9.03 Przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Wójcik otworzył sesję. Do porządku obrad został wprowadzony projekt uchwały ws. obniżki biletów komunikacji miejskiej zaproponowanej przez prezydenta Radomia, Radosława Witkowskiego.
9.09 Radny Marcin Kaca (PO) pyta o termin realizacji przejścia dla pieszych na ulicy Wierzbickiej. Wiceprezydent Konrad Frysztak tłumaczy, że MZDiK ogłosił przetarg w tej sprawie, po jego rozstrzygnięciu będzie znany dokładny termin realizacji.
9.12 Skarbnik miasta Sławomir Szlachetka przedstawia zmiany i przesunięcia w budżecie miasta na 2015 rok. Przewodniczący otwiera listę mówców.
9.18 Jako pierwszy głos zabiera radny Kazimierz Woźniak (Radomianie Razem). Radny pyta m.in o kwotę na ekspertyzę jednego lokalu w wysokości 19 tys., o wykonawcę przedłużenia ul. Mieszka I oraz przyległy do niej teren po wysypisku śmieci (czy ten sam?). Radny zastanawia się czy nie lepiej 50 tys. zarezerwowane na plac zabaw dla dzieci przy ul. Mieszka I przeznaczyć na remont bloku i klatki schodowej. - Plac jest potrzebny, ale może poczekać, blok jest w fatalnym stanie, a niedaleko jest plac zabaw - mówi radny.
9.25 Skarbik miasta wyjaśnia, że na przedłużenie ul. Mieszka I nie składał oferty ten sam wykonawca, który realizował pierwszy etap ulicy. W kwestii placu zabaw, jest to dołożenie 50 tys., a nie finansowanie całej inwestycji.
Na pytanie radnego Ryszarda Fałka (niezależny) na temat amfiteatru skarbnik wyjaśnia, że planowany remont szacuje się na kwotę nie większą niż 55. tys. Radni zaakceptowali zmiany w budżecie miasta na 2015 roku.
9.27 Rozpoczęła się dyskusja ws. określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych, mających charakter cywilnoprawny. Radny Fałek prosi o więcej konkretów projektu uchwały. Pyta o regulamin. - Czy w przypadku zagrożenia egzystencji dłużnika, każdy kto złoży wniosek zostanie zwolniony? Skarbnik miasta. - Dłużnik za każdym razem dostarcza dokumenty i na tej podstawie oceniane jest czy istnieje podstawa do umorzenia. Radni przyjęli projekt uchwały.
9.33 Radni rozpoczynają dyskusję na temat miejscowego planu planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie bulwarów nad Mleczną. Jerzy Zawodnik (PO) dopytuje o możliwość inwestowania przedsiębiorców w tym rejonie, w pobliżu stanowiska archeologicznego na Piotrówce. Radny Andrzej Kosztowniak (PiS) pyta o możliwość zaopatrzenia w energię na tym obszarze. Przypomina, że wcześniej były z tym problemy.
Wiceprezydent Konrad Frysztak wyjaśnia, że każdy plan zagospodarowania jest konsultowany z konserwatorem zabytków, a stanowiska archeologiczne zostały uwzględnione w planie za jego pozwoleniem. Dodaje, że w kwestii podłączenia energii nie będzie problemu. Radni przyjęli uchwałę.
9.42 Tomasz Gęsiak, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej mówi o planie miejscowego zagospodarowania przestrzennego doliny nad Mleczną. - Tak dużego planu zagospodarowania przestrzennego jeszcze w Radomiu nie było dlatego jest on bardzo istotny.
Głos zabiera Dariusz Wójcik (PiS). - Dla mnie ten plan jest dziwny. Dlaczego wcześniej nam mówiono, że jest to teren "przewietrzenia" miasta, a w listopadzie wydano pozwolenia pod zabudowę?
Kazimierz Woźniak (RR) przypomina, że studium zagospodarowania wyraźnie wskazywało, że muszą to być tereny chronione. Radny Fałek zwraca uwagę, że mapki, które zostały dołączone do projektu uchwały powinny być kolorowe i czytelniejsze. Również Jerzy Zawodnik pyta, jak to się stało, że za poprzedniej kadencji zostały wydane pozwolenia na budowę.
Wiceprezydent Frysztak mówi o "białej plamie" na planie zagospodarowania. - Teren ten został wyłączony z terenów chronionych, mają tu powstać domki jednorodzinne.
Kwestie wydania pozwolenia na to, wyjaśnia Grażyna Chmielewska, dyrektor wydziału architektury. Jak mówi, wcześniejsi inwestorzy wycofywali się, a po przeprowadzeniu stosownych badań zostało wykluczone, że dojdzie do dewastacji w przypadku zabudowy części tego terenu.- Nie ma na razie pozwolenia na inwestycję, wpłynął wniosek, ale jest niekompletny.
9.57 Przewodniczący zarządził 15 min. przerwy.
10.15 Obrady zostały wznowione.
Przewodniczący domaga się przedstawienia dokumentów, które wskażą terminy wydania pozwoleń do zabudowy tego terenu oraz czy były prezydent Andrzej Kosztowniak wiedział o tym. Pod wnioskiem zdjęcia projektu uchwały z dzisiejszych obrad podpisało się 11 radnych.
Radny Zawodnik (PO) uważa, że grupa radnych nie może zdjąć uchwały, która przedłożył prezydent. - Projekt złożyła jedna osoba, a musi być sześć. Domagam się uzupełnienia dokumentów i przekazania projektu do komisji rewizyjnej - mówi przewodniczący. Andrzej Kosztowniak zapytany przez przewodniczącego czy wiedział o sytuacji odpowiedział przecząco.
Radny Wiesław Wędzonka (PO) uważa, że projekt należy przyjąć, dla dobra sprawy, a w razie potrzeby po wnioskach komisji rewizyjnej podjąć stosowne kroki. Były dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Stanisław Bochyński wyjaśnia, że plan zagospodarowania przestrzennego musi być zgodny ze studium, ale decyzja o zabudowie już nie musi go uwzględniać. Dodał, że decyzję o zabudowie wydał urbanista z zewnątrz, a wydział administracji nie może tego nie przyjąć.
10.30 - Przez wiele lat byliśmy okłamywani przez urząd. Jeśli jedna osoba dostała pozwolenie na zabudowę to pozostali trzej także powinni - mówi Dariusz Wójcik i proponuje, żeby projekt przesunąć na następną sesję lub zwołać sesję nadzwyczajną poświęconą temu terenowi.
Radny Andrzej Kosztowniak pyta o drugi obszar w kształcie trójkąta, który także został wyłączony ze strefy ochrony. - Jak dostaniemy dokumenty będzie nam łatwiej dyskutować. Lepiej przesunąć projekt. Radny Kosztowniak zwrócił się do wiceprezydenta Frysztaka, że nie o wszystkich decyzjach wie urzędujący prezydent, ponieważ decyzje w tych kwestiach wydają urzędnicy do tego upoważnieni.
Dokumenty ws. pozwolenia pod zabudowę, których domagali się radni zostaną dostarczone jeszcze podczas dzisiejszej sesji.
10.34 Dyskusja ws. zmiany uchwały zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Grzecznarowskiego - Niemcewicza- Jarzynowa - Biała. Dyrektor MPU wyjaśnia, że tern wymaga zmian w zakresie ochrony cieku wodnego. - Od strony północnej jest zabudowa rodzinna, ale nie ona jest zagrożona - mówi Gęsiak.
10.39 Głos zabiera radny Jakub Kowalski (PiS). Jego zdaniem uchwała powinna być tak skonstruowana by zablokować ewentualne powstanie w tym miejscu kolejnego marketu.
10.43 Wiceprezydent Konrad Frysztak wyjaśnia, że inwestor ma tu dowolność, a wprowadzenie zapisu blokującego będzie groziło wypłatą odszkodowania przez miasto. Projekt uchwały ws. zmian przyjęty.
10.46 Radni przyjęli "Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Miasta Radomia w 2015 roku".
10.47 Rozpoczęła się dyskusja na temat udzielania i rozliczania dotacji dla szkół. Radny Leszek Pożyczka (niezależny). - Ważnym elementem przydzielania dotacji jest uszczelnienie systemu. Należy nakazać placówkom niepublicznym, żeby korzystały z zintegrowanego systemu zarządzania oświatą. Czy nie można zmienić sformułowania z "mogą" na "muszą"? - pyta radny.
Wiceprezydent Karol Semik wyjaśnia, że nie ma możliwości wpisania obligatoryjnego zapisu. Nie pokonały tego problemu ani Naczelna Izba Kontroli ani CBA, ponieważ w polskiej ustawie oświatowej jest taki zapis, który na to nie zezwala - wyjaśnia wiceprezydent.
Radny Fałek proponuje by sposób dziennej sprawozdawczości utrudnić na tyle, by niejako "zmusić" placówki do korzystania z zintegrowanego systemu zarządzania oświatą. Z prośbą do włączenia do systemu póki co zgłosiła się jedna placówka niepubliczna w Radomiu, Niepubliczne Przedszkole "Niezapominajka".
Radni przyjęli uchwałę.
10.55 Przewodniczący zarządził przerwę do godz. 11.45.
11.45 Przewodniczący wznawia obrady. Na obrady dotarły dokumenty, o które ubiegali się radni. Powraca dyskusja na temat planu zagospodarowania doliny rzeki Mlecznej.
- Nie mogę nie wydać pozwolenia na zabudowę jeżeli są ustalone warunki do zabudowy. Wpłynęły dwa wnioski, które zostały przez nas oddalone. SKO uchylało nasze decyzje uznając za niezgodne z prawem. Przy odmowach kierowaliśmy się ochroną terenu na podstawie studium, co jest błędem przy wydawaniu pozwoleń pod zabudowę - mówi dyrektor wydziału architektury.
- Z ochrony środowiska dostaliśmy badania przyrodnicze tego terenu. Na ich podstawie urbanistka z ogromnym doświadczeniem dała zgodę na zabudowę - mówi Chmielewska. Dalej wyjaśnia, że w 2013 roku przyszły warunki zabudowy, a następnie do urzędu wpłynęły wnioski o pozwolenie na zabudowę.
- Wszystkie decyzje podpisywałam ja. Z całą świadomością i wiedzą, że nie mam innego wyjścia. Złożę wyjaśnienie na piśmie, żeby radni byli spokojni. Wszystko było zgodnie z prawem. Uchwalenie tego planu zagospodarowania pozwoli chronić ten teren. Jeśli tego nie zrobimy będą wykupowane tereny obok, nie zatrzymamy tego. Ten teren znalazł się poza obszarem chronionym, więc doszliśmy do wniosku, że nie będziemy z tym walczyć, bo skończyło by się to ukaraniem prezydenta - kwituje.
11.58 Radny Fałek uważa, że w budżecie miejskim powinny być pieniądze na plany zagospodarowania miasta. Dyrektor MPU potwierdza, że są one niezbędne, istotna jest także kolejność ich wykonywania. Dodaje, że są tereny bardziej atrakcyjne dla inwestorów, inne mniej. - Mniej ważne są plany zagospodarowania w centrum od tych na obrzeżach. Będziemy teraz ustalać kolejność pierwszeństwa planów.
12.00 Radny Dariusz Chłopicki (PO) uważa, że obecna sytuacja jest pokłosiem nie podjęcia odpowiednich uchwał wcześniej. - Nie głosując dzisiaj za uchwałą, jutro kupi ktoś kolejne grunty. Lepiej to przyjąć i potem rozwiązywać ewentualne problemy z terenami wyłączonymi i odszkodowaniami.
12.03 Mirosław Rejczak (PiS) mówi, że od ponad 20 lat obserwuje zmiany w prawie w tej tematyce. Uważa, że kiedyś było wiadomo, co po czym następuje, a dzisiaj "nikt nie wie o co chodzi".
12.07 Do przewodniczącego wpłynęły dwa wnioski, jeden o zdjęcie projektu uchwały dotyczącej zagospodarowania przestrzennego doliny rzeki Mlecznej z porządku obrad, drugi o skierowanie jej do komisji rewizyjnej.
12.08 - W innych dużych miastach nie ma takich terenów do wietrzenia.Uchwalając to blokujemy piękny teren, tym samym rozwój miasta. Czy ważne jest dla nas pójście w odszkodowania? Musimy sobie zadać to pytanie - mówi radny Fałek.
Jerzy Zawodnik. - Wniosek prowadzi do tego, żeby wyjaśnić kwestię wydawanych pozwoleń. Nikt z nas do tych dokumentów nie zaglądał. Niech komisja rewizyjna to zbada.
12.13 - Albo blokujmy i płaćmy odszkodowania albo dajmy pozwolenia wszystkim. Bo skończy się na tym, że stanie tam jeden dom, a wokół będzie miał piękne tereny zielone - mówi radny Wójcik.
12.14 Radny Kosztowniak prosi o doprowadzenie do rzeczowego wyjaśnienia sytuacji. - Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zwołać sesję nadzwyczajną w tym aspekcie. Istotą sprawy jest to, co powiedział dyrektor Bochyński, absurd polskiego prawa. - Spotkajmy się na komisjach, być może połączonych i wtedy podejmijmy decyzję. Radny Fałek wyjaśnia, że komisje już opiniowały plan zagospodarowania.
12.18 Na sali coraz bardziej ożywiona dyskusja. Wiceprezydent Frysztak popiera wniosek Jerzego Zawodnika o przedstawienie projektu uchwały komisji rewizyjnej. Radny Andrzej Łuczycki (PO) pyta, ile planów zagospodarowania powstało w ciągu ostatnich 8 lat. Radny zastanawia się czy ta sytuacja nie ma drugiego dna. - Czy poprzez popieranie pojedynczych mieszkańców nie skazujemy się na blokowanie możliwości inwestowania
12.21 Głos ponownie zabrał były dyrektor MPU. - W pierwszej kadencji prezydenta Kosztowniaka uchwalono 8 planów, podczas drugiej 22 plany. Średnia dla miast na prawach powiatu to ponad 40. Radom nie jest zatem w czołówce.
12.23 Tomasz Gęsiak, obecny dyrektor MPU zaznacza, że w Radomiu konieczne jest zaktualizowanie planów zagospodarowania. Wyjaśnia, że obecnie opracowywany jest plan działania w tym zakresie na 2015 rok.
Radna Anna Kwiecień (PiS). - Poruszamy się w jednym obszarze, ale w dwóch tematach. Wyłączenie obszarów to jeden temat, a drugi jest taki, że musimy się zastanowić w którą stronę idziemy? Czy w "wietrzenie miasta" czy w zabudowę. W Radomiu nie będą powstawały bardzo wysokie biurowce, u nas jest raczej niska zabudowa. Chcę wiedzieć, czy obszar "wietrzenia" miasta jest konieczny.
12.28 Gęsiak wyjaśnia, że mamy bardzo stare analizy jeśli chodzi o klimat Radomia. Dodaje, że rozmawiał na ten temat z wydziałem ochrony środowiska i intuicyjnie przyjmują, że taki teren jest potrzebny.Nie ma twardych danych, dlatego trzeba posługiwać się taką praktyką.
12.33 Jerzy Zawodnik nie rozumie pytań o o sposób zabudowy tego terenu. - Jeśli prezydent przedstawia projekt uchwały, to znaczy, że jego wizja przewiduje tu tereny zielone. Radni przyjęli projekt uchwały, a komisja rewizyjna zbada zasadność wydania wniosków pod zabudowę wyłączonych terenów.
12.38 Radny Fałek przypomina, że w Radomiu niegdyś wiele było terenów otwartych, które teraz są zabudowane. - Obecnie przyjmując tę uchwałę blokujemy rozwój miasta.
12.40 Radni powołali Radę Społeczną Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Zatwierdzili ponadto regulamin pracy nowo powołanej rady oraz Rady Społecznej Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. oraz zatwierdzili jej regulamin.
12.42 Radni przyjęli rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Radomia. 12.47 Dyskusja ws. podziału środków z PFRON na realizację przez powiat zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej w 2015 roku.
P.o.dyrektora MOPS Marcin Gierczak zaznacza, że są to środki do niezbędnego funkcjonowania fizjologicznego, np. pieluchy czy protezy. - W 2014 roku wpłynęło 1571 wniosków na kwotę ponad 1,4 mln, wydaliśmy na ten cel ponad 800 tysięcy. Dyrektor wnioskuje o przyznanie na ten cel w tym roku 1 mln 200 tys. złotych. - Zostaną zabezpieczone potrzeby osób niepełnosprawnych. To, czy te pieniądze są potrzebne nie podlega dyskusji. Radni przyjęli uchwałę.
12.53 Radni przyjęli uchwałę o zmianie siedzib obwodowych komisji wyborczych.
Radni przyjęli nadanie nazwy ul. Tarnobrzeskiej. Zatwierdzili także zmianę nazwy dla skweru Unii Radomsko-Wileńskiej na Wileńsko-Radomską, nadanie nazwy dla ronda u zbiegu ulic. Aleksandrowicza i Mieszka I im. Powstańców Warszawy, nadanie nazwy ul. Władysława Łokietka (wewnętrzna osiedlowa) oraz nadanie nazwy ul. Spacerowa.
12.58 Dyskusja ws. gromadzenia dochodów przez szkoły, przedszkola i placówki oświatowe funkcjonujące jak jednostki budżetowe. Radni wprowadzają autopoprawki w treści uchwały.
Radny Fałek przypomina, że do 2013 roku placówki mogły gromadzić dochody, po wprowadzeniu zmian środki finansowe trafiały do budżetu miasta, a następnie na wniosek były przyznawane zgodnie z potrzebami. - Zmiana ta nie zachęcała dyrektorów placówek do pozyskiwania dodatkowych środków. Dyrektor wie najlepiej, jakie potrzeby ma szkoła, nie urzędnik. Dyrektor najsensowniej może rozdysponować te fundusze.
Kazimierz Woźniak nie do końca pochwala pomysł, aby 100 procent tych pieniędzy zostawało w szkołach, ponieważ nie wszystkie szkoły były traktowane sprawiedliwe choćby w kwestii budowania boisk. - Niektóre szkoły nie wynajmowały, bo nie miały czego - mówi radny. Radny Woźniak jest zwolennikiem podziału tych pieniędzy.
Radny Leszek Pożyczka przypomina, że podobny podział już był i pomysł ten został wycofany przez prezydenta. - Podział pieniędzy będzie rodzajem podatku, a nikt nie chce płacić dodatkowo. To, że 100 procent zostaje w placówce motywuje bardziej dyrektorów, żeby pozyskiwać środki finansowe - mówi radny i dodaje, że te, które nie mają czego wynajmować mogą się ubiegać o pieniądze z budżetu gminy.
Radni przyjęli uchwałę. 25 za 0 przeciw, jedynie Kazimierz Woźniak wstrzymał się od głosu.
13.22 Rozpoczyna się dyskusja dotycząca obniżki cen biletów. Projekt uchwały zaproponowany przez prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego.
Dyrektor MZDiK, Kamil Tkaczyk przypomina kwoty ewentualnej obniżki. Więcej na ten temat tutaj. Powołuje się na dokument zrównoważonego rozwoju komunikacji miejskiej, zapowiada jakie w najbliższym czasie zostaną wprowadzone zmiany do Karty Miejskiej. Dyrektor oraz przewodniczący rady miejskiej prowadzą ożywioną dyskusję na temat przetargu ws. zakupu autobusów niskoemisyjnych na obsługę trzech linii..
Radny Wójcik uważa, ze został on przeprowadzony niezgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych i zamierza go zaskarżyć do KIO. Wiceprezydent Frysztak zapowiada, że sprawa zostanie wyjaśniona, natomiast uchwała dotycząca obniżki biletów jest poparta danymi.
13.38 Radny Zawodnik zauważa, że radni mają problemy z uchwałami prezydenta, które dotyczą obniżki cen. - Tak samo było w przypadku uchwały o obniżce cen za wywóz śmieci. Teraz jest problem z obniżką cen za bilety. Najistotniejsza jest obnizka, a zajmują się Państwo jakimś przetargiem - skwitował.
Radny Kosztowniak pyta kiedy radni będą mogli głosować nad biletem za złotówkę, a nie nad ustaleniami wypracowanymi już wcześniej przez MZDiK. Radny przypomina, że podczas głosowania za obniżką za wywóz śmieci, jako jedyny był przeciw, ponieważ był zdania, że jest ona za mała.
Radna Kwiecień zastanawia się dlaczego na temat obniżki cen biletów zmieniło się podejście dyrektora Tkaczyka. - Wcześniejsze badania pokazywały, że ceny trzeba podnosić, a dzisiejsze badania mówią, że można obniżyć. Ja oczywiście jestem za obniżką.
Radna Marta Michalska-Wilk mówi, że do biletu za złotówkę dopiero dojdziemy. - Prezydent wraz ze swoim zapleczem dopiero zaczął to robić, a Państwo mają z tym problem.
Przewodniczący Wójcik uważa, że przetarg na autobusy został ogłoszony niezgodnie z Radą Miejską. Wiceprezydent Frysztak. - Jeśli ma pan jakieś wątpliwości to trzeba zawiadomić odpowiednie organy.
W kwestii biletu za złotówkę zapowiada, że to początek zmian. - To zalążek do głębszych zmian. Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości będziemy głosować na bilety za złotówkę.
Radni przyjęli uchwałę ws. obniżki biletów.
13.50 Radni dyskutują w sprawach różnych. m.in. na temat sprawozdania z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za 2014 rok.
14.32 Marta Michalska-Wilk zrezygnowała z przewodniczenia komisji edukacji, bo jak tłumaczyła w związku z obowiązkami radnej i szefa delegatury urzędu wojewódzkiego nie może się pełni poświęcić się pracy jako przewodnicząca. W kuluarach mówi się, że jej następcą ma zostać Leszek Pożyczka ze Wspólnoty Samorządowej. Po zarządzonej przerwie potwierdziło się to. Za było 20 radnych, 5 się wstrzymało. Radni zajęli się zmianami w składach komisji, a my dziękujemy za uwagę
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>