Żołnierze 62. batalionu lekkiej piechoty z Radomia od 18 marca, czyli pierwszego dnia operacji "Odporna Wiosna", wspierają dystrybucję żywności do osób potrzebujących. Tym razem żołnierze realizowali dostawę na rzecz Caritas Diecezji Radomskiej i Radomskiego Banku Żywności dla Domu Pomocy Społecznej w Wierzbicy.
Izabela Stępień, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Wierzbicy wyraża głęboką wdzięczność za współpracę, życzliwy gest, ofiarność i wparcie oraz zaangażowanie żołnierzy 62. blp w pomoc dla podopiecznych.
- Zareagowaliśmy od razu na pomoc dla Domu Pomocy Społecznej w Wierzbicy. Moi żołnierze są "Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko", by nieść pomoc najbardziej potrzebującym. Dziś dostarczyliśmy ponad cztery palety napojów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania Domu Pomocy Społecznej - mówił podpułkownik Łukasz Baranowski, dowódca 62. batalionu lekkiej piechoty w Radomiu.
Ksiądz Damian Drabikowski, pełniący funkcję zastępcy dyrektora Caritas Diecezji Radomskiej, podziękował terytorialsom za ich pomoc: - Dziękujemy za wsparcie ze strony żołnierzy 62. batalionu lekkiej piechoty z Radomia i pomoc. Nie jest to jedyne działanie, które przeprowadziliśmy razem. Dzięki pomocy żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej udało się dostarczyć pomoc do szpitala w Starachowicach. Dziś żołnierze dostarczyli napoje do DPS w Wierzbicy oraz dostarczają żywność do naszych podopiecznych. Pomoc, która dociera do szpitali czy DPS, jest owocem stałej współpracy między Radomskim Bankiem Żywności i Caritas Diecezji Radomskiej. Jeszcze raz składamy serdeczne podziękowania dla żołnierzy za pomoc. Kolejne działania przed nami i mam nadzieję, iż żołnierze WOT będą wpierać nas nadal.
Za kontakt z Domami Pomocy Społecznej oraz organizacjami charytatywnymi odpowiedzialni są oficerowie łącznikowi brygady, którzy przydzieleni są do każdego powiatu i gminy w województwie mazowieckim. Do wnioskowania o wsparcie WOT służy aplikacja "Odporna Wiosna". Za jej pośrednictwem wnioskodawcy wskazują miejsce i zakres oczekiwanej pomocy oraz nadają jej priorytet.
Do realizacji zadania angażowany jest właściwy terytorialnie pododdział brygady (w Grójcu, Radomiu, Płocku i Pomiechówku). Do tej pory w aplikacji wprowadzonych zostało już około 80 wniosków z całego województwa mazowieckiego. Z kolei za wszystkie brygady OT zostało zgłoszonych ponad 700 wniosków. Zgłoszenia przyjmowane są także telefonicznie, drogą mailową oraz poprzez fax.
Pomoc DPS realizowana jest również przez jednostki podległe Dowódcy Generalnemu RSZ i Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Udzielane wsparcie obejmuje m.in. dostawy żywności i środków ochrony osobistej, kontrolę sanitarną, ewakuację medyczną personelu i pensjonariuszy, wsparcie logistyczne, pobieranie wymazów czy też przeprowadzanie wywiadów epidemiologicznych.