Sobota 23 listopada
Adeli, Klemensa, Orestesa
RADOM aktualna pogoda

Cenne informacje dla kupujących mieszkanie

bw, creandi.pl 2016-02-28 13:00:00

Duży wybór mieszkań jak i deweloperów może wywołać więcej zamieszania niż pomocy. Kolejną decyzją którą należy podjąć jest wybór rachunku powierniczego - zamkniętego lub otwartego. Z czym wiąże się dla klienta wybór danej opcji?

Foto: creandi.pl

Otwarty rachunek powierniczy z ryzykiem

Najczęściej stosowanymi są otwarte rachunki powiernicze. Dają one deweloperowi możliwość dostępu do gromadzonych pieniędzy. Pieczę nad środkami sprawuje bank, który wypłaca je w miarę postępu inwestycji. W praktyce oznacza to, że budowa nieruchomości często jest finansowana właśnie z wpłat uiszczonych przez klientów. Mimo tego, że taki sposób finansowania inwestycji jest dosyć popularny, nie jest najkorzystniejszy z punktu widzenia kupujących. W razie upadłości bądź nieudanych inwestycji istnieje zagrożenie, że klienci stracą powierzone pieniądze, a także samą nieruchomość. Pewnym zabezpieczeniem dla otwartego rachunku powierniczego jest jego ubezpieczenie lub gwarancja bankowa. Przy decydowaniu się na zakup nieruchomości od dewelopera proponującego ten rodzaj rachunku, warto się dowiedzieć, czy jest zapewnione dodatkowe zabezpieczenie powierzonych środków finansowych.

Zamknięty i bezpieczny

Zamknięty rachunek powierniczy polega na wypłaceniu przez bank prowadzący rachunek powierniczy całości ceny na konto dewelopera dopiero po podpisaniu umowy, która przenosi na klienta własność lokalu, nieruchomości zabudowanej bądź domu jednorodzinnego. Wypłata zdeponowanych środków jest jednorazowa i co ważne, deweloper będzie mógł dysponować tymi środkami dopiero po wywiązaniu się z umowy deweloperskiej i podpisaniu końcowego aktu notarialnego. Oznacza to, że podczas trwania całego przedsięwzięcia, jakim jest budowa, wszystkie zdeponowane środki są zabezpieczone na rachunku. Deweloper natomiast finansuje go z własnych funduszy albo za pomocą odrębnego kredytu.

- Zamknięty rachunek powierniczy zwiększa wiarygodność dewelopera na rynku - mówi Przemysław Stefanowski z Erigo Development. - Dzięki temu niwelowane jest ryzyko utraty środków finansowych przez klienta na skutek nieudanych operacji finansowych albo upadłości. Stanowi to najwyższe zabezpieczenie, które możemy zaoferować. Rozwiązanie to zastosowaliśmy m. in. przy trwającej właśnie budowie poznańskiego osiedla Strzeszyn Park - dodaje.  

Prowadzenie zamkniętego rachunku powierniczego gwarantuje klientowi najwyższy stopień bezpieczeństwa, ponieważ ma on pewność, że dewelopera stać na ukończenie inwestycji bez korzystania z wpłat klientów. Nawet w przypadku ogłoszenia upadłości i niewykonania inwestycji, pieniądze klientów nie są zagrożone. Rodzaj rachunku powierniczego to tylko jeden z czynników, który należy wziąć pod uwagę wybierając dewelopera, jednak w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości w trakcie budowy, może okazać się kluczowy dla klienta.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych