To duże przedsięwzięcie szkoleniowe dla mazowieckiej brygady-jednocześnie pół tysiąca kilometrów od domu, szkoli się prawie 300 żołnierzy. Co trzeci z nich odbywa szkolenie podstawowe, reszta zgrupowania rozpoczęła swój poligon zintegrowany.
Nowi w szeregach
Ochotnicy z całego południowego Mazowsza, 16 sierpnia w Pomichówku rozpoczęli swoje pierwsze szkolenie. W praktyce będzie ono obejmowało naukę i doskonalenie umiejętności taktycznych i strzeleckich. Pierwszego dnia nowi żołnierze otrzymali umundurowanie i ekwipunek, zostali poddani testowi sprawności fizycznej, a także badaniu współczynników masy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu podnoszenia sprawności fizycznej kandydatów. Największy nacisk podczas szkolenia zostanie położony na naukę praktycznych umiejętności w zakresie bezpiecznego posługiwania się bronią etatową oraz taktyki i zasad zachowania na współczesnym polu walki. Ważnymi elementami będą również pierwsza pomoc przedmedyczna, a także topografia wojskowa.
W połowie szkolenia dołączą do nich 9 żołnierzy rezerwy, którzy zrealizują 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Finałem obu szkoleń będzie „pętla taktyczna”, podczas której Terytorialsi sprawdzą swoje umiejętności w praktyce.
Szkolenie zakończy się 29 sierpnia br. Wtedy to 85 Terytorialsów złoży przysięgę wojskową na placu apelowym w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. Nałożone obostrzenia epidemiczne spowodowały, że po raz kolejny przysięga będzie zamknięta dla gości.
Po pierwszym roku
200 żołnierzy z batalionów w Grójcu i Płocku wczoraj rozpoczęło swoje szkolenie zintegrowane - podsumowujące pierwszy cykl szkoleniowy. Tego typu zajęcia prowadzone w każdym roku są ważnym elementem systemu szkolenia Terytorialsów, który w istotny sposób rekompensują ograniczenia dwudniowych szkoleń rotacyjnych.
Szkolenia zintegrowane są podsumowaniem cyklu szkoleń w ramach etapu szkolenia indywidualnego. Każdy żołnierz OT przechodzi jedno takie szkolenie w roku, po cyklu szkolenia indywidualnego. Szkolenie zintegrowane to zamknięcie etapu wyszkolenia indywidualnego i weryfikacja umiejętności Terytorialsów przed kolejnym cyklem, jakim jest szkolenie specjalistyczne.
Poszerzanie kadry instruktorskiej
Równocześnie przez najbliższe dni, obywać się będzie Kurs Instrukotrsko-Metodyczny dla kandydatów na instruktorów WOT poziomu pierwszego.
Utrzymanie wysokich standardów szkoleniowych jest jednym z priorytetów Wojsk Obrony Terytorialnej, temu celowi podporządkowane jest szereg działań. W Mobilnych Zespołach Szkoleniowych wykorzystywany jest potencjał byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych i weteranów. Dużą wagę przywiązuje się do atrakcyjności szkolenia, m.in. poprzez jego prowadzenie poza rejonami poligonów w terenie, z którego wywodzą się żołnierze OT. Jednak kluczem do sukcesu szkoleniowego są instruktorzy – osoby odpowiedzialne za transfer teorii i praktyki do żołnierzy WOT.