Mediacjom poświęcone było spotkanie, które odbyło się w Radomiu w czwartek 3 listopada. w Poradni Psychologiczno-Pedagogocznej nr 2 przy ul. Głównej 3. - Spotkanie było podsumowaniem akcji „Październik miesiącem mediacji”. Chcemy propagować w społeczeństwie ideę najbardziej polubownego sposobu rozwiązywania konfliktów - mówi radomski mediator, członek Stowarzyszenia „Na prostej”, Robert Dębicki.
Mediacja to metoda rozwiązywania sporów, w której bezstronna osoba trzecia pomaga stronom we wzajemnej komunikacji, określeniu swoich interesów i kwestii do dyskusji oraz dojściu do wspólnie akceptowalnego konsensu.
- Co istotne, mediacje pozwalają uniknąć rozpraw przed sądem, związanych z tym kosztów i stresów, bo są postępowaniem pozasądowym - mówi Robert Dębicki i tłumaczy: - Strony uczestniczą w mediacji dobrowolnie, postępowanie jest poufne i niesformalizowane. Jego głównym celem jest doprowadzenie do ugodowego załatwienia sporu, tak w sprawach cywilnych, jak i karnych. Dobrze poprowadzone mediacje, powinny prowadzić do wypracowania rozwiązania satysfakcjonującego strony konfliktu, a nie ustalenia, kto w sporze ma rację.
Spadek, podział majątku, separacja, alimenty…
W sprawach cywilnych mediacje mogą być prowadzone w każdym przypadku, w którym dopuszczalne przepisami jest zawarcie ugody, czyli w sprawach, w których wynik postępowania zależy od woli stron. Są to np. sprawy o: zapłatę, zniesienie współwłasności, dział spadku, podział majątku wspólnego, należności ze stosunku pracy, rozstrzygniecie o istotnych sprawach rodziny, zaspokojenie potrzeb rodziny, alimenty, rozwód i separację, ustalenia kontaktów z dzieckiem.
W sprawach karnych mediacja ma na celu naprawienie wyrządzonych przestępstwem szkód materialnych i moralnych, pozwala pokrzywdzonemu na wyrażenie jego uczuć, oczekiwań i potrzeb. Sprawcy pozwala zaś przejąć odpowiedzialność za skutki przestępstwa oraz podjąć związane z nią działania naprawcze.
Równe prawa, neutralny mediator
- Żelazną zasadą jest, że strony muszą dobrowolnie wyrazić zgodę na udział w mediacji, nie może być na nich w tym względzie wywierana jakakolwiek presja czy naciski. Strony mediacji mają równe prawa, a ich przebieg objęty jest tajemnicą – wyjaśnia Robert Dębicki i dodaje: - Ważna jest też neutralność mediatora, który nie może narzucać stronom własnych propozycji, lecz stworzyć warunki do zawarcia porozumienia przez strony. Strony muszą zaakceptować osobę mediatora i jego pomoc w dochodzeniu do konsensusu.
Jak wyjaśnia nasz rozmówca, istotną zaletą mediacji jest to, że z jednej strony pozwalają opowiedzieć stronom o swoich krzywdach, czy doznanym poczuciu niesprawiedliwości, a z drugiej zaś, pozwalają spojrzeć na spór z innej perspektywy, z punktu widzenia drugiej strony.
Mediacje w Radomiu
- Wszystkich tych, którzy czują się pokrzywdzeni, mają dosyć kontynuowania sporów i konfliktów, które niepotrzebnie komplikują im codzienne życie, narażają na stres, a nie chcą lub obawiają się postępowania przed sądem, zapraszamy do skorzystania z możliwości, jakie dają mediacje - zachęca Robert Dębicki.
W Radomiu mediacje prowadzą:
• Stpwarzyszenie „Na prostej”, ul. Struga 51 pok. 202, tel. 577 993 189.
• Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, ul. 1905 Roku 21, tel. 48 383 66 72.
• Oddział Polskiego Centrum Mediacji, ul. 25 Czerwca 45, tel. 603 887 165.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>