Sobota 4 stycznia
Anieli, Tytusa, Eugeniusza
RADOM aktualna pogoda

Czy da się szybko wyleczyć grypę? Nie wierz we wszystko, co przeczytasz w internecie!

Artykuł sponsorowany 2024-12-31 10:15:00

Jak w prawidłowy sposób, powinno się leczyć grypę? Kiedy w ramach terapii wdraża się leki przeciwwirusowe, a kiedy wystarczy jedynie łagodzenie symptomów? Czy istnieją metody, które wspierają szybsze wyleczenie grypy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się poniżej - zapraszamy do lektury!

Grypa jest chorobą wirusową, której szczyt zachorowań przypada na miesiące zimowe - zwłaszcza od listopada do marca (choć stosunkowo dużą liczbę rozpoznań grypy odnotowuje się także październiku oraz w kwietniu). W temacie grypy wciąż panuje w społeczeństwie wiele dezinformacji - niektóre osoby utożsamiają tę chorobę ze zwykłym przeziębieniem, a inne uważają, ze grypę należy leczyć antybiotykami. Niestety, żadne z tych stwierdzeń nie jest do końca prawdą - podobnie jak przekonanie o tym, że istnieją „magiczne” sposoby służące szybszemu pozbyciu omawianej choroby i jej objawów. Jak więc, w prawidłowy sposób, powinno się leczyć grypę? Kiedy w ramach terapii wdraża się leki przeciwwirusowe, a kiedy wystarczy jedynie łagodzenie symptomów? Czy istnieją metody, które wspierają szybsze wyleczenie grypy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się poniżej - zapraszamy do lektury!

Grypa - przyczyny i objawy infekcji

Przyczyną grypy jest oczywiście zakażenie jej wirusem. Obecnie wyróżnia się 3 typy wirusa grypy: A, B oraz C, przy czym za większość zakażeń odpowiada typ A oraz B. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową - poprzez kontakt z aerozolem (mgiełką) rozpylanym przez chorego w trakcie rozmowy, kaszlu czy kichania. Rzadziej do transmisji wirusa dochodzi poprzez kontakt ze skażonymi przedmiotami (na których obecne są ślina czy inne płyny ustrojowe zawierające wirusa). Pacjenci zarażają inne osoby na około 2 doby przed wystąpieniem objawów oraz od 3 do 5 dni po pojawieniu się symptomów (u dzieci okres ten jest dłuższy - mogą one zarażać nawet po 10 dniach od odnotowania pierwszych objawów).

Charakterystyczną cechą grypy (która z dużą dozą pewności pozwala odróżnić omawianą chorobę od przeziębienia) jest nagłe wystąpienie objawów o wysokiej intensywności (symptomy w przebiegu przeziębienia pojawiają się natomiast zazwyczaj pojedynczo, a ich natężenie rośnie przez kilka dni). Do typowych objawów grypy należą:

• wysoka gorączka, a rzadziej - stan podgorączkowy;

• dreszcze, uczucie zimna przy jednoczesnym poceniu się;

• dokuczliwe bóle mięśni i stawów oraz bóle głowy;

• katar i suchy kaszel, bardzo rzadko - ból gardła;

• ogólne uczucie osłabienia organizmu, złe samopoczucie.

Leczenie grypy - na czym polega?

W większości przypadków leczenie grypy polega na wsparciu organizmu w zwalczaniu wirusa oraz na łagodzeniu symptomów (takie postępowanie określa się mianem leczenia objawowego). Chory powinien odpoczywać, nawadniać organizm (szczególnie z uwzględnieniem ciepłych, rozgrzewających napojów), pozwalać sobie na regenerujący sen, a oprócz tego - przyjmować wartościowe posiłki, bogate w witaminy i minerały.

Oprócz powyższych zaleceń, pacjenci cierpiący na grypę mogą przyjmować leki łagodzące objawy. Wśród nich wyróżnia się preparaty przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (w tym ibuprofen czy paracetamol), leki łagodzące nieżyt nosa czy też ból gardła oraz kaszel (jeśli zachodzi taka potrzeba). Należy tu podkreślić, że grypa jest chorobą wirusową - w praktyce oznacza to, że nie leczy się jej antybiotykami (lekami przeznaczonymi do zwalczania zakażeń bakteryjnych).

Niektóre grupy pacjentów, zagrożone powikłaniami grypy lub jej ciężkim przebiegiem, mogą otrzymać leki przeciwwirusowe (przy czym ich skuteczność jest najwyższa, gdy zostaną wdrożone do 72 godzin od wystąpienia objawów). Do takich grup należą między innymi kobiety w ciąży, chorzy z zaburzeniami oddychania (w tym cierpiący na astmę czy POChP), seniorzy z chorobami przewlekłymi (nadciśnieniem, zaburzeniami krążenia, cukrzycą). O wdrożeniu farmakoterapii przeciwwirusowej decyduje lekarz.

Czy da się szybko wyleczyć grypę?

Niestety, nie ma magicznego sposobu na to, by przyspieszyć leczenie grypy. Najważniejszą zasadą w tym okresie jest wsparcie układu immunologicznego w walce z wirusem - po zaobserwowaniu objawów należy więc zrezygnować na kilka dni z pracy, treningów, spotkań rodzinnych i towarzyskich oraz innych zajęć, wymagających kontaktu z ludźmi i obciążających organizm. Odpowiednie nawadnianie, odżywcza dieta i zdrowa dawka snu, w połączeniu z lekami łagodzącymi objawy to najlepszy przepis na pozbycie się grypy. Brak odpoczynku i forsowanie organizmu mogą natomiast przełożyć się nie tylko na wydłużenie czasu trwania choroby, ale również na wzrost ryzyka wystąpienia powikłań.

Na koniec warto dodać, że codzienne dbanie o układ odpornościowy, a także przyjmowanie szczepień na grypę nie tylko zmniejszają ryzyko zakażenia, ale również przyczyniają się do łagodniejszego przebiegu grypy i do lepszego „radzenia sobie” organizmu z chorobą.

Źródła:

1. Lek. M. Wiercińska, Grypa - rodzaje, przyczyny, leki i powikłania [w:] Medycyna Praktyczna, 12.12.2022

2. Dr n. med. A. Sut, Jak szybko wyleczyć grypę? Objawy, przyczyny i domowe sposoby na grypę [w:] aptekaolmed.pl, dostęp: 03.12.2024

3. Lek. A. J. Sałacki, Grypa [w:] Medycyna po Dyplomie 11/2018

4. T. Płusa, Współczesne problemy w leczeniu chorych zakażonych wirusem grypy [w:] Forum Medycyny Rodzinnej 2010, tom 4, nr 2

5. A. Wawrzyniak, Racjonalna terapia ostrych infekcji dróg oddechowych [w:] Forum Medycyny Rodzinnej 2011, tom 5, nr 5

6. T. Jackowska, E. Zawłocka, M. Czajkowska, Czy grypa to łagodna infekcja? Opis przypadku. Profilaktyka grypy u dzieci w sezonie 2017-2018 [w:] Borgis - Postępy Nauk Medycznych 9/2017

Komentarze naszych czytelników

  • Głosuj na nie

    2025-01-02 07:31:59

    Wiadomości Radom

    Konsultacje ws. zmiany granic administracyjnych Radomia. Nie dajcie się oglupic. Wystarczy że Radom się stacza dzięki radziowi 

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych