Ubezpieczenie murów i stałych elementów
Ubezpieczenie murów i stałych elementów to podstawowy zakres ubezpieczenia nieruchomości. Jest to zawarte w umowie głównej i nie podlega negocjacjom. Jedynie, negocjować można w tym obszarze sumę ubezpieczenia, ale o tym później.
Zawarcie umowy głównej, w której ochrona obejmuje właśnie mury i stałe elementy to konieczność, jeżeli chce się zawrzeć dodatkowe elementy ubezpieczenia. Ubezpieczony otrzymuje wsparcie w razie, gdyby zniszczeniu lub kradzieży uległo wszystko to, co jest traktowane jako element stały (mury nie wymagają dodatkowych wyjaśnień). Każda firma ubezpieczeniowa nieco inaczej interpretuje termin „stałe elementy”, dlatego przed zawarciem ubezpieczenia warto to zweryfikować. Można to sprawdzić analizując ubezpieczenie mieszkania online w www.ubezpieczeniemieszkania.pl.
Stałym elementem jest wszystko to, co jest przytwierdzone na stałe do budynku, a więc tynki, podłogi, instalacje. Wiele firm uwzględnia również meble stanowiące element zabudowy. W tym przypadku kryterium staje się to, że do kradzieży danego elementu konieczne jest jego zdemontowanie lub zniszczenie.
Ubezpieczenie ruchomości domowych
Po ubezpieczeniu murów i stałych elementów, drugą ważną kwestią jest ubezpieczenie ruchomości domowych. To określenie również jest różnorodnie interpretowane przez firmy ubezpieczeniowe, dlatego też warto mu się nieco bliżej przyjrzeć. Zasadniczo, w skład ruchomości domowych wchodzą:
• wyposażenie;
• meble;
• sprzęty RTV;
• sprzęty AGD;
• biżuteria;
• dzieła sztuki;
• wartości materialne.
Większość firm ubezpieczeniowych wyróżnia w kategorii „ruchomości domowe” powyższe podkategorie. Dzięki temu ubezpieczony ma możliwość określenia odpowiedniej sumy ubezpieczenia odrębnie dla każdej z grup, a w razie, gdyby ubezpieczenie którejś grupy go nie interesowało, może z niego po prostu zrezygnować.
Aby być pewnym wypłaty świadczenia, warto posiadać dowody zakupu sprzętów. Kosztowna biżuteria powinna być spisana, a lista dołączona do polisy. W przypadku dzieł sztuki – muszą się one znajdować na oficjalnej liście dzieł sztuki. Obraz namalowany przez kuzyna, nawet najpiękniejszy, jeżeli nie znajduje się na wspomniane liście, nie zostanie objęty ochroną ubezpieczeniową. Wartości materialne, to zwykle gotówka przechowywana w domu. Jej ubezpieczenie ograniczone jest zazwyczaj maksymalną sumą ubezpieczenia np. do 5000zł.
Ryzyka ubezpieczeniowe
Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, są ryzyka ubezpieczeniowe. Każdy ubezpieczony może wybrać ryzyka podstawowe lub podstawowe i dodatkowe. Do tego, w niektórych firmach ubezpieczeniowych dostępna jest również formuła all Risk, która dotyczy wszelkiego typu zdarzeń, niezależnych od ubezpieczonego, które prowadzą do uszkodzenia nieruchomości.
W ramach ryzyk podstawowych można chronić się przed zalaniem i pożarem. W ramach ryzyk dodatkowych można ubezpieczyć się na wypadek:
• przepięcia;
• zalanie wodami opadowymi, gruntowymi i wodami, które występują z naturalnych granic;
• uderzenie pioruna;
• wichury i silne wiatry.
To całkiem duża liczba ryzyk, które warto uwzględnić w swojej polisie. Oczywiście, formuła All Risk jest znacznie korzystniejsza, ponieważ dopuszcza również te ryzyka, które nie są zdefiniowane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Jest to nieco droższe ubezpieczenie, ale przez to korzystniejsze.
Odpowiednia suma ubezpieczenia
Suma ubezpieczenia jest również niezwykle ważna przy wykupowaniu polisy ubezpieczeniowej. To ona decyduje o tym, czy polisa będzie korzystna, czy nie. Jeżeli suma ubezpieczeniowa będzie zbyt niska, w razie zdarzenia, polisa nie spełni swojego zadania, ponieważ wypłacone pieniądze nie wystarczą na pokrycie szkód. Natomiast, jeżeli suma będzie odpowiednio dopasowana, to odszkodowanie powinno w pełni wystarczyć na wykonanie wymaganych napraw.
Ważne jest również, by dla każdej umowy dodatkowej wybrać inną, pasującą kwotę ubezpieczenia. Chodzi mianowicie o umowę główną i poszczególne elementy ubezpieczenia ruchomości domowych.
Zastanawiając się zatem, co powinno zawierać ubezpieczenie mieszkania, zdecydowanie należy odpowiedzieć, że dopasowaną sumę ubezpieczenia.
Podobnie rzecz się ma, gdy ubezpieczony ma być dom, który jest dopiero w budowie. Jak kształtują się warunki tego rodzaju ubezpieczenia można sprawdzić przeglądając ubezpieczenie domu w budowie, które kupisz na www.ubezpieczeniemieszkania.pl. Oczywiście, nie będzie tam ubezpieczenia ruchomości domowych, ale znajdą się inne elementy polisy.