Sobota 23 listopada
Adeli, Klemensa, Orestesa
RADOM aktualna pogoda

Dziecko w podróży - wyjazd za granicę

NOSG, kk 2014-07-11 11:11:00

Dzieci przekraczające granicę obowiązują takie same zasady jak dorosłych. Dokumentami uprawniającymi każdego obywatela RP do przekroczenia granicy państwowej, są - w zależności od kierunku podróży - ważny paszport lub dowód osobisty.

Na wniosek rodziców dowód osobisty może otrzymać nawet kilkutygodniowe dziecko, ale dokument wydany osobie, która nie ukończyła 18 lat, będzie ważny tylko 5 lat od daty jego wydania. Z kolei paszporty wydane dzieciom do 13. roku życia będą ważne przez 5 lat, a jeśli dziecko w momencie otrzymania dokumentu ukończyło 13 lat - 10 lat od jego wydania.

Dowód osobisty wystarczy obywatelowi RP do przekraczania granic:

1. państw członkowskich Unii Europejskiej (Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Cypru, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Gracji, Holandii, Hiszpanii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch),

2. państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które nie należą do Unii Europejskiej oraz państw, które nie są stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, ale na podstawie umów zawartych ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi ich obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób (Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria),

3. państw, które na podstawie jednostronnych decyzji, uznają dowód osobisty za dokument wystarczający do przekroczenia granicy (Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Serbia, Gruzja).
Na granicach wewnętrznych strefy Schengen nie jest prowadzona kontrola graniczna, co jednak nie zwalnia nas z konieczności posiadania dokumentu, który będzie potwierdzał naszą tożsamość i obywatelstwo - czyli dowodu osobistego lub paszportu.

O szczegółowych zasadach wjazdu i pobytu w poszczególnych państwach informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie internetowej w zakładce ,,Polak za granicą" - http://poradnik.poland.gov.pl/

Do Straży Granicznej często jest kierowane pytanie o to, jakie warunki muszą być spełnione, jeśli osoba niepełnoletnia ma odbyć samotnie podróż drogą lotniczą. Adresatem pytania w tym wypadku powinien być przewoźnik, bo to on bierze na siebie odpowiedzialność za małoletniego pasażera. Przy przekraczaniu granicy, zarówno na lotniczym jaki i drogowym przejściu granicznym, nie jest wymagane jakieś specjalne upoważnienie, jeśli niepełnoletni pasażer podróżuje poza granicę RP samotnie lub w towarzystwie innych niż jego rodzice dorosłych osób, np. dziadków. Funkcjonariusze Straży Granicznej zawsze jednak zwracają szczególną uwagę na dzieci, niezależnie od tego czy podróżują pod opieką dorosłych czy samotnie, np. sprawdzają kim są osoby im towarzyszące i czy sprawują nad nimi opiekę rodzicielską.

Rodzicom, którzy wysyłają dzieci w samotną podróż, radzimy, aby sprawdzili w przedstawicielstwach dyplomatycznych (ambasadzie, urzędzie konsularnym), jakie są procedury dotyczące podroży nieletnich i wjazdu na terytorium innego państwa osób nieletnich bez opieki.

Źródło: KGSG

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych