– To pomoc, której przedsiębiorcy potrzebują i na którą czekają. Nie możemy pozwolić na to, aby po naszej gospodarce zostały jedynie gruzy. Chcemy, aby przedsiębiorcy poczuli się bezpieczni i po opanowaniu epidemii mogli dalej działać – podkreśla marszałek Adam Struzik.
Wsparcie dla przedsiębiorców korzystających ze środków instrumentów inżynierii finansowej z perspektywy 2014-2020
Zarząd Województwa Mazowieckiego na posiedzeniu 7 kwietnia 2020 r. podjął decyzję o skierowaniu 80 mln zł do przedsiębiorców negatywnie dotkniętych skutkami epidemii COVID-19. Środki te znajdują się w dyspozycji Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach obowiązującej umowy o finansowaniu, podpisanej 14 czerwca 2017 r.
Mali i średni przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski i uzyskać pożyczkę na bardzo korzystnych warunkach. Pomoc zakłada:
- możliwość finansowania do 100 proc. na cele obrotowe;
- maksymalną kwotę pożyczki do 500 tys. zł;
- okres spłaty do 48 miesięcy;
- karencję spłaty do 12 miesięcy;
- oprocentowanie na zasadach de minimis, już od 0 proc.
- brak opłat i prowizji.
Informacje na temat uruchamianych pożyczek będą dostępne na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego https://pozyczkiunijne.bgk.pl/oferta-pozyczek-unijnych/mazowieckie/ oraz poszczególnych pośredników finansowych,
Wsparcie dla przedsiębiorców korzystających ze środków zwróconych w ramach instrumentów inżynierii finansowej z perspektywy 2007-2013
Wsparcie obejmie przedsiębiorców, którzy korzystają z funduszy pożyczkowych: Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego Sp. z o.o., Fundacji na rzecz Polskiego Rolnictwa oraz funduszu poręczeniowego: Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. w ramach instrumentów zwrotnych z perspektywy 2007-2013.
Przedsiębiorcy posiadający pożyczki będą mogli skorzystać z 6-miesięcznych wakacji kredytowych dla spłat rat kapitałowo-odsetkowych wraz z wydłużeniem okresu pożyczki oraz dodatkowej 6-miesięcznej karencji w spłacie kapitału, automatycznie przedłużającej termin spłaty pożyczki. Jednocześnie w ramach proponowanego przez Fundację na rzecz Polskiego Rolnictwa produktu pożyczkowego będą mogły być finansowane również cele obrotowe i bieżąca działalność, bez dodatkowego uwarunkowania celami inwestycyjnymi np. na zakup towarów handlowych i materiałów czy sfinansowanie bieżących kosztów działalności np. czynszu, opłat czy wynagrodzeń.
Z kolei dla przedsiębiorców korzystających z produktów poręczeniowych (poręczenia kredytowe, poręczenia pożyczek, poręczenia leasingowe, poręczenia wadialne) przewidziane jest wsparcie w formie m.in. odstąpienia od prowizji za wydłużenie okresu finansowania na wniosek instytucji finansujących (wakacje kredytowe, karencja w spłacie rat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych). Będą też mogli skorzystać z obniżenia prowizji rzędu 0,1-0,2 proc. za udzielane nowe poręczenia w pełnym zakresie działalności, a także uproszczenia i przyśpieszenia procedur ocen ryzyka poręczeniowego z zachowaniem bezpiecznej polityki poręczeniowej. Oznacza to m.in. umożliwienie przedsiębiorcom elektronicznego dostarczania dokumentów. Ponadto Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. planuje wprowadzenie nowych produktów – poręczenia dla przedsiębiorców, którzy są najemcami lokali użytkowych od m. st. Warszawy stanowiące kaucję lub wadium oraz poręczenia na dzierżawę maszyn lub urządzeń.