Sobota 23 listopada
Adeli, Klemensa, Orestesa
RADOM aktualna pogoda

Domowe obowiązki nie takie straszne - jak przekonać o tym nasze dziecko?

A. Robaczewska, brandscope.pl, mkj 2014-01-08 13:41:00

Niechęć dzieci do sprzątania to problem wielu mam. Podobno wystarczy 21 dni, by przełamać złe nawyki, również te dotyczące bałaganienia. Nowy Rok to dobry pretekst, by poprzez nadawanie dzieciom małych obowiązków, uczyć je odpowiedzialności za wspólny dom. Podpowiadamy, co  zrobić, aby nasze pociechy brały czynny udział w domowych obowiązkach.

Dialog to podstawa

Już nawet dwuletnie maluchy są w stanie odłożyć zabawki na miejsce, potrzebują jednak wyraźnych wskazówek. Zamiast ogólnego polecenia „Posprzątaj” warto powiedzieć „Włóż proszę klocki do pudełka” i stawiać jasne wymagania, np.: zanim weźmiesz książeczkę, odłóż misie na swoje miejsce.  – Dwu, trzyletnie dzieci nie rozumieją jeszcze pojęcia „porządek”, dlatego należy jasno formułować polecenia i towarzyszyć dziecku w trakcie robienia porządków, w ten sposób łatwiej można kształtować zachowania poprzez natychmiastowe wzmocnienia, np. pochwały - mówi Anna Wiśniewska, psycholog.

Sprzątanie, czyli zabawa

Kilkulatkom łatwiej przychodzi zabranie się za porządki, nie tylko jeśli im przy tym towarzyszymy, lecz również, kiedy odbywa się to w formie zabawy – np. na wyścigi. Kiedy sprzątaniu towarzyszą śmiechy i wygłupy to praca wbrew pozorom odbywa się sprawniej. – Żeby sprzątanie było przyjemniejsze warto wykorzystywać też produkty, które dzieciom będą się dobrze kojarzyć – niech pojemniki będą kolorowe, a zmiotka np. różowa – radzi Ewelina Stępniak, specjalista z firmy Spontex.

Ze starszakami coraz trudniej


Nastolatki coraz bardziej zaznaczają w domu swoją indywidualność i coraz częściej, kiedy prosimy ich o pomoc w domu, słyszymy „nie”. – Nie warto walczyć z dzieckiem, lepiej ustalić z nimi tzw. plan minimum, czyli z jednej strony w swoich wymaganiach nie być zbyt rygorystycznym, ale zawsze oczekiwać konkretnych rezultatów – np. śmieci wyrzucanych co drugi dzień. Dziecko wtedy czuje się współodpowiedzialne za dom, który tworzy rodzina – podpowiada Anna Wiśniewska.

Nie żałuj pochwał

Kiedy nasze dziecko regularnie wywiązuje się ze swoich domowych obowiązków, jak odkładanie zabawek na półkę, ścielenie łóżka lub wynoszenie śmieci, zawsze należy to zauważyć i docenić. Dla nas takie zachowanie może stanowić oczywistość, ale dla dziecka może być nie lada wyzwaniem – docenianie jego starań i konsekwencji w działaniu na pewno zmotywuje je do dalszego angażowania się w domowe obowiązki.

Daj dobry przykład

Współpracuj ze swoją pociechą i nie wymagaj od najmłodszych utrzymywania porządku, jeśli sama  o niego nie dbasz. Dzieci, często nawet nieświadomie naśladują zachowania rodziców, bo to ich podstawowy wzorzec zachowania. Dlatego daj swojemu dziecku dobry przykład i dbaj o własny dom.

Źródło: Mapa Spontex Polska

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych