Według badań ManpowerGroup w roku 2013 pracę najłatwiej znajdą ci, którzy szukają zatrudnienia w transporcie, logistyce i komunikacji. Kto i dlaczego dokładnie może liczyć na pracę?
Sytuacja gospodarcza nie tylko w Polsce, ale i Europie nie należy do najlepszych. Według badań Głównego Urzędu Statystycznego nasze PKB spada, a perspektywy podsuwane przez ekspertów występujących w mediach nie nastrajają szczególnie optymistycznie. Nawet Komisja Europejska przewiduje dla Polski spowolnienie wzrostu gospodarczego. Trudno o gorsze informacje w przedświątecznym okresie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, co zapowiada się w roku 2013. Są sektory, które planują zatrudnienie.
Techno brzmi dobrze
Słowa „nowoczesność” i „innowacja” działają na ludzi jak magnes i są odmieniane przez wszystkie przypadki zwłaszcza przez osoby odpowiedzialne za rozwój danego przedsiębiorstwa. Postępująca globalizacja i bezwzględna konkurencja powodują, że szeroko rozumiany sektor „komunikacji” rośnie jak na drożdżach. Trudno się temu dziwić – w końcu tylko osoby, które specjalizują się w technologiach informatycznych są w stanie odpowiednio zadbać o rozwój tej branży. Dariusz Jarczyński z PrimeSoft Polska, lidera na polskim rynku workflow uważa, że na zatrudnienie w roku 2013 na pewno mogą liczyć ci kandydaci, którzy mają w zanadrzu bogate CV – W sektorze IT cenimy nie tylko samo wykształcenie i doświadczenie, ale także zaangażowanie w wykonywane obowiązki oraz komunikatywność – podkreśla Jarczyński.
Praca w drodze
Logistyka i transport to sektory na które warto zwrócić baczną uwagę, zwłaszcza jeżeli właśnie stoimy przed decyzją o wybraniu konkretnej ścieżki zawodowej. Prognozuje się bowiem wzrost zatrudnienia w tych branżach. Wymagania klientów rosną a trzeba im dorównać, bo jak wiadomo, konkurencja nie śpi. Oczywiście rozwojowi logistyki sprzyjają nowoczesne technologie. Małgorzata Słodownik manager działu handlowego monitoringu pojazdów Flotis.pl – W ostatnich latach można zauważyć wzrost zainteresowania rozwiązaniami z zakresu transportu i logistyki. Chcemy proponować klientom nowe funkcjonalności systemu. Dlatego w cenie są pracownicy, którzy potrafią myśleć przyszłościowo i przewidywać oczekiwania rynku.
Prognozy, prognozami a życie biegnie dalej swoim torem. Trudno oczekiwać od ludzi, że nagle staną się specjalistami IT albo fachowymi logistykami. Dlatego też, bezpieczniejszą opcją zdaje się być „najlepszym w swojej dziedzinie”. Nawet w branżach w których panuje wysoka konkurencja można zrobić coś, co zwiększy szanse na rynku pracy. Na pewno przydadzą się nie tylko formalne kwalifikacje, ale także umiejętności miękkie takie, jak asertywność, umiejętność prowadzenia rozmowy czy negocjacji. Wszystko co wyróżni CV kandydata w pozytywny sposób jest dobre i miejmy nadzieję – skuteczne.