Testy prowadzone w CPD miały odpowiedzieć na pytanie czy rozwiązanie dostarczone przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych jest kompatybilne z parkiem maszyn w CPD. Operacja stanowiła ostatni krok w przygotowaniach MSWiA do wydawania pierwszego polskiego dowodu cyfrowego.
Pod koniec 2018 roku PWPW dostarczyła, zgodnie z harmonogramem projektu, pierwszą partię 100 tys. blankietów dowodów do personalizacji i w pełni potwierdziła zdolności produkcyjne w tym zakresie. PWPW jest także dostawcą rozwiązań IT, m.in. oprogramowania systemu personalizacji dokumentów oraz oprogramowania do zarządzania warstwą elektroniczną e-dowodu przez obywatela.
Główne zadanie po stronie MSWiA, czyli gotowość do personalizacji dowodów osobistych z warstwa elektroniczną w projekcie zostało zakończone. Prowadzone są jeszcze testy bezpieczeństwa w PWPW. Ostatni etap, jaki został do wykonania w projekcie, to testy całego procesu wydawania dowodów osobistych w gminach, który realizuje lider projektu - Ministerstwo Cyfryzacji, a PWPW i MSWiA są aktywnym uczestnikiem tego procesu.
Realizacja e-dowodu to kontynuacja nieudanego projektu pl.ID zapoczątkowanego w 2008 roku. Obecny rząd podjął decyzję o ukończeniu tego projektu i zaoferowaniu obywatelom wielofunkcyjnego i bezpłatnego dokumentu z warstwą elektroniczną.
Należy zaznaczyć, że osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej będą mogły wykorzystywać e-dowód tak jak dotychczas używane dokumenty tożsamości.