Przypomnijmy, że podczas sesji 31 stycznia Rada Powiatu podjęła uchwałę intencyjną o zamiarze likwidacji Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wierzbicy z dniem 31 sierpnia 2020 roku. Od strony formalno-prawnej Starostwo Powiatowe w Radomiu jest gotowe do likwidacji placówki w każdej chwili.
W ostatnich miesiącach dopełniono wszelkich formalności, odbyło się kilka spotkań z pracownikami i podopiecznymi ośrodka. O zamiarze zakończenia działalności placówki zostali skutecznie powiadomieni rodzice wychowanek, a projekty uchwał zostały zaopiniowane przez związki zawodowe, uzyskano też pozytywną opinię Mazowieckiego Kuratora Oświaty. 27 marca związki zawodowe otrzymały projekt uchwały o likwidacji ośrodka w Wierzbicy, przygotowany na najbliższą sesję Rady Powiatu, zaplanowaną 24 kwietnia.
List od dziewczyn z Wierzbicy
Wychowanki ośrodka w Wierzbicy napisały ostatnio list do starosty z prośbą o wstrzymanie likwidacji placówki, która dla wielu z nich jest jedynym domem. Starosta odpowiedział im podczas internetowej telekonferencji z wychowankami i personelem Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, która odbyła się w środę, 8 kwietnia.
- W ostatnich tygodniach sytuacja diametralnie zmieniła. Mamy epidemię koronawirusa i wiele osób obawia się o swoje zdrowie, życie bliskich i przyjaciół. W takich chwilach szczególnie ważne jest poczucie bezpieczeństwa, bliskość drugiego człowieka i dom, którego nie chcę was pozbawiać – mówił Waldemar Trelka.
Wstrzymanie likwidacji
Podczas telekonferencji Waldemar Trelka zapewnił, że jako przewodniczący Zarządu Powiatu będzie wnioskował o to, aby do końca 2020 roku nie zamykać MOW w Wierzbicy. - W tym trudnym czasie nie chcę narażać waszego życia i zdrowia, aby przeprowadzka do innych ośrodków nie wiązała się z dodatkowym niebezpieczeństwem podczas pandemii koronawirusa. Czasowe wstrzymanie likwidacji MOW jest też dobrą informacją dla 39 nauczycieli, wychowawców i pracowników obsługi. Nie chcemy nikogo pozbawiać pracy, ani narażać pracowników MOW na podwójny nokaut: z jednej strony likwidacja stanowiska, a z drugiej niepewność i trudności, które mogą wystąpić na lokalnym rynku pracy – mówił starosta Trelka.
Na zakończenie telekonferencji włodarz powiatu radomskiego podziękował dziewczynom i wychowawczyniom za natychmiastowe podjęcie szycia maseczek ochronnych. Trafiają one do podopiecznych Domów Pomocy Społecznej, personelu szpitala w Iłży, strażaków OSP i okolicznych mieszkańców.
Zdecyduje Zarząd Powiatu
Warto podkreślić, że decyzja o likwidacji MOW nie została zmieniona, ponieważ placówka tak czy inaczej zakończy swoją działalność. Starosta złoży tylko formalny wniosek o czasowe odroczenie likwidacji, a zdecyduje o tym Zarząd Powiatu, którego najbliższe posiedzenie zaplanowano tuż po Wielkanocy.
- Myślę, że w tej sytuacji do mojego wniosku przychylą się również radni Powiatu Radomskiego. Chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że nie odstępujemy od likwidacji MOW, a jedynie odkładamy tę decyzję przynajmniej do końca 2020 roku. O konkretnym terminie zakończenia działalności placówki zdecyduje Zarząd Powiatu.– powiedział starosta radomski.