Wtorek 15 kwietnia
Anastazji, Wacława, Leonida

Uważaj, co pijesz! To może być Twój ostatni kieliszek

Pielęgniarka Anna Buczyńska 2014-08-07 11:00:00

Wakacyjne wyjazdy, spotkania w gronie znajomych stwarzają warunki do spożywania alkoholu. Specjaliści ostrzegają, by nie pić alkoholu niewiadomego pochodzenia, ani alkoholu metylowego – to grozi poważnymi kłopotami zdrowotnymi, a nawet śmiercią.

Alkohol metylowy znajduje się m.in. w płynach do spryskiwaczy samochodowych czy denaturacie, ale są też źródła niewiadomego pochodzenia. Lekarze alarmują, by ich nie spożywać. To zbyt niebezpieczne. 

Tylko w ubiegłym roku na Mazowszu metanol spożyło 29 osób, z czego 8 zmarło. Kilka osób zażyło płyn do spryskiwaczy, pozostali mieli alkohol z niewiadomego źródła. Przed Mazowszem na pierwszym miejscu znajdowało się województwo lubelskie, gdzie odnotowano aż 44 przypadki spożycia metanolu.

Funkcjonariusze policji w codziennej służbie sprawdzają rejony targowisk, prowadzą kontrole pojazdów i przewożonych ładunków w celu wyeliminowania wprowadzenia do obrotu alkoholu niewiadomego pochodzenia. Wielokrotnie udaremnili wprowadzenie na rynek alkoholu z nielegalnych źródeł. 

Dzielnicowi podczas obchodów rejonów służbowych, prowadzą również działania informacyjne. Rozmawiając z mieszkańcami, ostrzegają przed zakupem i spożyciem skażonego alkoholu. Informują jednocześnie jak postępować w przypadku zauważenia objawów wskazujących na spożycie alkoholu metylowego. 

Dawka alkoholu metylowego zagrażająca uszkodzeniem nerwu wzrokowego wynosi tylko od 4 do 15 ml. Dawka śmiertelna, minimalna to tylko 30 ml. W pierwszych godzinach od wypicia alkoholu metylowego objawy są takie same jak po wypiciu alkoholu spożywczego - pobudzenie, wesołkowatość, wzmożona aktywność fizyczna i psychiczna. 

Po kilku godzinach od zatrucia (czas wystąpienia objawów zależy od wypitej ilości metanolu) dochodzi do senności, śpiączki i głębokich zaburzeń świadomości (utrata przytomności, bez możliwości dobudzenia). Dochodzi do zaburzeń oddychania, oddech jest przyśpieszony, głęboki. Występują nudności, wymioty i bóle brzucha. Następują: spadek ciśnienia tętniczego i przyspieszenie czynności serca oraz zaburzenia widzenia (czasem występujące

z opóźnieniem) do całkowitej nieodwracalnej (najczęściej) ślepoty.

Fundacja na Rzecz Promowania Zdrowia, Sportu i Talentów Salus Et Facultas w ramach: Przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym proponuje edukację publiczną z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom w formie serii artykułów publikowanych na stronie Radom24.pl.
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Radomia.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap