Środa 30 października
Zenobii, Przemysława, Edmunda
RADOM aktualna pogoda

Leczenie zaćmy wtórnej metodą laserową

cir 2016-07-25 18:00:00

Zaćma jest jedną z najgroźniejszych chorób oczu, ale też całkowicie uleczalną. Zdarza się jednak, że część pacjentów poddanych operacji usunięcia zaćmy - skarży się na nawrót dolegliwości. Wówczas możemy mówić o zaćmie wtórnej, która zdarza się u około 20 procent osób po operacyjnym leczeniu zaćmy.

Po zabiegu leczącym zaćmę wtórną następuje natychmiastowa poprawa widzenia

Zaćma, nazywana też kataraktą, stanowi główną przyczynę ślepoty na świecie, odpowiadając za niemal połowę pośród wszystkich przypadków utraty wzroku. Choroba prowadzi do powstawania zmętniałych obszarów na fizjologicznie przezroczystej soczewce, co utrudnia, a w konsekwencji wręcz uniemożliwia prawidłowe widzenie. Ostrość wzroku ulega upośledzeniu, a chory odnosi wrażenie widzenia przez mgłę. Rozwój zaćmy można powstrzymać, stosując farmakoterapię, jednak jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja.

Zaćma wtórna – powikłanie po operacyjnym leczeniu zaćmy

Zaćmę leczy się operacyjnie. W większości przypadków zabieg usunięcia katarakty rozwiązuje problem, jednak choroba miewa też charakter nawracający. Operacja polega na rozbiciu zmętniałej soczewki przy użyciu ultradźwięków, a następnie jej usunięciu. W jej miejsce wszczepia się sztuczną soczewkę. Naturalną, tylną torebkę soczewki pozostawia się, gdyż stanowi swego rodzaju podstawę dla sztucznej soczewki. To właśnie tam, w tylnej torebce soczewki rozwija się zaćma wtórna.

Po kilku tygodniach, miesiącach lub nawet latach u części pacjentów obserwuje się nawrót dolegliwości. Szacuje się, iż ta grupa stanowi około 20 procent pośród wszystkich pacjentów poddanych operacji usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji. Chorzy ponownie obserwują u siebie takie symptomy jak pogorszenie ostrości wzroku, czy niewyraźne widzenie. Tym razem zmętniałe obszary pojawiają się na tylnej części torebki soczewki, pozostawionej podczas operacji. Zaćmę wtórną leczy się laserowo, a sam zabieg trwa krócej niż minutę.

Na występowanie powikłań po operacyjnym leczeniu zaćmy w postaci nawrotu dolegliwości szczególnie narażeni są pacjenci, u których występują choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca czy niedoczynność przytarczyc. Zaćma wtórna może też wynikać z obecności stanów zapalnych w gałce ocznej czy być następstwem urazów oka.

Leczenie zaćmy wtórnej – czy jest skuteczne?

W przypadku stwierdzenia u pacjenta objawów zaćmy wtórnej, nie ma konieczności ponownego poddawania się operacji. Wystarczy prosty i powszechnie stosowany zabieg laserowy. Zaćmę wtórną leczy się metodą kapsulotomii tylnej z wykorzystaniem lasera neodymowo-yagowego (YAG). Najbardziej popularnymi w okulistyce laserami do usuwania zaćmy wtórnej są systemy laserowe marki Carl Zeiss.

Zabieg przeprowadza się w trybie ambulatoryjnym. Pacjenci często obawiają się zabiegu – zupełnie niepotrzebnie, gdyż jest on w pełni bezpieczny i komfortowy dla chorego. Trwa zaledwie kilkanaście sekund, a w ciągu kilkudziesięciu minut po zabiegu pacjent może wrócić do domu. Procedurę przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. W tym celu podaje się bezpośrednio do worka spojówkowego krople znieczulające. Zabieg wykonuje się w pozycji siedzącej, a do oka pacjenta przykłada się szkło kontaktowe, uniemożliwiające mruganie powiek oraz powiększające obraz.

Cała procedura polega na wykonaniu niewielkiego otworu w tylnej części torebki soczewki. Leczenie jest skuteczne, a po zabiegu następuje natychmiastowa poprawa widzenia. Po zabiegu laserowego leczenia zaćmy wtórnej dolegliwości nie wracają, a pacjent może się cieszyć dobrym wzrokiem.

Przez kilka godzin po zabiegu u części pacjentów obserwuje się niewyraźnie widzenie spowodowane zjawiskiem olśnienia i obecnością cieczy immersyjnej w oku, jednak objawy ustępują samoistnie. Czasem wśród zaleceń pozabiegowych znajduje się stosowanie specjalnych, przepisanych przez lekarza kropli.

Laserowe leczenie zaćmy wtórnej metodą kapsulotomii tylnej jest procedurą refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Aby uniknąć kolejek i oczekiwania na zabieg, można skorzystać z oferty prywatnych klinik okulistycznych. Zabieg kosztuje około 300 złotych.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych