Kolonie socjoterapeutyczne, które w Radomiu organizuje Ośrodek Interwencji Kryzysowej, stanowią niezbędną pomoc dla dzieci i młodzieży, które poprzez zawiłości losu niejednokrotnie tracą grunt pod nogami i stabilność emocjonalną. Co roku w letnim wypoczynku w Białce Tatrzańskiej w dwóch turnusach, dzięki gminnemu dofinansowaniu, bierze udział ponad 100 dzieciaków. Są one wskazywane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który najlepiej zna ich problemy.
– Są to dzieci z rodzin o niskich dochodach, których nie stać na wakacje dla dzieci, w których występują różne zawiłości losu. Często występuje tu problem alkoholowy, ale nie zawsze, więc nie chce tych dzieci stygmatyzować. MOPS wskazuje, które dzieci potrzebują tego wyjazdu najbardziej. Wszystkie natomiast poprzez sytuację życiową i rodzinną są szczególnie podatne na zachowania uzależniające. Pokazujemy, jak można żyć i spędzać wolny czas beż używek, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach, jak rozwiązywać konflikty – mówi Włodzimierz Wolski, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej.
– Dzieci kwalifikuje MOPS, nasza kadra zapoznaje się z kartami kwalifikacyjnymi uczestników i na tej podstawie układane są zajęcia. Dzieci są bardzo różnorodne, mają różne problemy emocjonalne. Niektóre są z domów dziecka czy pogotowia opiekuńczego, często po traumatycznych wydarzeniach, po zabraniu od rodziny. Przy układaniu programu trzeba zachować szczególną ostrożność i tak dopasować je do danej grupy, żeby spełniły swoje zadanie – wyjaśnia Wolski. - Ponosimy za nich pełną odpowiedzialność przez cały wyjazd. Bywają dzieci nadpobudliwe, po prostu trudne, ale nasza kadra terapeutów, psychologów i socjoterapeutów jest sprawdzona od lat, przygotowana – dodaje.
Dzieci uczą się na kolonii samodzielności, funkcjonowania bez opieki i nadzoru rodziców, a w nowym miejscu i nowym środowisku uczą się także rozwiązywania konfliktów rówieśniczych. W dwóch turnusach w Białce Tatrzańskiej biorą udział dzieci i młodzież w wieku 7-15 lat. Piękna okolica, baseny termalne, specyfika regionu i języka wpływa na nich terapeutycznie, pokazuje im piękno polskich gór. Letnie turnusy, które są zwieńczeniem całorocznej pracy służą także wyrabianiu dobrych nawyków społecznych, odbudowie poczucia bezpieczeństwa i poprawie samooceny. Integralną częścią kolonii jest także profilaktyka uzależnień. Ciekawy wachlarz zajęć, wycieczki i spotkania integracyjne pomagają ponaddto odreagować negatywne emocje i wesprzeć w poczuciu osamotnienia.
Najmłodsi uczestnicy borykają się ponadto z tęsknotą, często dla 7-latków to pierwszy tak długi pobyt bez najbliższych. Kadra sojoterapeutyczna pomaga radzić sobie także z tymi emocjami. – Dzieci wracają uśmiechnięte, zadowolone. Nie spotkałem się z przypadkiem niezadowolenia. Zawiązują się przyjaźnie, wymiana adresów. Dzieciom te wyjazdy naprawdę dają bardzo dużo – podsumowuje dyrektor.
Przypomnijmy, że w tym roku dotację gminną na zorganizowanie wypoczynku letniego otrzyma 20 organizacji pozarządowych, które złożyły swoje oferty w odpowiedzi na ogłoszony przez władze miasta konkurs dotyczący przeciwdziałaniu uzależnieniom i patologiom społecznym. Łączna kwota przyznanych dotacji budżetowych wyniesie 395 tysięcy złotych. Zadanie jest realizowane w ramach gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na 2015 r.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>