Ekspansja kleszczy w miejskich parkach, na trawnikach i w przydomowych ogródkach przynajmniej częściowo jest spowodowana zwiększoną mobilnością człowieka i jego domowych zwierząt takich jak psy i koty.
Kleszcze są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Przenoszą m.in. tzw. kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę, tularemię, dur powrotny. Te same gatunki kleszczy mogą również przenosić pierwotniaki lub bakterie powodujące zachorowania zwierząt, m.in. babeszjozę psów.
Najlepszym i najskuteczniejszym zabezpieczeniem przeciwko tym chorobom są szczepienia. - Człowiek otrzymuje dwie dawki w odstępach czasu: drugą dawkę dostaje się po 4 tygodniach od pierwszej dawki, a jeśli pacjent chciałby całkowicie się zabezpieczyć, może skorzystać z trzeciej dawki po 6 miesiącach. Szczepić się można w radomskim sanepidzie we wtorki, środy i czwartki w godzinach 15-16.30 - mówi Beata Nowak, rzeczniczka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu.
Radomski sanepid zachęca również do szczepień przed wyjazdami za granicę. - Należy zaszczepić się m.in. przeciwko WZW typu A, meningokokom, żółtej febrze, chorobie Heinego-Medina. Pracują u nas lekarze specjaliści medycy podróży. Szczepienie należy wykonać 10 dni przed wyjazdem. To obowiązek. Później pacjent otrzymuje potwierdzenie z sanepidu - tłumaczy Nowak.
Dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas, jeźdżą na wycieczki rowerowe, chodzą na spacery na łonie natury, bardzo przydatny będzie repelent, czyli środek chemiczny, który odpędza owady i pajęczaki.
– Osobiście polecałabym jak najdroższe repelenty. Chodzi o to, żeby był w nich jak największy procent substancji czynnych, które odstraszają pajęczaki, w tym kleszcze. Trzeba się nimi spryskiwać co 2-3 godziny, Nie na wszystkie choroby, które przenoszą istnieją szczepionki. Zatem jedynym sposobem aby uniknąć zachorowania jest uniknięcie ugryzienia – wyjaśnia Beata Nowak.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>