Poniedziałek 23 września
Bogusława, Tekli, Liberta
RADOM aktualna pogoda

Wojewoda odpowiada: Modlin wszystko uzgodnił, Radom nie

sas 2015-02-16 14:00:00

Rzecznik prasowa wojewody mazowieckiego w obszernej informacji prasowej odpowiada na nasz artykuł „Modlin pieniądze odzyskał, Radom nie. Dlaczego wojewoda inaczej traktuje oba lotniska?".

Poniżej publikujemy w całości odpowiedź rzecznika prasowego wojewody mazowieckiego na zadane w piątek przez Redakcję Radom24.pl pytania:

„Modlin – zgodnie z procedurą: uzgodnił – dostał środki – kupił co uzgodnił

Radom – niezgodnie z procedurą: nie uzgodnił – kupił co chciał – chce dostać środki

Pozostałe istotne różnice przedstawiają się następująco:

W związku z powyższym, nie ma niestety podstaw prawnych, finansowych ani racjonalnych do refinansowania Portowi Lotniczemu Radom poniesionych kosztów. Nie można również zestawiać sytuacji obu lotnisk, bo nie jest ona (nie była) taka sama. Ponadto, władze Portu miały wiedzę już na początku marca 2014 r., że nie ma możliwości zakupów do czasu utworzenia przejścia i otrzymania przez wojewodę środków na ten cel (otrzymały kopię pisma wojewody do zastępcy komendanta nadwiślańskiej straży granicznej).

Obserwując zrozumiałą dyskusję na ten ważny dla radomian temat, chcę zwrócić uwagę na pojawiające się błędne informacje, wątpliwości i nieporozumienia. Wyjaśniam więc, co następuje:

1. Umowa dotacji z lotniskiem w Modlinie była właśnie skutkiem wcześniejszego porozumienia się z wojewodą. Procedura obejmuje nie tylko proces uzgodnień skali zakupów między służbami granicznymi, portem i wojewodą. Po wysłaniu wniosku przez wojewodę, ocenia go komisja w MSW i zdarza się, że niektórych zakupów nie akceptuje. Dla Modlina wnioskowaliśmy o wyższą kwotę, niż otrzymaliśmy. Z Okęciem jest podobnie.

2. „Dociekliwa radomianka” w trybie dostępu do informacji publicznej zapytała o „termin podpisania przez wojewodę mazowieckiego umowy ze spółką MPL Warszawa-Modlin w zakresie sfinansowania utworzenia lotniczego przejścia granicznego Warszawa Modlin”. Zgodnie ze stanem faktycznym uzyskała odpowiedź napisaną z prawniczą dokładnością, że takiej umowy nie było. Była to bowiem „umowa dotacji z przeznaczeniem na zakup wyposażenia, sprzętu technicznego oraz urządzeń kontroli granicznej” i taką informację uzyskała rzeczona radomianka. Podsumowując, oznacza to, że umowa z lotniskiem Modlin na zakup była;

3. Wojewoda nie zwrócił Modlinowi wkładu finansowego za zakupiony sprzęt. Modlin wydał pieniądze wojewody (otrzymaną dotację) na sprzęt dla służb;

4. Sprzęt kupiony dla służb prowadzących kontrole na przejściach granicznych (Okęcie i Modlin) nie jest nawet własnością tych służb, ale wojewody (finansujemy też serwisowanie etc.);

5. Sprzęt jest kupowany przez urząd wojewódzki zawsze zgodnie z trybem zamówień publicznych, czyli: bezpośrednio lub za pośrednictwem innego podmiotu (portu, służby) po wcześniejszym podpisaniu umowy dotacji; sposób zakupu zależy każdorazowo od potrzeb;

6. W dniu utworzenia przejścia granicznego sprzęt do odprawy nie musi być na miejscu stacjonarnie. W Modlinie początkowo niektóre urządzenia były użyczane z innych przejść;

7. W rozporządzeniu ministra sw z 6 listopada 2014 r. zabezpieczone zostały środki na utrzymanie przejścia radomskiego (tj. np. czynsze) w 2014 r. Nie były to środki inwestycyjne (np. na sprzęt);

8. W kontekście sprawnego tempa zakupów dla przejścia w Modlinie istotny jest fakt, że lotnisko było wpisane na ministerialną listę inwestycji kluczowych w związku z mistrzostwami Euro 2012. Miało zapewnione finansowanie i zaplanowane uzyskanie statusu stałego przejścia gdyż obsługiwało ruch spoza strefy Schengen (Wielka Brytania, Irlandia) podczas odbywających się latem 2012 r. mistrzostw.

Pragnę podkreślić, że od momentu ustanowienia tymczasowego przejścia granicznego na lotnisku w Radomiu wojewoda wykonuje i będzie wykonywał wszystkie zadania, do których jest zobowiązany. Zapewnia funkcjonowanie przejścia w razie potrzeby zorganizowania odprawy granicznej. Port ma obowiązek poinformować wojewodę z 48-godzinnym wyprzedzeniem.

Zarządzenie wojewody w sprawie ustalenia zasięgu terytorialnego dodatkowego przejścia granicznego w Radomiu Sadkowie zostało wydane 13 stycznia br. Wojewoda Jacek Kozłowski zwrócił się również do ministra spraw wewnętrznych o ustanowienie rezerwy na ewentualne potrzeby służb kontrolnych na przejściu w Radomiu Sadkowie.

Ivetta Biały, Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego

Do informacji prasowej rzecznik dołączyła odpowiedź wysłaną do radomianki, o jakiej pisaliśmy tutaj oraz pismo z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego do zastępcy Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego, płk SG Zbigniewa Bartnickiego. Czytamy w nim:

„Odpowiadając na pismo w sprawie utrzymania i finansowania przejść granicznych informuję, iż w związku z ograniczoną kwotą przyznanych środków budżetowych w 2014 r. na bieżące utrzymanie stałych lotniczych przejść granicznych Warszawa-Okęcie oraz Warszawa-Modlin nie ma możliwości zakupu potrzeb wymienionych w w/w piśmie. Zakup wszelkich urządzeń, sprzętu oraz materiałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przejścia granicznego na lotnisku w Radomiu będzie możliwy w przypadku utworzenia dodatkowego Lotniczego Przejścia Granicznego w Radomiu oraz otrzymania wystarczających środków na powyższy cel”.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych