Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Awantury i krzyki w sali USC, ale na koniec brawa. Radomski Program Drogowy przyjęty [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Miasto, Samorząd, Polityka / 2018-03-13 15:59:00, aktualizacja: 2018-03-13 18:25:00

Za nami 64. nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Radomiu. Radni m.in. przegłosowali dziś wprowadzenie do Wieloletniej Prognozy Finansowej budowy centrum rehabilitacji oraz przyjęli do uchwały budżetowej na ten rok Radomski Program Drogowy.

Mieszkańcy ulic wyrzuconych z Radomskiego Programu Drogowego dobrze przygotowali się do sesji

16:00 Porządek dzisiejszej sesji znaleźć można tutaj.

16:01 Przewodniczący Wójcik otworzył 64. nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej.

16:02 Na dzisiejszej sesji pojawiło się wielu mieszkańców Radomia, głównie z ulic wyrzuconych z Radomskiego Programu Drogowego. Więcej o całej tej sytuacji pisaliśmy tutaj.

16:04 Awantura na sesji... - Każdy, kto chce, aby rozpoczęta została inwestycja, proszę zgłaszać się do biura Rady Miejskiej. Wówczas jak najszybciej skieruje pismo do prezydenta, aby rozpoczął daną inwestycję w ramach Radomskiego Programu Drogowego. Ale dziś, nie wiem, co państwo tu robią, ktoś chyba wprowadził was w błąd - powiedział przewodniczący Wójcik.

16:05 - Proszę się uspokoić. Mam wezwać Straż Miejską? - zapytał jednego z mieszkańców przewodniczący Wójcik.

16:06 - Przewodniczący Wójcik wprowadza wszystkich w błąd, gdyż w porządku obrad możemy wprowadzać zmiany - powiedział radny Fałek. - Radny Fałek jest politycznym kłamcą - odpowiedział Dariusz Wójcik.

16:07 - Proszę pracowników o wezwanie Straży Miejskiej! Ten Pan mi przerywa - powiedział przewodniczący Wójcik.

16:08 - Musimy coś z tym zrobić. Dwukrotnie Radomski Program Drogowy został z budżetu wyrzucony. My chcemy go przywrócić, nie możecie brodzić w błocie. Panie przewodniczący, pan powinien prowadzić obrady, a nie komentować - powiedzieli radni: Michalska-Wilk i Wędzonka.

16:09 - Panie Wójcik, niech Pan nie zapomina, po co i za czyje pieniądze tu pan siedzi - powiedział jeden z mieszkańców.

16:10 - Ta awantura jest niepotrzebna. Trzeba się uspokoić i na spokojnie rozwiązać problem - stwierdził radny Sobieraj.

16:13 Radosław Witkowski: Złożyłem dziś autopoprawkę do budżetu i jest tam 68 ulic, które chce utwardzić w ramach Radomskiego Programu Drogowego.

16:15 Prezydent wymienił ulice, które chciałby wprowadzić do budżetu.

16:16 Czas na realizację projektów uchwał. Najpierw druk nr 548 ws. Rozpatrzenia projektu uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Radomia na lata 2018 - 2037.

16:17 - Cieszę się, że wreszcie prezydent zrozumiał, że trzeba dostosować wieloletnią prognozę finansową do uchwały budżetowej na ten rok, a nie odwrotnie. Wreszcie w WPF znalazła się rehabilitacja, co nas bardzo cieszy - powiedział Dariusz Wójcik.

16:18 Wiesław Wędzonka: Chwała panu prezydentowi, bo oszacował od nowa koszty i od początku mówił, że rehabilitacja znajdzie się w WPF, gdy będą właśnie oszacowane koszty. Radosław Witkowski działa na rzecz mieszkańców. Radni PiS natomiast od początku mówili, że nie przegłosują prezydentowi żadnej uchwały, gdy nie będzie w WPF rehabilitacji. Mam nadzieję, że teraz już zagłosujecie "za" tą uchwałą.

16:20 Marek Szary: Pan prezydent jeszcze niedawno mówił, że RIO zakwestionowało uchwałę budżetową. Wprowadzał mieszkańców w błąd, bo trzeba tylko było dostosować WPF do uchwały budżetowej. Cieszymy się więc, że prezydent wreszcie przejrzał na oczy i rehabilitacja znalazła się w WPF.

16:22 Radosław Witkowski: To bardzo ważna inwestycja, ciągle rozwijamy nasz szpital, np. dług już nie wynosi 12 mln zł, tylko 2. Uparliście się, aby wybudować centrum rehabilitacji z budżetu miasta, okej, ale mam nadzieję, że pan radny Szary jest człowiekiem honorowym i tak jak powiedział, tak zrobi, że zagłosuje za Radomskim Programem Drogowym, gdy wprowadzimy do WPF rehabilitację.

16:23 Wspomniany wyżej projekt uchwały został przez radnych jednogłośnie przyjęty, co oznacza, że budowa centrum rehabilitacji znalazła się w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

16:25 Teraz awantura, gdyż radny Szary chce najpierw druk nr 550, a nie 549...

16:26 - Proszę realizować projekt obrad, a nie sobie go zmieniać "od tak" - powiedział prezydent Witkowski.

16:26 - Żeby zmienić porządek obrad, musi być to sytuacja wyjątkowa - wyjaśniła pani mecenas. - Dla mnie jest to sytuacja wyjątkowa, bo mnie prosi radny Marek Szary - odpowiedział Dariusz Wójcik.

16:27 Teraz więc projekt uchwały ws. rozpatrzenia projektu uchwały w sprawie dokonania zmian w Uchwale Budżetowej na 2018 rok. Mowa o druku nr 550.

16:28 Marek Szary: Dopiero przed sesją dostaliśmy zmiany w druku 549 i 551, więc chcemy się z tym zapoznać, stąd zmiana.

16:29 Konrad Frysztak: Teraz, to co tu się odbywa, to nic innego, jak przedłużanie sesji i głosowania nad Radomskim Programem Drogowym.

16:30 Więcej o druku 550 i co tam się znajduje - tutaj.

16:31 Marta Michalska-Wilk: Panie radny Szary, uczestniczył Pan wczoraj w spotkaniu w Urzędzie Miejskim. Uczestniczył Pan też w spotkaniu Komisji Gospodarki. Wie Pan wszystko, a teraz próbuje Pan wstrzymać głosowanie nad Radomskim Programem Drogowym, ale my Panu na to nie pozwolimy.

16:34 Radny Fałek wymienił osoby, które zagłosowały na ostatnich sesjach przeciwko Radomskiemu Programowi Drogowemu.

16:35 Radosław Witkowski: Przewodniczący Wójcik i Szary złamali regulamin uchwały Rady Miejskiej ws. przyjęcia jednolitego statutu miasta Radomia, gdyż zmienić porządek obrady może tylko wnioskodawca, którym jestem ja.

16:36 Dariusz Wójcik: Biorę to na siebie, gdyż zmieniliśmy tylko kolejność projektów uchwał, a to możemy zrobić.

16:37 Dawid Ruszczyk: Panie przewodniczący Wójcik i Szary, skończcie ten cyrk, swój prywatny folwark, zajmijcie się problemami mieszkańców. Chcieliście zrobić na złość prezydentowi, ale zrobiliście na złość mieszkańcom Radomia, którzy dziś tu się pojawili. Ludzie nie przyszli tu dla własnej przyjemności, tylko, aby walczyć, żeby wyjść z błota.

16:38 Dariusz Wójcik: Panie prezydencie, dlaczego pan obraził p. mecenas o brak kompetencji, nie życzę sobie takich słów wobec moich pracowników. Można w wyjątkowych sytuacjach zmienić kolejność porządku obrad i to zrobiliśmy.

16:41 Projekt uchwały na druku nr 550 został przez 23 radnych jednogłośnie przyjęty.

16:42 Radosław Witkowski: Dziękuję! Radny Szary: Państwo wiedzieliście, że będzie dziś Radomski Program Drogowy, my nie wiedzieliśmy.

16:43 Marek Szary: Pan prezydent chce tą autopoprawką zadłużyć Radom na 11 mln złotych. Zgłaszam wniosek, aby zrobić przerwę do 26 marca do godziny 8 rano.

16:44 Przewodniczący Wójcik ogłosił 20-minutową przerwę.

16:45 Konrad Frysztak: Czyli złamaliście regulamin, aby nie głosować nad Radomskim Programem Drogowym. Panie radny Szary, pan kłamie, bo wiedział Pan o wszystkim, co dziś będzie.

16:45 Wiesław Wędzonka: Chcecie po prostu pozbyć się ludzi. O to wam chodziło.

16:45 - My stąd nie wyjdziemy! - mówią mieszkańcy, gwiżdżąc na decyzję przewodniczącego Wójcika i prośbę Marka Szarego.

16:49 Sesję można oglądać na żywo w internecie - tutaj.

16:54 Według radnej Michalskiej-Wilk, sesji nadzwyczajnej nie można przerwać aż do 26 marca. - Można zrobić godzinę, dwie przerwy, ale sesja musi się dziś skończyć. A jeśli za dwa, trzy dni zajdzie konieczność zwołania sesji nadzwyczajnej? Nie można jej będzie zwołać, bo ta się nie skończyła - mówi radna.

16:56 Obrady zostały wznowione.

16:57 Wniosek formalny radnego Szarego: składamy wniosek do prezydenta Radomia, aby złożyć oddzielny projekt uchwały ws. Radomskiego Programu Drogowego. Zobaczymy, czy chodzi o utwardzenie ulic, czy o coś innego.

16:58 Radosław Witkowski: Oczywiście, radomianie są najważniejsi, dlatego zgadzam się. Chcemy jak najszybciej utwardzić ulicę. Awantura polityczna nie jest tu potrzebna.

16:59 - Chcę też powiedzieć, że w budżecie jest 8 mln złotych na Radomski Program Drogowy, a 11 mln jest na fanaberie pana prezydenta - powiedział radny Szary.

17:01 Przewodniczący Wójcik: Ogłaszam trzy minuty przerwy, aby p. wiceprzewodnicząca Kotkowska ochłonęła.

17:01 Przerwy nie ma ;)

17:02 Na prośbę p. mecenas, jest 5 minut przerwy. Dowiemy się, czy prezydent może ustnie wprowadzić nowy projekt uchwały ws. Radomskiego Programu Drogowego.

17:05 Podczas przerwy, krzykom i awanturom nie było końca.

17:05 Przewodniczący Wójcik poprosił o jeszcze dwie ulice ;)

17:06 Radosław Witkowski: Wy jesteście dla nas najważniejsi, dlatego przygotowujemy autopoprawkę. Nie jest ważny radny Sobieraj, czy przewodniczący Wójcik, tylko Wy!

17:07 Kolejna przerwa...

17:12 Konrad Frysztak: Na wniosek pana Szarego, usuwamy z autopoprawki m.in. pieniądze na budowę drogi przy budowanym Radomskim Programie Drogowym czy na obchody Radomskiego Czerwca '76 oraz Air Show. Ponadto Kamienica Deskurów nie będzie wyposażona. Reasumując, w autopoprawce pozostaje: rozszerzenie Radomskiego Programu Drogowego.

17:14 Wiceprezydent Frysztak czyta kwoty z poszczególnych działów, które "na wniosek radnego Szarego mają zostać z nich zdjęte". W tym m.in. drogi wokół hali i parking przy szpitalu. Te oszczędności jako autopoprawka prezydenta zostają przekazane na program drogowy - dokładnie 69 ulic.

17:16 Trwają wypowiedzi radnych.

17:17 Radny Wędzonka: Dobrze, że wreszcie Radomski Program Drogowy zostanie przywrócony, gdyż niektórzy mieszkańcy nie żyją w warunkach godnych XXI-wieku.

17:20 Marek Szary: Jedyną osobą, która blokowała utwardzenie waszych ulic, jest prezydent Radomia. Nigdy w budżecie nie było waszych ulic. Był Radomski Program Drogowy - 8 mln. Możecie wierzyć lub nie, ale ja mogę wysłać wszystkim budżet zgłoszony przez prezydenta na maila. Prezydent chciał was zmanipulować, aby dalej zadłużać miasto. Ja chcę, aby złożyć projekt uchwały oddzielnie, a wiceprezydent Frysztak mówi o tym, że ja chciałem coś wykreślić.

17:22 Ludzie krzyczą: za idiotów pan nas ma!

17:24 Radny Fałek przypomina to, o czym mówił wiceprezydent Frysztak... - Jest program drogowy, ale nie ma... itd.

17:30 Magdalena Lasota: Nie rozumiem, co się dzieję od grudnia. Program drogowy powinien zostać uchwalony już wtedy. Po co te polityczne gierki. Uparliście się, że będziecie głosować za wszystkim, co wprowadzi pan prezydent...

17:33 Radny Woźniak: Uszanujmy osoby, które przyszły dziś na sesję, nie karmy ich głupotami i kłamstwami. Dobrze, że Radomski Program Drogowy zostanie przyjęty, ale szkoda, że wykreślone zostały, inne ważne dla Radomia i radomian inwestycje.

17:34 Dawid Ruszczyk: Pan Szary próbuje przypisać sobie ten program, który jest wielkim sukcesem Radosława Witkowskiego.

17:35 Radna Michalska-Wilk: Radomski Program Drogowy był przez ostatnie miesiące ofiarą gry politycznej, ale dziś zobaczyliście siłę radomian, jest pan kłamcą (do radnego Szarego), prezydent Witkowski nigdy nie blokował tego programu. To wy dwukrotnie wyrzucaliście go z budżetu.

17:39 Radny Rejczak mówi o innych ważnych dla naszego miasta inwestycjach drogowych, jak np. trasa N-S, czy aleja Wojska Polskiego.

17:44 Dariusz Wójcik: Cieszę się, że uczestniczycie Państwo w dzisiejszej sesji. M.in. dzięki Wam udało się zatrzymać zadłużenie miasta na 10 mln zł. Macie swój rozum i wyciągniecie odpowiednie wnioski z tych obrad. Prezydent Witkowski przejada fundusze miasta. Nie wierzę, że Radosław Witkowski utwardzi dla was te ulice, gdyż prezydent nie potrafi np. ogłosić przetargu na trasę N-S czy aleje Wojska Polskiego.

17:49 Andrzej Sobieraj: Nie jest prawdą, co tu się mówi. My jako radni słuchamy naszych wyborców. To nie jest tak, że to co w budżecie miasta na ten rok się nie znalazło, nie będzie realizowane. Pan prezydent musi jednak przyjść i zgłosić odpowiedni projekt uchwały. - To co, na kolanach ma przyjść - pytają radni PO. Buczenie na sali... atmosfera jest napięta.

17:50 - Ogłaszam przerwę, abyście państwo się uspokoili - powiedział przewodniczący Wójcik.

17:56 Obrady zostały wznowione.

17:59 Radny Fiszer: Wszystkie dokumenty, na których pracują radni, są dostępne w internecie. Można tam zobaczyć, że nie ma w nich, które ulice zostaną utwardzone, stąd nasze wątpliwości.

18:02 Konrad Frysztak: Radni Sobieraj i Kaca przez ostatnie miesiące wycinali wasze ulice, żeby wprowadzić swoje: Londyńską i Paryską, przy krórych mieszkają, a te ulice są utwardzone.

18:04 Radosław Witkowski: Przez 8 lat nie utwardzaliście w ogóle radomskich ulic, więc po prostu nie przeszkadzajcie nam.

18:06 Na mównicy jeszcze skarbnik miasta.

18:07 Głosowanie. Ten projekt uchwały został przez radnych jednogłośnie przyjęty.

18:07 Wielkie brawa w sali USC.

18:08 Trzy minuty przerwy technicznej...

18:14 Marek Szary: Panie prezydencie, czym pan teraz będzie grał, jak Radomski Program Drogowy został wprowadzony do uchwały budżetowej? My teraz czekamy na ogłoszenie przetargu ws. alei Wojska Polskiego.

18:18 Radny Fałek komentuje poprzednie wypowiedzi radnych opozycji...

18:20 Teraz natomiast prezydent Witkowski mówi, dlaczego jeszcze nie podpisał umowy ws. dofinansowania z budżetu państwa alei Wojska Polskiego. Jutro ma być komunikat w tej sprawie.

18:24 Druk nr 549, bez autopoprawki, został przez radnych przyjęty.

18:25 Kończymy naszą relację. Dziękujemy za uwagę.

autor: dm

Wasze komentarze (71)

Q
2018-03-15 21:35:00

Witkowski rozlicz się z 70 MILIONÓW na lotnisko które wziąłeś. To nie twoje prywatne pieniądze. Gdzie się one podziały?

o
2018-03-14 19:18:00

utwardzać to miasto może jak zapłaci mi za grunty, które chce pod drogę

123
2018-03-14 12:55:00

To znaczy że w tym roku w Radomiu zostanie utwardzone prawie 100 ulic ? 69 za 8 mln i 27 za kolejne 8 mln. Czyli ok. 14 ulic miesięcznie, licząc od kwietnia do pażdziernika ? Czyli jedna ulica dziennie odliczając dni wolne ?

rozczarowany
2018-03-14 10:53:00

Do tej pory wydawało się, że PiS ma wygrane wybory w kieszeni, ale Wójcik z Szarym chyba uparli się, żeby na oczach wyborców dokonać samozaorania, zamiast pozwolić Witkowskiemu wpuścić się w kanał, który sam sobie wykopał. Albo głupota tych ludzi jest nie do ogarnięcia, albo w obecnej sytuacji jest im tak dobrze, że nie potrzebują zmiany władzy. A Kosztowniak, pełnomocnik PiS ds. wyborów, na to wszystko patrzy i nic nie robi. Dokładnie powtarza się sytuacja z poprzedniej kampanii. Bawcie się tak dalej, panowie, mieliście w ręku wszystkie atuty, a i tak wmoczycie.

on
2018-03-14 10:30:00

Awantury słowne i hasłowość zdominowały wpisy pod tym artykułem.Prawda jest taka , że ktoś namówił tych ludzi , aby przyszli na tą nadzwyczajną sesję rady miasta , co tylko utrudniło Wójcikowi radnym pracę.Prezydent Witkowski wraz z po i koalicjantami obiecując tym mieszkańcom złote góry przy zapaści budżetu, sam zgotował sobie los przez obiecywanie nierealnych inwestycji w tak dużym zakresie.Kampania wyborcza już rozpoczęła się....Im będzie większy jazgot , tym efekty będą mniejsze.

@123
2018-03-14 09:55:00

Z tego co wiem to tak bo nie głosowali przecież nad usunięciem ich budowy z budżetu.

pytania
2018-03-14 07:53:00

Ciemny lud kupi te zaloty czerwonych z PO czy nie?

alek
2018-03-14 07:52:00

SLD i PO powinny zniknąć. Mamią biednych ludzi w drodze do koryt.

0
2018-03-14 07:37:00

@PS SLD przynajmniej w Radomiu to pis, nawet przewodniczącego zrobiliście byłego członka pis

123
2018-03-14 06:54:00

A czy ulice wpisane do programu przez opozycje będą utwardzane czy nie? Chodzi o listę tych dwudziestu paru ulic .

@pytania
2018-03-14 06:00:00

Właśnie. Jakim prawem Frysztak upublicznił na jakich ulicach mieszka Sobieraj i Kaca? Tych danych nie ma w upublicznionych oświadczeniach majątkowych. Frysztak złamał prawo.

PS
2018-03-14 00:37:00

TYLKO KOALICJA PO-SLD W PRZYSZŁEJ KADENCJI RADY MIASTA.

123
2018-03-14 00:15:00

A co sie stało, że nagle teraz Witkowski chce utwardzic az tyle ulic. Widac, ze to zagrywka pod wybory. Chce pozyskac głosy mieszkancow tych ulic. Spryciul jeden.

0
2018-03-13 23:52:00

No to sobie teraz Witkowski piwa naważył. Ma czego chciał.

sdf
2018-03-13 23:50:00

@Mieszkaniec POwiatu: Po pierwsze ludzie pracują, a po drugie ta sala nie pomieści tłumów.

hd
2018-03-13 23:49:00

@Swój: No właśnie czemu nie było transmisji jak zwykle podczas obrad rady miasta?

taka prawdaa
2018-03-13 23:35:00

Radomska PO nigdy nie pozwoli na odwołanie przewodniczącego z PiS.W następnej kadencji także pan Wójcik głosami PO-PiS będzie przewodniczącym radomskiej rady miejskiej.

Mieszkaniec POwiatu
2018-03-13 22:53:00

Dlaczego jest tak mało mieszkańców. Skoro ulic do utwardzenia jest około 70 i przyszło tylko tyłu mieszkańców więc słabe zainteresowanie było.

BBB
2018-03-13 21:53:00

Apeluję do radom24 by wprowadzić logowanie do możliwości wpisów. Bo wystarczy jakaś podpierdółka, podpisze się Radomianin, Radomir itd i uprawia propagandę. Może mu za to płacą ale forum jest totalnie niewiarrygodne.

Radmik
2018-03-13 21:27:00

radni! odwołajcie tego wójcika - na cito !!!!!!!!!!!!!!

 1 2 3 >  ostatnia

Dodaj komentarz:

3 + 3 * 3 =

copyright © 2011 www.radom24.pl

obsługa techniczna: www.zaginionestudio.pl

Linki sponsorowane

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

ll

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej