Czwartek 31 października
Alfonsa, Urbana, Krzysztofa
RADOM aktualna pogoda

Najciekawsze polskie projekty ułatwiające życie

kk, Magda Zglińska (Creandi.pl) 2014-03-17 12:00:00

Jak głosi znane powiedzenie – "potrzeba matką wynalazków" i trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Warto wiedzieć, że wiele ciekawych projektów powstaje również na polskim podwórku. W ostanim czasie zostały wyróżnione również przez magazyn BRIEF, który co roku wybiera 50 najbardziej kreatywnych w biznesie. Poniżej kilka przykładów polskich projektów, dzięki którym żyje się wygodniej.

Języki nie takie obce

Aplikacja mobilna Kursy123, stworzona przez Funmedia, pomaga w nauce pięciu języków: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego. Dostępna jest również wersja międzynarodowa, z której korzystają już użytkownicy w 195 krajach. Aplikacja pozwala na mierzenie swoich postępów w nauce oraz zapisywanie wyników w chmurze, dzięki czemu można kontynuować naukę z poziomu przeglądarki na komputerze. Ciekawym projektem jest również tworzony przez Sławomira Łuczywka i Przemysława Kuśmierka wygodny w użyciu wirtualny tłumacz języka migowego. Projekt Migam.pl realizowany jest w oparciu o sieć neuronową (samouczący się program komputerowy) oraz technologię Kinect. Obecnie Migam.pl współpracuje już m. in. z Kancelarią Prezydenta RP oraz z Microsoftem.

Szerokiej drogi

Wśród wyróżnionych nie zabrakło również projektu pomagającego kierowcom w codziennych zmaganiach z rzeczywistością drogową. Yanosik to aplikacja na smartfony pełniąca rolę asystenta kierowcy. Za jej pośrednictwem kierowcy mogą wzajemnie informować się, o tym co czeka ich na drodze. Kierowca, wiedząc co czeka go na trasie – kontrola, fotoradar, czy wypadek – zwraca większą uwagę na prędkość, z jaką się porusza, co zmniejsza ryzyko niebezpiecznych sytuacji na drodze. Aplikacja pełni także rolę nawigacji online, która pomaga w ominięciu korków i na bieżąco aktualizuje trasę w oparciu o dane o natężeniu ruchu. Dzięki aplikacji kierowcy oszczędzają i czas, i pieniądze.    

Doba to za mało

Intelclinic udało się wyprodukować pierwszą na świecie maskę polifazową, która ma za zadanie zredukować czas naszego snu do zaledwie 2 – 6 godzin dziennie. Maska NeuroOn, bo taka nosi nazwę, powstała z chęci wydłużenia doby, bo w dzisiejszych czasach 24 godziny to nierzadko za mało, aby załatwić wszystkie pilne sprawy. Wśród wyróżnionych znalazły się również inne projekty pomagające w zaoszczędzeniu czasu. Centrum Komunikacji Społecznej uruchomiło numer 19115, pod którym mieszkańcy Warszawy mogą załatwić wszelkie urządowe sprawy związane ze stołecznym magistratem. Uruchomiona została również platforma internetowa oraz aplikacja mobilna, która usprawni kontakt z urzędnikami i pomoże w zaktywizowaniu społeczności. Czas zaoszczędzi też aplikacja stworzona specjalnie dla lubiących zakupy. Shoptrotter to swego rodzaju przewodnik po sklepach, który pozwala na tworzenie tras zakupowych. Aplikacja działa w oparciu o mapy Google i umożliwia tworzenie optymalnej trasy pomiędzy różnymi sklepami, które chce odwiedzić użytkownik. Dodatkowo dostarcza również informacji o asortymencie sklepów i godzinach otwarcia.

Gips może być z automatu

Na uwagę zasługuje też oryginalny projekt właścicielki firmy Ortopea. Postanowiła ona ułatwić życie osobom, które na skutek różnych urazów miałyby skończyć w gipsie. Ten tradycyjny gips, refundowany przez NFZ nie należy do najwygodniejszych ze względu chociażby na swoją wagę.  Postanowiła więc stworzyć gipsomaty (ustawiane w szpitalach), w których można zakupić lekkie i kolorowe gipsowe opaski. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych