Mieszkania z rynku pierwotnego są marzeniem wielu Polaków, zwłaszcza młodych: nowo budowane osiedla są zwykle atrakcyjne wizualnie i przestronne. Nie ma jednak co ukrywać: takie nieruchomości są z reguły droższe niż mieszkania „z drugiej ręki”. I na to są jednak sposoby.
Z pomocą rządu
Dla osób przed 35 rokiem życia przydatny może okazać się program Mieszkanie dla Młodych. Umożliwia on uzyskanie jednorazowego dofinansowania wkładu własnego przy zakupie mieszkania na kredyt. Single i bezdzietne małżeństwa mogą otrzymać 10% wartości odtworzeniowej nabytego mieszkania, rodziny z dziećmi natomiast 15%. Jeśli po zakupie mieszkania urodzi się kolejne dziecko to można liczyć na 20% dofinansowania. Mieszkanie wpisujące się w zasady MDM musi mieć powierzchnię nie większą niż 75 m2 (chyba, że w rodzinie jest trójka bądź więcej dzieci – wówczas limit wynosi 85 m2). Cena lokum nie może przekroczyć wyznaczonego dla poszczególnych miast i regionów progu. Dla Warszawy w 1 kwartale 2014 r. cena m2 mieszkania nie mogła przekroczyć
5 864,7 zł, a np. dla Katowic: 4695,4 zł. Szereg warunków nie odstrasza potencjalnych beneficjentów. – Obserwujemy spore zainteresowanie programem MDM – mówi Przemysław Stefanowski z PBG Erigo – Klienci chcą skorzystać z okazji by zaoszczędzić pieniądze i cieszyć się nowym mieszkaniem. Jako deweloperzy wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom i oferujemy mieszkania, które wpisują się w warunki programu – dodaje Stefanowski.
Znajdź złote ostatki
Z mieszkaniami bywa tak, jak z wyprzedażami w sklepach odzieżowych – ostatnie sztuki są przeceniane. I nie dlatego, że są wadliwe, ale dlatego, że sprzedawca ma już na stanie inną kolekcję. W przypadku mieszkań jest podobnie. Deweloperzy zwykle chcą „zamknąć” inwestycje i zająć się kolejnymi projektami więc są skłonni obniżyć ceny. O ile? To już zależy od wyjściowej ceny mieszkania jak i czasu od jakiego deweloper próbuje je sprzedać. Znaczenie mają też zdolności negocjacyjne nabywcy. Jeżeli oczekuje on, że mieszkanie będzie tańsze o 10 tys. to lepiej jeśli zaproponuje wyższą kwotę rabatu np. o 15 tys. Wówczas będzie można pójść na pewne ustępstwa a przy tym osiągnąć swój cel. Jak znaleźć takie inwestycje? Przede wszystkim należy zachować czujność i śledzić oferty deweloperów z miast w których chcemy nabyć mieszkanie. W tym celu można przeglądać strony deweloperów albo zapisać się do ich newsletterów – wtedy informacje same będą spływać na wskazaną przez nas skrzynkę mailową.
Znajdź benefit dla siebie
Na zakupie mieszkania od dewelopera można zaoszczędzić także w inny sposób. Jeśli planujemy zaciągniecie kredytu warto postarać się uzbierać jak najwyższy wkład własny. Dlaczego? Bo im więcej pieniędzy wpłacimy na początku, tym mniej uderzą nas po kieszeni późniejsze odsetki i tym mniej będzie do spłacenia. Istnieje też rodzaj pośredniego rozwiązania: można kupić mieszkanie w cenie oferowanej przez dewelopera, ale np. wynegocjować dodatkowo garaż, miejsce postojowe czy komórkę lokatorską gratis. Sprzedający mieszkania oferują czasem opłacenie ubezpieczenia nowego lokum – to też oszczędność dla kupującego. Dodatkowym benefitem dla nabywcy może być także lepsze wykończenie mieszkania w cenie jego standardowej wersji.