Nowa ustawa jest wynikiem przeglądu systemów wsparcia rodzin przeprowadzonego przez resort rodziny. Wymóg jego przeprowadzenia wprowadziła ustawa o "500 plus".
- Ustawa ma przede wszystkim umożliwić redukcję niepożądanych zjawisk, które się pojawiły podczas pierwszego roku realizacji programu 500 plus, które nie mają charakteru masowego, ale jednak występowały, a więc np. dopasowywanie dochodu do kryterium uprawniającego do świadczenia na pierwsze dziecko, niezgodne ze stanem faktycznym deklarowanie samotnego wychowywania dziecka, żeby przy ustalaniu dochodu nie brać pod uwagę zarobków partnera - stwierdziła minister.
Jak podkreśliła, bardzo ważne są zmiany dotyczące obsługi wniosków składanych w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Dotychczas zajmowały się tym urzędy marszałkowskie, po zmianach zadania te przejmą wojewodowie. - To jest bardzo ważne i liczymy, że skróci to czas oczekiwania na wydawanie decyzji, co dziś trwa wiele miesięcy, liczę na szybszą, lepszą obsługę tych wniosków - powiedziała Elżbieta Rafalska.
Zgodnie z ustawą ocenę funkcjonowania programu "500 plus" rząd będzie przeprowadzał co roku, a - jak zapewniła minister - przy tej okazji będą analizowane również inne systemy świadczeń, bo często są one ze sobą powiązane. Podkreśliła, że nowa ustawa wprowadza zmiany w ustawach: o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, o świadczeniach rodzinnych, o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, o Karcie Dużej Rodziny.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>