Mózgowe porażenie dziecięce nie jest chorobą. Jest zespołem objawów, wynikających z trwałego uszkodzenia mózgu, znajdującego się w stadium nie zakończonego rozwoju. Uszkodzenie mózgu może polegać na ubytku tkanki nerwowej lub jej wadliwym funkcjonowaniu. 1 na 4 dzieci z MPD nie mówi, 1 na 3 dzieci z MPD nie chodzi, 1 na 2 dzieci z MPD ma niepełnosprawność intelektualną, a 1 na 4 dzieci z MPD cierpi na epilepsję.
U każdego małego lub większego pacjenta przebiegać może zupełnie inaczej, a wszystko zależy od stopnia uszkodzenia mózgu oraz momentu diagnozy. Lokalizacja uszkodzenia mózgu warunkuje deficyty różnych funkcji: ruchu, wzroku, mowy, funkcji poznawczej, emocjonalnej. Jedno jest pewne, im szybciej rozpoznane, tym wcześniej wdrażane są specjalistyczne ćwiczenia, a prawidłowo prowadzona terapia daje szansę na pełniejszy i lepszy rozwój psychofizyczny dziecka.
Stowarzyszenie Budujemy Przystań w Radomiu wychodzi naprzeciw potrzebom tych osób. - Naszym celem jest zapewnienie dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową oraz intelektualną wielopłaszczyznowych form edukacji i rehabilitacji prowadzącej do pełnej aktywności życiowej i społecznej. Pomagamy i wspieramy rodziny dotknięte niepełnosprawnością swoich bliskich. Rozwijamy działalność naszej szkoły, realizujemy różnorodne inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnościami, wyrównujemy szanse, walczymy o ich godność i miejsce w społeczeństwie - mówi Krzysztof Łyżwiński ze Stowarzyszenia Budujemy Przystań.
Z okazji Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego stowarzyszenie nagrało spot, który ma na celu pokazać i uświadomić społeczeństwu, że osoba z niepełnosprawnością ma prawo do pełnego i równego korzystania z praw człowieka i podstawowych wolności na równi ze wszystkimi innymi obywatelami.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>