W oddziale w Radomiu przy ul. Juliusza Słowackiego 7, zaaplikowany został preparat TitanSolid, dzięki któremu w budynkach sądu następuje automatyczny proces samodezynfekcji. Do jego uruchomienia wystarczy jakikolwiek rodzaj światła naturalnego lub sztucznego. Jest to jednocześnie jedyne rozwiązanie na świecie na bazie dwutlenku tytanu, które wykazuje swoją aktywność w pełnym widmie światła naturalnego i sztucznego.
Z wykorzystaniem TitanSolid zabezpieczone zostały różnego rodzaju powierzchnie w gmachach WSA, z którymi mogą mieć styczność interesanci. Preparatem tym pokryte zostały np. blaty stron i ławki na salach rozpraw, blaty w punktach informacyjnych, w biurach podawczych, przy ochronie czy w szatniach. Zabezpieczone zostały także stoły w czytelniach akt czy rozmaite punkty styku, typu klamki do toalet czy przyciski w windach.
TitanSolid wiąże się trwale z powierzchnią, na którą zostanie zaaplikowany, tworząc system powłok fotokatalitycznych. Pod wpływem światła likwidują one bakterie, wirusy, grzyby i inne drobnoustroje, zmieniając je w dwutlenek węgla, wodę i proste jony nieorganiczne. TitanSolid nie zmienia przy tym koloru ani struktury powierzchni i jest odporny na ścieranie i mycie, także z użyciem środków czyszczących niezawierających chloru.
- System TitanSolid wykorzystuje naturalne zjawiska zachodzące w przyrodzie, dzięki czemu nie ingeruje w środowisko naturalne i jest w pełni bezpieczny dla organizmu człowieka. Jest to jednocześnie jedyne rozwiązanie na świecie na bazie dwutlenku tytanu, które wykazuje swoją aktywność w pełnym widmie światła naturalnego i sztucznego. Zaaplikowany TitanSolid pozostaje aktywny przez minimum rok nawet na często dotykanych powierzchniach, jak klamki czy włączniki. Przy okazji oczyszcza powietrze, neutralizuje zapachy i lotne związki organiczne – tłumaczy Bartosz Sosnowski, z firmy wykonującej prace dezynfekcyjne.
Unikatowe właściwości TitanSolid zostały potwierdzone w badaniach i opatentowane. System ten został stworzony dla potrzeb branży spożywczej w 2017 r., jednak w obecnych warunkach podwyższonej higieny stosowany jest w szeregu branż i instytucji. Wdrażany jest w obiektach użyteczności publicznej, biurowcach czy jednostkach kulturalnych. Jego oparte na naukowych badaniach właściwości wykorzystało Centrum Nauki Kopernik, gdzie pokryto TitanSolid całą wystawę, planetarium i części wspólne. Jest on także aplikowany w taborze Kolei Śląskich czy w obiektach użyteczności publicznej, jak toalety czy wiaty przystankowe, produkowanych przez Budotechnikę. W tym rozwiązaniu wytwarzane są także przez Saternus place zabaw. Ostatnio, Lumichem podpisała wyłączną umowę z niderlandzkim holdingiem Reco na dystrybucję tego systemu w Wielkiej Brytanii, Niderlandach, Belgii i Luksemburgu.