W naszym kraju zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej odczuwalne. Borykamy się z małymi opadami bądź ich brakiem, co skutkuje suszą i przyczynia się do obniżenia plonów, spadku poziomu wód gruntowych, a nawet zaniku wody w istniejących zbiornikach. Dzięki wsparciu samorządu na terenie całego województwa pojawią się nowe stacje meteorologiczne. Pomogą one rolnikom nie tylko w uzyskaniu odszkodowań, ale też mogą pomóc w wyborze struktury upraw w gospodarstwie.
System Monitoringu Suszy Rolniczej prowadzony jest przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach (IUNG), który posiada na terenie województwa mazowieckiego jedynie 6 takich stacji. Dzięki realizacji programu w każdym powiecie zamontowana może zostać jedna stacja meteorologiczna, która docelowo zasili danymi krajowy system. Tego typu urządzenia umożliwią rolnikom wiarygodne udokumentowanie wpływu braku wody na drastyczny spadek plonów.
– W czasie panującej suszy rolniczej zakup i instalacja automatycznych stacji meteorologicznych stanowi pośrednią pomoc dla rolników. Zagęszczenie sieci monitoringu pomoże uzyskać bardziej wiarygodne dane o tzw. suszy rolniczej i umożliwi poszkodowanym rolnikom uzyskanie odszkodowań. Dane mogą też posłużyć rolnikom do podjęcia decyzji o strukturze upraw w gospodarstwie, dlatego zachęcam samorządy powiatowe do składania wniosków o przyznanie dotacji – podsumowuje Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.
W ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej Mazowsze 2020” powiaty mogą liczyć na wsparcie w zakupie i montażu stacji automatycznych wraz z wykonaniem ogródków meteorologicznych. W sumie na ten cel w budżecie Mazowsza zarezerwowano prawie 1,5 mln zł.
O dofinansowanie mogą się starać samorządy powiatowe z wyłączeniem miast na prawach powiatu, z terenu województwa mazowieckiego. Wnioski można składać od 27 maja do 24 czerwca 2020 r.