Czwartek 31 października
Alfonsa, Urbana, Krzysztofa
RADOM aktualna pogoda

Uważaj, co pijesz! To może być Twój ostatni kieliszek

Pielęgniarka Anna Buczyńska 2014-08-07 11:00:00

Wakacyjne wyjazdy, spotkania w gronie znajomych stwarzają warunki do spożywania alkoholu. Specjaliści ostrzegają, by nie pić alkoholu niewiadomego pochodzenia, ani alkoholu metylowego – to grozi poważnymi kłopotami zdrowotnymi, a nawet śmiercią.

Alkohol metylowy znajduje się m.in. w płynach do spryskiwaczy samochodowych czy denaturacie, ale są też źródła niewiadomego pochodzenia. Lekarze alarmują, by ich nie spożywać. To zbyt niebezpieczne. 

Tylko w ubiegłym roku na Mazowszu metanol spożyło 29 osób, z czego 8 zmarło. Kilka osób zażyło płyn do spryskiwaczy, pozostali mieli alkohol z niewiadomego źródła. Przed Mazowszem na pierwszym miejscu znajdowało się województwo lubelskie, gdzie odnotowano aż 44 przypadki spożycia metanolu.

Funkcjonariusze policji w codziennej służbie sprawdzają rejony targowisk, prowadzą kontrole pojazdów i przewożonych ładunków w celu wyeliminowania wprowadzenia do obrotu alkoholu niewiadomego pochodzenia. Wielokrotnie udaremnili wprowadzenie na rynek alkoholu z nielegalnych źródeł. 

Dzielnicowi podczas obchodów rejonów służbowych, prowadzą również działania informacyjne. Rozmawiając z mieszkańcami, ostrzegają przed zakupem i spożyciem skażonego alkoholu. Informują jednocześnie jak postępować w przypadku zauważenia objawów wskazujących na spożycie alkoholu metylowego. 

Dawka alkoholu metylowego zagrażająca uszkodzeniem nerwu wzrokowego wynosi tylko od 4 do 15 ml. Dawka śmiertelna, minimalna to tylko 30 ml. W pierwszych godzinach od wypicia alkoholu metylowego objawy są takie same jak po wypiciu alkoholu spożywczego - pobudzenie, wesołkowatość, wzmożona aktywność fizyczna i psychiczna. 

Po kilku godzinach od zatrucia (czas wystąpienia objawów zależy od wypitej ilości metanolu) dochodzi do senności, śpiączki i głębokich zaburzeń świadomości (utrata przytomności, bez możliwości dobudzenia). Dochodzi do zaburzeń oddychania, oddech jest przyśpieszony, głęboki. Występują nudności, wymioty i bóle brzucha. Następują: spadek ciśnienia tętniczego i przyspieszenie czynności serca oraz zaburzenia widzenia (czasem występujące

z opóźnieniem) do całkowitej nieodwracalnej (najczęściej) ślepoty.

Fundacja na Rzecz Promowania Zdrowia, Sportu i Talentów Salus Et Facultas w ramach: Przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym proponuje edukację publiczną z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom w formie serii artykułów publikowanych na stronie Radom24.pl.
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Radomia.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych