Czwartek 18 kwietnia
Apoloniusza, Bogusławy, Go¶cisława
RADOM aktualna pogoda

Inwestowanie vs oszczędzanie - plusy i minusy

as 2021-10-12 08:19:00

Praktycznie każdy z nas zastanawiał się lub zdecydował się na rozwiązania w stylu inwestycji lub oszczędzania w jakiś sposób. Jedni wybierają kont oszczędnościowe czy lokaty, gdy inni wolą inwestować agresywnie na przykład na giełdzie lub w funduszach inwestycyjnych wysokiego ryzyka. Tak więc zarówno pierwszej, jak i drugiej opcji mamy zwolenników i przeciwników. Która z opcji w takim razie ma największy sens? Jak wybrać ofertę najbardziej pasującą do siebie, do naszych funduszy i planów na przyszłość? Czy praca w inwestycjach to dobry pomysł? Jakie zmiennie należy uwzględnić podczas wyboru takich ofert? O tym w poniższym artykule.

Inwestowanie na co dzień - najważniejsze informacje

Stawiając swoje pierwsze kroki w inwestowaniu, warto pamiętać o kilku rzeczach. Pierwszą z nich jest ustalenie, w co chcemy inwestować. Możliwości jest naprawdę mnóstwo - fundusze inwestycyjne agresywne i stabilnego wzrostu, akcje spółek, kryptowaluty czy start-up’y. Na początek dobrze jest spotkać się albo z doradcą finansowym, który pomoże nam przy wyborze odpowiedniego systemu inwestowania i podpowie, które inwestycje są obecnie najbardziej popularne, lub które mają obiecujące wyniki.

Kolejną opcją na ustalenie w co inwestować, będzie odwiedzanie stron internetowych jak na przykład https://www.fxforex.com/pl/, czy forów internetowych poświęconych inwestowaniu. Tam zarówno inwestorzy wymieniają się swoją wiedzą, przesyłają pomocne wskazówki czy ostrzegają przed nieudanymi transakcjami. Warto zwrócić na takie fora uwagę, bo mogą pomóc zwłaszcza osobom, które wcześniej nie inwestowały na mniejszą lub większą skalę.

Plusy i minusy inwestowania

Plusem inwestowania może być chociażby możliwość budowania swojego portfela inwestycyjnego wedle własnego upodobania. Możemy wybrać sobie najbardziej interesujące nas spółki o konkretnym profilu, lub szukać spółek z różnych sektorów gospodarki.

Kolejny plus to możliwość wysokich zysków. Firmy giełdowe często w ciągu dnia mogą zarobić tyle, ile wcześniej w ciągu miesiąca. Oczywiście, nie jest to stały element i jednocześnie może to być minus - bo tak samo jak spółka giełdowa może zyskać pieniądze, tak samo szybko może je stracić. Jest to po prostu obciążone dużym ryzykiem. Należy być świadomym tego ryzyka już od samego początku swojej drogi inwestycyjnej, tak aby chociażby móc wybierać spółki o obniżonym ryzyku, niż od razu inwestować w najbardziej agresywne spółki, które bardzo szybko zyskują, jak i tracą.

Oszczędzanie

Oszczędzania uczymy się już od małego. Kiedyś popularne były tak zwane SKO - czyli Szkolne Książeczki Oszczędnościowe. Spora część z nas zbierała też “drobniaki” do świnki-skarbonki, więc koncept oszczędzania był z nami już od najmłodszych lat. Dzisiaj oprócz skarbonek, rodzice czasem zakładają dzieciom konta oszczędnościowe lub sami korzystają z takiego rozwiązania. Banki oferują różne konta oszczędnościowe czy produkty powiązane - jak specjalne lokaty, które po wyznaczonym okresie zyskują na wartości. Zazwyczaj nie są to zawrotne kwoty, ale niezależnie od sytuacji rynkowych, będzie to stały wzrost. Więc w kontekście stabilnego wzrostu jest to opcja na plus zdecydowanie. Warto sprawdzić, jakie lokaty czy typy kont mają największy i najbardziej stabilny wzrost, jakie jest oprocentowanie takiego konta czy lokaty.

Minusem dla niektórych może być z kolei ten niewielki wzrost. Ale to już zależy od tego, czy bardziej zależy nam na stabilności, czy tylko i wyłącznie na jak najszybszym zysku. Jeśli to drugie, to taki typ zarządzania pieniędzmi nie będzie dla nas najlepszy. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych