09:00 Porządek dzisiejszej sesji znaleźć można tutaj.
09:05 Przewodniczący Dariusz Wójcik otworzył 35. sesję Rady Miejskiej w Radomiu, po czym zarządził... 30 minut przerwy. To w związku z tym, że pięć minut przed sesją zmieniony został jej porządek i komisję muszą się zebrać, aby omówić nowe projekty uchwał.
09:39 Sesja została wznowiona.
09:42 Tradycyjnie sekretarzami wybrani zostali Kazimierz Staszewski oraz Jan Pszczoła.
09:48 Do porządku obrad dzisiejszej sesji wprowadzane są nowe projekty uchwał... Jest ich kilka. - Informuję, że od teraz, do czwartku muszą być wprowadzane nowe projekty uchwał od prezydenta - mówi Dariusz Wójcik.
09:52 - Będziemy głosować nad ważnymi sprawami, więc musimy to przedyskutować. Tak być nie może, że dostajemy informację pięć minut przed sesją i teraz mamy głosować - dodaje Ryszard Fałek.
09:54 Marek Szary: Następnym razem - jako klub PiS - zaprotestujemy i wyjdziemy z sali obrad.
09:56 Wiesław Wędzonka: Chciałbym przypomnieć, że teraz dzieję się to, co działo się przez 8 lat. Prawo i Sprawiedliwość robiło podobnie, więc nie rozumiem teraz tych protestów, choć apeluję do prezydenta, abyśmy wcześniej dostawali informację o nowych projektach uchwał.
09:57 Dariusz Wójcik: Nigdy przez te 8 lat, nie wprowadziłem do porządku obrad czegoś, co zostało zgłoszone pięć minut przed sesją.
10:00 Robert Fiszer: Może i radny Wędzonka ma rację, ale jedyne co się zmieniło na gorsze jest to, że mamy nowego prezydenta.
10:04 Jeśli chodzi o informację Powiatowego Urzędu Pracy nt. stanu bezrobocia w mieście i aktualnej sytuacji na rynku pracy, radni informację otrzymali przed sesją, a my więcej o stanie bezrobocia w Radomiu - pisaliśmy tutaj.
10:14 Kilka pytań od radnych do dyrektora PUP w Radomiu - Józefa Bakuły.
10:25 Józef Bakuła: Trudno dyskutować nad tym, skoro wszystkie dokumenty mówią, że bezrobocie w naszym mieście spada, a radni sądzą inaczej. Stopę bezrobocia liczy GUS. Faktem jest, że bezrobocie spada od kilku lat, więc jak można mówić, że rośnie... Dodam, że coraz więcej problemów mają pracodawcy, aby znaleźć pracownika, pomimo tego, że bezrobotni przecież ciągle są, ale z jakiś powodów nie chcą pracować. Sytuacja na radomskim rynku pracy jest coraz lepsza, bezrobocie spada w rekordowym tempie i takie są fakty.
10:30 Mirosław Rejczak uważa, ze dyrektor Bakuła mówi tak, ponieważ jest z PSL-u, a "PSL jest w koalicji z PO"... - Proszę nie odsyłać mnie do GUS-u, ja chcę od Pana dostać informację - powiedział radny.
10:37 Józef Bakuła: Jeśli chodzi o stopę bezrobocia, GUS liczy to tak: ilość osób bezrobotnych do ilości osób zawodowo czynnych. O 500+ nie będę się natomiast wypowiadał, bo była to decyzja polityczna.
10:40 Czas na interpelację i zapytania radnych oraz odpowiedzi prezydenta Radomia.
10:48 Ryszard Fałek złożył kilka interpelacji na poprzedniej sesji. Radny pytał prezydenta o: lotnisko ("każdy mieszkaniec dokłada do lotniska 4400 zł"); chodnik na ul. Wernera; rondo "kozienickie" (jak jest projektowana konstrukcja tego ronda?"), jak i parking przy szkole nr 29. Ponadto były wiceprezydent Radomia wrócił do jubileuszu 50-lecia Radpecu. - Sprawdziłem i w tym roku wydano troszkę ponad 87 tys. zł, a na 45-lecie było to ponad 103 tys. złotych... - mówił.
10:51 Dawid Ruszczyk: Dlaczego na ul. Planty parkowane są samochody na chodniku? Co można zrobić, aby rozwiązać tę sprawę?
10:57 Marta Michalska-Wilk: Czy można na ul. Warszawskiej wyciąć krzaki, które zasłaniają samochody? Na wysokości ulicy Klejowej jest możliwość zawracania, ale nie widać tam samochodów, krzewy te je zasłaniają. Podobnie jak obok sądu, gdzie jest przejście dla pieszych...
11:00 Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz zapytała m.in. o stan chodników na ul. Chrobrego oraz przejście dla pieszych na ul. Zbrowskiego.
11:07 Jan Pszczoła: Czy jest szansa dokonać wycinku drzew na ul. Wyścigowej i dokonać tam remontu chodnika?
11:10 Magdalena Lasota: Co było w piśmie, które otrzymał prezydent od Ministerstwa Rozwoju ws. niedofinansowania prac projektowych przebudowy ul. Wojska Polskiego i Żółkiewskiego? Czy jest możliwość odwołania?
11:13 My więcej o tym pisaliśmy tutaj. Natomiast o odwołaniu tutaj.
11:20 Dariusz Wójcik zapytał prezydent m.in. o: liczbę pracowników UM, którzy otrzymują ryczałt na obsługiwanie samochodów służbowych ("chcę znaleźć skarbnikowi miasta potrzebnych środków"); kładkę na ul. Szarych Szeregów ("kiedy inwestycja zostanie oddana do użytku i czy będą tam udogodnienia dla osób niepełnosprawnych?"); o opuszczane słupki, które zostały zamontowane na ul. Żeromskiego ("kto otrzymał zezwolenia na przejazd?") oraz ile osób UM dostało podwyżki w ostatnim czasie.
11:29 Leszek Pożyczka: Wszystko wskazuje na to, że prawo oświatowe zostanie zmienione. Czasu na te zmiany jest mało. Czy jest więc wprowadzony jakiś tryb, czy wiadomo jak to będzie u nas wyglądać?
11:37 Marek Szary: Ja mam pytanie o traktowanie radomian. Grupa radomian zgłosiła bowiem chęć wynajęcia sali w Resursie Obywatelskiej i z UM ustalono opłatę, która wyniosła za dwie godziny ponad 1000 zł. Przez kilka następnych dni nie otrzymali oni telefonu z urzędu, aby podpisać umowę i na dni przed imprezą zgłosili się, aby tę umowę podpisać. Wtedy jednak usłyszeli, że ta sala nie zostanie im wynajęta... Pytam więc, czy miasto stać na to, aby rezygnować z przychodu w kwocie 1000 zł?
11:45 - Jeśli chodzi o sieć szkół, pracę wydziału edukacji trwają. Naturalnym punktem wyjścia jest sieć, która ustalona została w 1997 roku. Wtedy na bazie szkół podstawowych, tworzyliśmy gimnazja i teraz ta stara sieć będzie podstawą, która będzie decydować. Na pewno jednak nie będziemy likwidować szkół - powiedziała Anna Ostrowska, dyrektor wydziału edukacji UM w Radomiu.
12:00 Konrad Frysztak: Wodociągi Miejskie w przyszłym roku wykonają prace na ul. Wernera i po tych "robotach" chodnik zostanie tam wyremontowany. Rondo "kozienickie" konstrukcją podobne będzie do ronda "warszawskiego". Na ul. Planty straż miejska często interweniuje ws. zaparkowanych tam na chodniku samochodów i być może postawimy tam jakieś słupki. Przyjmujemy zgłoszenie ws. poprawy bezpieczeństwa na ul. Warszawskiej. Natomiast ul. Zbrowskiego zostanie najprawdopodobniej w przyszłym roku doświetlona i będzie tam bezpieczniej.
12:10 Kładka na ul. Szarych Szeregów jest w fazie odbiorów technicznych. Jeśli chodzi o słupki na ul. Żeromskiego, jest 103 darmowych "wjazdówek", m.in. dla straży pożarnej, czy pogotowia oraz 115 płatnych - dla właścicieli lokalów gospodarczych, czy kurierów. Natomiast ws. chodników - staramy się systematycznie poprawiać stan chodników w mieście i podobnie będzie z tymi, które wymienili radni - dodał wiceprezydent Radomia.
12:18 - Mój poziom inteligencji nie jest taki jak Pana, więc proszę odpowiedzieć mi na piśmie. Pan jest taki elokwentny, że Pan mi tu na wszystko odpowie - wtrącił przewodniczący Wójcik. Chodzi tu o kładkę na ul. Szarych Szeregów. Według radnego PiS, jest to "bubel", na co wiceprezydent Frysztak odpowiedział, że projekt został przyjęty jeszcze za poprzedniej władzy...
12:22 - Uff, strasznie napięta atmosfera. Zlecę audyt ws. "rur" przed Castoramą, bowiem dziś strasznie jest "gorąco" w tej sprawie - powiedział prezydent Witkowski. Chodzi to, że niektórzy radni uważają, że "rura" przed Castoramą została schowana na wniosek marketu, inaczej uważał jednak m.in. wiceprezydent Frysztak, który mówił, że tej rury nigdy tam nie było, więc dalej jej nie ma...
12:27 Radosław Witkowski: Radom jest gotowy na realizację przedsięwzięcia pt. "Przebudowa ul. Wojska Polskiego i Żółkiewskiego". Pieniądze w budżecie miasta są, więc nie zgadzam się z głosami niektórych radnych, że Radom nie jest gotowy na realizację tej inwestycji.
12:30 Wreszcie przechodzimy do kolejnego punktu obrad.
12:31 Czas na rozpatrzenie projektów uchwał.
12:42 Sesję można oglądać na żywo w internecie - tutaj.
12:47 - Radomski Program Drogowy jest w fazie wykonawstwa, dlatego nie można jeszcze mówić ile dróg zostanie w ramach tego projektu wyremontowanych. Już jednak kilka ulic zostało utwardzonych - odpowiedział na pytanie jednego z radnych wiceprezydent Radomia, Konrad Frysztak.
12:52 Mirosław Rejczak poinformował, że nie zagłosuje "za" ws. pokrycia straty (2 mln zł) Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. - Zagłosuje więc Pan za zlikwidowaniem RSS, bowiem, gdy samorząd nie pokryje straty miejskiej placówki, inna opcją jest jej likwidacja - powiedział wiceprezydent Zawodnik.
12:56 Uchwała ws. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Radomia na lata 2016-2035 - została przyjęta.
12:59 Teraz przechodzimy do rozpatrzenia projektu uchwał ws. dokonania zmian w Uchwale Budżetowej na 2016 r.
13:00 Dariusz Wójcik: - Proszę, aby wiceprezydenci nie mówili: "wyście to zrobili", "to przez PiS" itd. Od dawna szpital potrzebuje zakupu komory hiperbarycznej, a kupowane są świecidełka, zamiast zakupu potrzebnej dla radomian aparatury.
13:10 Skarbnik miasta, Sławomir Szlachetka wyjaśnia zmiany w Uchwale Budżetowej na 2016 rok. Projekt uchwały w tej sprawie znaleźć można tutaj.
13:22 Uchwała ta została przyjęta.
13:23 Mirosław Rejczak: Nie zgadzam się z polityką pana prezydenta ws. rozwoju RSS. Dlatego zagłosowałem przeciw.
13:25 Mała zmiana w porządku obrad. Teraz sprawozdanie z działalności Radomskiej Rady Seniorów I kadencji.
13:27 - Nasza rada miała kadencję dwuletnią, a wszystkie rady w Polsce mają kadencję czteroletnią. W sprawozdaniu są nasze osiągnięcia, niedociągnięcia oraz propozycje dla przyszłej rady - powiedział przedstawiciel Rady Seniorów.
13:35 Wracamy do rozpatrzenia projektów uchwał.
13:39 "Przeszła" uchwała ws. trybu prac nad projektem uchwały budżetowej Gminy Miasta Radomia.
13:41 Projekt uchwały ws. ustalenia wysokości kosztów oraz opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego przechowywanie na parkingu strzeżonym obowiązujących w 2017 r. - znaleźć można tutaj.
13:42 Pięć minut przerwy.
14:00 "Przeszła" uchwała ws. ustalenia wysokości kosztów oraz opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego przechowywanie na parkingu strzeżonym obowiązujących w 2017 r.
14:05 Więcej o zmianie uchwały ws. nadania Statutu Radomskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu im dr T. Chałubińskiego przeczytasz tutaj.
14:10 Uchwała ta została przyjęta.
14:17 Podobnie jak uchwała ws. przyjęcia Programu Współpracy Gminy Miasta Radomia z Organizacjami Pozarządowymi na 2017 r.
14:19 Przechodzimy do uchwały ws. przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2017 r.
14:25 Uzasadnienie, do którego mają wątpliwości radni, znajduje się tutaj.
14:30 Wiesław Wędzonka: Brakuje mi w tym projekcie takiego punktu, aby kluby sportowe dawały możliwość rozwoju młodemu chłopakowi, aby odciągnąć go od bramy i picia alkoholu.
14:34 Andrzej Sobieraj: Edukacja przeciwalkoholowa i profilaktyka odgrywa tutaj największą rolę i na nią powinniśmy kłaść nacisk, a nie na to, czy sklep z alkoholem jest blisko szkoły, czy nie...
14:40 Marek Szary: Moim zdaniem, na stacjach benzynowych, jak i w sklepach z żywnością - nie powinien być sprzedawany alkohol.
14:42 Jan Pszczoła: Ile byśmy tutaj nie debatowali, problemu nie rozwiążemy. Problem istniał, istnieje i będzie istniał. Róbmy wszystko, żeby młodzież w miarę zachęcić do innych czynności, niż stanie pod klatką, czy bramą. Problem jest w tym, że młodzież nie ma innego zajęcia i na tym kierunku powinniśmy zwrócić uwagę. Jeśli młodzież zajmie się np. uprawianiem sportu, nie będzie spożywać alkoholu.
14:55 - Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nakłada na organy samorządu gminnego obowiązek podejmowania działań zmierzających do ograniczania spożycia napojów alkoholowych, zmiany struktury ich spożywania, wspierania przedsięwzięć mających na celu zmianę obyczajów w zakresie spożywania tych napojów, działania na rzecz trzeźwości w miejscu pracy i innych szeroko pojętych działań, służących rozwiązywaniu problemów alkoholowych - tłumacz tę uchwałę dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej UM w Radomiu, Elwira Skoczek.
14:58 Uchwała ta została przyjęta.
14:58 Została ogłoszona przerwa do godz... 16:00.
16:13 Obrady zostały wznowione.
16:14 Uchwała ws. zmiany podziału środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację przez powiat zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej w 2016 r. - została przyjęta.
16:17 Podobnie jak uchwała ws. zmiany Uchwały Nr 171/2015 z dnia 31 sierpnia 2015r. w sprawie szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w Dziennym Domu „Senior-WIGOR” w Radomiu.
16:18 Radni zdecydowanie "przyśpieszyli".
16:22 Teraz rozpatrzenie projektu ws. zatwierdzenia projektu „Czas na aktywność!” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 9.1. Aktywizacja społeczno-zawodowa osób wykluczonych i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Więcej o tym projekcie - tutaj.
16:25 Uchwała ta została przyjęta.
16:28 Tak samo uchwała ws. ustanowienia pomników przyrody.
16:32 Teraz radni zajmą się nowym cennikiem biletów autobusowych w naszym mieście, o czym więcej pisaliśmy tutaj.
16:39 Marek Szary: Jako, że bilet 10-przejazdowy jest najpopularniejszy, nie rozumiem dlaczego wzrośnie jego cena z 24 do 28 złotych. Mamy więc propozycję, aby ten bilet nie był droższy niż obecnie.
16:42 Marta Michalska-Wilk: W mojej ocenie jest to bardzo dobra uchwała przede wszystkim dla mieszkańców naszego miasta. Bardzo dobrym pomysłem jest bilet godzinny, który obowiązuje w wielu polskich miastach i wreszcie doczekamy się tego również w Radomiu.
16:45 Magdalena Lasota: Głównym celem tego projektu jest promowanie Karty Miejskiej, co jest bardzo dobrym pomysłem. Cieszę się również, że wprowadzone zostaną bilety na cały rok szkolny oraz bilety semestralne.
16:47 Dariusz Wójcik: Ja mam pytanie, jakie oszczędności z tytułu wprowadzenia tego systemu będzie miało miasto? Bo myślę, że będzie miało, gdyż o 40 gr będzie droższy karnet 10-przejazdowy.
16:50 Radosław Witkowski: Kończymy z epoką "niedasizmu" w komunikacji publicznej, która musi być tania i jednoznacznie z tego nowego projektu wynika, że będzie ona tańsza i przyjaźniejsza. Tą uchwałą, która dziś zostanie poddana pod głosowanie, ja przekraczam zdecydowanie to co obiecywałem w kampanii wyborczej... Jesteśmy jednak gotowi na kolejne zmiany, które sprawią, że komunikacja miejska stanie się atrakcyjna dla radomian. Wprowadzamy nowe produkty, nową ofertę, nowe ceny i myślę, że to dobra uchwała.
16:57 Konrad Frysztak: Przekreślam pewnego rodzaju mit, że karnet jest najpopularniejszym wyborem radomian. Najpopularniejszy jest bilet jednorazowy. Skutek finansowy (w jedną stronę - przyp. red.) tych zmian to 565 tys. zł rocznie. Tyle mniej wpłynie do budżetu miasta. Robimy jednak te zmiany dla mieszkańców, to oni mniej zapłacą za bilet w komunikacji autobusowej.
17:00 Najwięcej zmian i obniżek dotyczyć będzie posiadaczy Karty Miejskiej. - To nasze świadome działanie, chcemy zachęcać i motywować mieszkańców do korzystania z tego rozwiązania, jako naprawdę korzystnego i pod każdym względem wygodnego – mówił wiceprezydent Frysztak. Wyrobienie Karty Miejskiej jest całkowicie darmowe, a posiadanie takiej karty daje naprawdę wiele możliwości, więc warto ją wyrobić...
17:05 Karty Miejskiej będzie można również używać do wypożyczenia roweru z systemu wypożyczania rowerów - Radomski Rower Miejski.
17:15 Sławomir Szlachetka: Koszt całej komunikacji po dzisiejszych zmianach to ok. 60 mln zł, czyli ponad 28 mln dopłacamy z budżetu miasta.
17:18 Niektórzy radni wnioskują, aby nie było podwyżki cen karnetu 10-przejazdowego z 24 na 28 zł.
17:20 Ten wniosek nie został jednak przyjęty.
17:21 Uchwała ws. nowego cennika biletów autobusowych w Radomiu została natomiast przyjęta. Wejdzie ona w życie 1 stycznia 2017 roku.
17:22 Marek Szary: To, że jest to obniżka cen - jest ściemą, bo mamy również podwyżkę!
17:23 Dariusz Wójcik: Podstępnie została właśnie wprowadzona podwyżka cen biletów autobusowych w Radomiu.
17:30 Teraz czas na informację o pracy Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej oraz sprawozdanie delegata Miasta Radomia z posiedzenia Związku Miast Polskich.
17:40 Sprawy różne i wolne wnioski.
17:47 Radni debatują teraz nad tym stanowiskiem/projektem.
18:04 Odbyło się głosowanie. To stanowisko Rady Miejskiej "przeszło".
18:08 Wesoło na sesji, dużo żartów i śmiechu...
18:11 Radni zabierają głos we wszystkich sprawach. - Emocje jak na rybach - powiedział Marek Szary.
18:18 Tak jak zapowiedział w rozmowie z Radom24.pl, przewodniczący Dariusz Wójcik złożył pod dyskusje wniosek ws. pozbawienie honorowego obywatelstwa Radomia - Rosjan Michała Orłowa i Piotra Klimuka. Pierwszy to dowódca kompanii czołgów, wyzwalający Radom w 1945 r. - No właśnie czy wyzwalający? Przecież to była zamiana jednej niewoli - niemieckiej, na drugą - radziecką - argumentuje przewodniczący. Co do Piotra Klimuka, radzieckiego pilota wojskowego i kosmonauty, który poleciał na orbitę Ziemi wraz z pierwszym Polakiem w kosmosie, Mirosławem Hermaszewskim, Dariusz Wójcik mówi krótko: - Ten kosmonauta nie ma absolutnie nic wspólnego z Radomiem. Wiceprzewodniczący rady - Wiesław Wędzonka, powiedział natomiast nam, że to temat zastępczy, „robiony pod publiczkę”.
18:19 Dariusz Wójcik: Wystąpię do IPN-u co o tym sądzą. Jest to temat do dyskusji.
18:30 Wnioski, które zostały złożone na dzisiejszej sesji - zostaną najprawdopodobniej poddane pod głosowanie na następnej sesji Rady Miejskiej.
18:35 Kończymy naszą relację. Dziękujemy za uwagę.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>