Czwartek 31 października
Alfonsa, Urbana, Krzysztofa
RADOM aktualna pogoda

Pozytywnie Otwarci po raz czwarty w walce z HIV

D.Bojkowska, red. M.G. 2014-05-05 10:18:00

Ponad 1200 zakażeń HIV zarejestrowanych w samym tylko 2013 roku wskazuje jasno, że epidemia nie została w Polsce pokonana. Co gorsza, szacuje się, że w naszym kraju żyje ponad 40 tys. zakażonych, którzy nie wiedzą o swoim statusie.

 – Według danych Państwowego Zakładu Higieny,  w ubiegłym roku zarejestrowano 1258 nowych przypadków HIV. Aż tysiąc osób zakaziło się w 2013 r. W ponad 60 proc. przypadków nie podano prawdopodobnej drogi zakażenia, co pokazuje, że nadal nie wiemy, jak się zakażamy. Co gorsza, według szacunków Zjednoczenia na Rzecz Osób żyjących z HIV/AIDS „Pozytywni w Tęczy”, wirus jest coraz częściej bardzo poważnym problemem ludzi młodych, często skłonnych do podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych. Co to wszystko oznacza? Specjaliści są zgodni – bez edukowania kolejnych grup społecznych nie mamy szans na zatrzymanie epidemii HIV. I temu właśnie celowi ma służyć ruszająca właśnie czwarta edycja Konkursu Pozytywnie Otwarci.

Wśród zgłoszonych w 2013 r. zakażeń HIV (1258) najwięcej było z województwa mazowieckiego - 313. Następnie śląskie – 143 i dolnośląskie - 138. Tendencja ta utrzymuje się od kilku lat. Warto jednak zwrócić uwagę na znaczny wzrost zgłoszonych zakażeń w województwie wielkopolskim. Najwięcej zachorowań na AIDS wykryto w województwie dolnośląskim. Było ich w 2013 roku aż 50, czyli prawie jedna czwarta wszystkich takich przypadków odnotowanych w Polsce. Na drugim miejscu jest pod tym względem województwo śląskie - 44 zgłoszone przypadki.

Wspierające na co dzień ludzi żyjących z HIV Zjednoczenie „Pozytywni w Tęczy” alarmuje ponadto, że aż 58 proc. osób, które uległy zakażeniu, nie ukończyło 29 roku życia. Co gorsza: prawie co dziesiąta osoba seropozytywna w momencie zakażenia się HIV nie miała jeszcze ukończonych 20 lat. Według szacunków Zjednoczenia „Pozytywni w Tęczy”, w Polsce może żyć nawet 40 tys. osób seropozytywnych, które nie wiedzą o swoim statusie i zakażają innych. Tymczasem od początku epidemii zdiagnozowano u nas niewiele ponad 17 tysięcy przypadków.

„Te statystyki mogą niepokoić. Szara strefa HIV, czyli grupa osób nieświadomych zakażenia rośnie zamiast maleć. A przecież w Polsce testy w kierunku HIV są anonimowe i bezpłatne. W przypadku wyniku pozytywnego państwo zapewnia nowoczesną i bezpłatną terapię antyretrowirusową. Z HIV można relatywnie komfortowo żyć do późnej starości. Trzeba tylko wiedzieć o zakażeniu. Kluczem jest edukacja. Mam głęboką nadzieję, że dzięki programowi Pozytywnie Otwarci osobom z HIV będzie się żyło lepiej, a osoby aktywne seksualnie zrobią testy, wykazując się odpowiedzialnością za życie swoje i innych” - powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny firmy Gilead Sciences Poland, która w latach 2011 - 2013 jako partner konkursu Pozytywnie Otwarci przeznaczyła łącznie już ponad pół miliona złotych na granty dla instytucji działających w obszarze HIV/AIDS.

Celem konkursu Pozytywnie Otwarci jest wytypowanie i wsparcie finansowe najciekawszych projektów działań edukacyjnych i profilaktycznych w obszarze HIV. Laureatami poprzednich edycji były przede wszystkim organizacje pozarządowe, ale także urzędy miast takich jak Radom, czy Słupsk. W tym roku termin nadsyłania zgłoszeń to 1.08.2014 roku. Do wygrania są granty sięgające 20 tys. złotych.

Chętni do udziału powinni zaproponować projekt odpowiadający jednemu z czterech poniższych zagadnień:

1)    Edukacja osób seropozytywnych ze szczególnym uwzględnieniem adherencji, jako podstawowego warunku prowadzenia efektywnego leczenia antyretrowirusowego.
2)    Edukacja w obszarze zakażeń HIV, oraz promowanie odpowiedzialnego stylu życia wśród osób ze środowisk najczęściej podejmujących ryzykowne zachowania seksualne, jako istotny element zapobiegania rozprzestrzenianiu się HIV.
3)    Edukacja i profilaktyka HIV/AIDS skierowana do osób niepełnosprawnych ze szczególnym uwzględnieniem osób z dysfunkcjami słuchu, mowy i wzroku oraz osób niepełnosprawnych intelektualnie.
4)    Edukacja skierowana do młodzieży: uczniów gimnazjów, szkół średnich i studentów, w obszarze profilaktyki HIV/AIDS, HBV i HCV prowadzona na terenie placówek oświatowych, domów dziecka i świetlic środowiskowych, oraz podczas imprez masowych, a w szczególności festiwali muzycznych takich jak np. Przystanek Woodstock, Open’er Festival, czy Jarocin Festiwal.

„Polska jest krajem o ciągle wysokim odsetku osób z zakażeniem wykrywanym późno, często już w fazie AIDS. Najczęstszą przyczyną tej sytuacji jest brak wiedzy. Przywykło się np. uważać, że HIV dotyczy tylko tzw. grup ryzyka. Tak jednak już od dawna nie jest. Nie ma grup ryzyka. Są jedynie ryzykowne zachowania seksualne, do których należy np. seks bez prezerwatywy z kimś, kto nie zrobił testu w kierunku HIV, a miał wcześniej choćby jednego partnera. Drugim bardzo ważnym problemem jest przyjmowanie leków zgodne z zaleceniami lekarza. W Polsce leczy się zaledwie jedna trzecia osób, które wiedzą o swoim zakażeniu.

A wielu z nich leczy się źle lekceważąc zalecenia. Taka terapia oczywiście nie może być skuteczna. Jeśli nie uświadomimy sobie tego wszystkiego, nie tylko nie zatrzymamy epidemii, ale będziemy obserwować jej szybkie narastanie” - powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Wszystkie informacje o tegorocznym konkursie Pozytywnie Otwarci znajdują się na stronie www.pozytywnieotwarci.pl. Można tam znaleźć regulamin, kryteria oraz formularz zgłoszeniowy dla uczestników. W kapitule konkursu zasiadają tej miary specjaliści co m.in. profesor Anna Boroń Kaczmarska ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, profesor Andrzej Gładysz z Akademii Medycznej we Wrocławiu, ksiądz Arkadiusz Nowak z Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej czy dr n.med. Regina B. Podlasin z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie. Konkurs prowadzony jest pod patronatem Krajowego Centrum ds. AIDS, Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewody Mazowieckiego, Służby Zdrowia i Wydawnictwa Termedia. Granty sponsoruje firma Gilead Sciences Polska Sp. z o.o.

***
Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Wojewoda Mazowiecki, Krajowe Centrum ds. AIDS, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences. Za program Pozytywnie Otwarci przedstawiciele Gilead Sciences otrzymali prestiżowe wyróżnienie – Czerwoną kokardkę.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych