Środa 30 października
Zenobii, Przemysława, Edmunda
RADOM aktualna pogoda

Decyzja o wyjeździe do pracy w Holandii podjęta - co dalej?

dm 2016-07-02 10:15:00

Holandia jest jednym z krajów Unii Europejskiej, w którym Polacy często podejmują pracę. Ze względu na specyfikę tego rynku, na którym praca najczęściej jest oferowana przez pośredników i ma charakter sezonowy, przed wyjazdem warto się przygotować i zaczerpnąć jak najwięcej informacji. Ambasada Królestwa Niderlandów uruchomiła portal informacyjny wHolandii.pl, który ma na celu poinformowanie Polaków, jak odpowiednio przygotować się do wyjazdu zarobkowego do Holandii.

Foto: praca-holandia24.pl

Decyzja o wyjeździe to już połowa sukcesu. Trzeba jednak pamiętać, że aby wyjazd był udany i bezpieczny należy poświęcić kilka chwil na zebranie najpotrzebniejszych informacji, a ich okazuje się być całkiem sporo. Z danych agencji zatrudnienia wpisanych w Polsce do rejestru wynika, że w 2015 r. do pracy w Holandii agencje w całej Polsce skierowały ogółem 61 780 osób. Należy przy tym pamiętać, że wiele osób na własną rękę szuka zatrudnienia w Holandii. Obecnie ponad 100 tys. ludzi jest oficjalnie zarejestrowanych w Holandii, a od 150 tys. do 250 tys. to pracownicy sezonowi.

- Holandia potrzebuje i wspiera pracowników czasowych, ponieważ są niezbędni dla krajowej gospodarki. Trzeba jednak być świadomym tego gdzie i na jakich warunkach będziemy pracować, aby nasze oczekiwania były realne. Holenderski rynek pracy różni się od polskiego i warto dowiedzieć się o jego specyfice jeszcze przed wyjazdem - mówi Anna Jensen-Gronkowska, Doradca Urzędu Gminy Westland w Holandii ds. Obsługi Klienta i Emigracji Zarobkowej.

Z pomocą Polakom przychodzi portal informacyjny wHolandii.pl uruchomiony przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Warszawie, który zawiera najważniejsze informacje nt. pracy i życia w Holandii, regulacji i procedur, a adresy stron instytucji oferujących pomoc i opiekę na miejscu. Użytkownik portalu znajdzie tam kompleksową wiedzę na temat pracodawcy, pośredników pracy, przepisów oraz warunków mieszkaniowych.

Jak podkreśla Wiesława de Wit-Figula, pracownik socjalny w organizacji Barka w Holandii, jeszcze przed wyjazdem należy uzyskać wszelkie możliwe informacje dotyczące specyfiki pracy na rynku holenderskim. Trzeba również możliwie jak najdokładniej sprawdzić przyszłego pracodawcę/agencję/pośrednika. Trzeba pamiętać, że agencje mogą świadczyć usługi pracy tymczasowej i pośrednictwa pracy – a to nie to samo. - Należy upewnić, się, na jakich warunkach będziemy współpracować z daną agencją, aby zapobiec wszelkim niejasnościom np. w kwestii obowiązku wypłaty należności za wykonaną pracę. Niemniej ważne jest zebranie informacji wśród byłych oraz obecnych pracowników, a przede wszystkim sprawdzenie czy firma działa legalnie i wszystko odbywa się zgodnie z prawem holenderskim - informuje Wiesława de Wit-Figula.

Kolejnym „must know”, o którym wspomina Wiesława de Wit-Figula i na temat, którego znajdziemy szereg informacji na portalu wHolandii.pl jest CAO, czyli podstawowy i najważniejszy zbiór praw i obowiązków pracowników tymczasowych w Holandii. Układ CAO obowiązuje w całej Holandii, ale może się różnić w zależności od rodzaju umowy o pracę i branży. Planując wyjazd należy sprawdzić, pod jakie CAO podlegamy.

Mieszko Pośpiech, pracownik mobilnych zespołów wsparcia Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka (mobilne zespoły wsparcia, czyli drużyna składająca się z asystenta i lidera, które reagują na wezwania i zgłoszenia o Polakach, którzy mają kłopoty) przestrzega przed podpisywaniem umów w języku niderlandzkim (czy każdym innym, którego nie rozumiemy) bez konsultacji z tłumaczem. Wystarczy niewielka wzmianka w umowie podpisanej z nieuczciwym pośrednikiem i może okazać się, że z dnia na dzień zostajemy bez pracy, mieszkania i warunków do życia. Mieszko podkreśla, że znajomość holenderskiego czy angielskiego nie jest warunkiem zatrudnienia, niemniej podstawowa znajomość któregoś z tych języków z pewnością ułatwi pierwsze kroki w Holandii i pozwoli uniknąć nie tylko niebezpieczeństw, ale także zwykłych nieporozumień wynikających z bariery językowej.

- Większość firm w gminie Westland, z którymi się kontaktujemy mają dwujęzyczne umowy. Polak, jak każdy inny pracownik, ma prawo zażądać umowy w zrozumiałym dla siebie języku. Holenderskie prawo wymaga umowy w języku niderlandzkim, jednak wiele firm wręczają potencjalnym pracownikom również jej tłumaczenie - powiedziała Anna Jensen-Gronkowska. Jednocześnie zwraca ona uwagę, że umowę zawsze należy rzetelnie przeczytać. - Zdarzały się przypadki, że pracownik został ukarany i zgłosił się do nas o pomoc, ale okazało się, że zgodził się na takie warunki podpisując umowę (…) Westland ma bardzo wielu pracowników z Polski i w tej chwili coraz częściej napisy np. w szklarniach czy magazynach są również w języku polskim. Oczywiście łatwiej jest osobom, które znają choć kilka słów po angielsku czy holendersku, ale pracodawcy naprawdę starają się ułatwić pracę tym, którzy języków dopiero się uczą - dodaje Jensen-Gronkowska.

Urszula Kozłowska, Doradca ds. Polityki Migracyjnej i Spraw Społecznych w Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie, podkreśla, że niestety często potencjalni polscy pracownicy nie sprawdzają rzetelnie pracodawców i agencji pracy, ani nie szukają informacji na temat rodzaju kontraktów czy form zatrudnienia. A warto, bo umowa o pracę nie zawsze oznacza pełny etat, a np. na kilka godzin tygodniowo. Portal wHolandii.pl przekazuje te informacje w kompleksowy sposób. Można również się dowiedzieć, czy rejestracja w kraju jest obowiązkowa, oraz czy każdy pracownik musi płacić podatki w Holandii.

- Chcemy, aby każdy wyjazd do Holandii był dla Polaków spokojny i satysfakcjonujący. Już sama zmiana miejsca zamieszkania czy poszukiwanie pracy jest dla wielu ludzi bardzo stresujące, więc na portalu wHolandii.pl staramy się podpowiadać i udzielać takich informacji, by wdrożenie się w warunki jakie panują w Holandii było możliwie bezproblemowe - kończy Urszula Kozłowska.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych