Cash-out w zakładach bukmacherskich
Dzięki funkcji cash-out u większości bukmacherów nie trzeba czekać na rezultat zdarzenia w celu rozliczenia kuponu. Postawiliśmy na zwycięstwo outsidera w meczu z potentatem, nasz zespół prowadzi 1:0, ale czujemy, iż faworyt wkrótce odrobi straty? Korzystając z cash-outu w podobnych przypadkach możemy przestać się niepokoić i sięgnąć po niższą niż przewidywana, ale pewną wygraną.
Na czym dokładnie polega cash-out?
Funkcja ta jest niczym innym jak zamknięciem kuponu przed zakończeniem wszystkich widniejących na nim zdarzeń. U każdego bukmachera opcja ta działa troszkę inaczej, dlatego przed zawarciem zakładu warto zapoznać się z jej regulaminem u poszczególnych podmiotów. Natomiast u wszystkich legalnych bukmacherów możliwość cash-outu pojawi się tylko wtedy, gdy proponowana wygrana będzie wyższa od stawki. Jest to związane z obowiązującą w naszym kraju ustawą o grach hazardowych, podczas gdy tzw. zagraniczni bukmacherzy poprzez cash-out umożliwiają również zminimalizowanie ewentualnych strat (pamiętajmy jednak że za korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów grożą poważne konsekwencje prawne).
Czy to się opłaca?
Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest jednoznaczna. Jeśli typowanie traktujemy głównie jako rozrywkę z lekkim podtekstem finansowym i mamy np. kupon AKO z pięcioma meczami wyrównanych zespołów, z czego cztery rozstrzygnęły się dla nas pomyślnie, to zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa wcześniejsze zamknięcie i rozliczenie kuponu może okazać się dobrą decyzją. Jeżeli natomiast obstawianie traktujemy jako sposób na zarobek i każdy ze swoich typów wcześniej dogłębnie przeanalizowaliśmy, to wydaje się wysoce możliwe, iż proponowany cash-out okaże jedynie rozpaczliwym posunięciem bukmachera w celu zminimalizowania strat.
Być może jeszcze przed końcowym gwizdkiem meczu numer pięć osiwiejemy ze stresu, ale wówczas będzie to dla nas tylko sygnał do tego, żeby z poważną bukmacherką dać sobie spokój, gdyż bardzo emocjonalne traktowanie zakładów wzajemnych jest pierwszym krokiem do wpadnięcia w uzależnienie od hazardu. Regularne obstawianie to zajęcie tylko dla pełnoletnich osób o chłodnej głowie. Jeśli do swoich typów podchodzimy rozważnie, to korzystanie z cash-outu będzie opłacalne tylko w przypadkach nagłych zwrotów akcji, polegających np. na niespodziewanych roszadach w składach zespołów itp.
Kiedy stosować cash-out?
Cóż, jeśli nie gramy tzw. tasiemców, a bukmacherkę traktujemy poważnie, to najlepiej jak najrzadziej. Funkcja ta jest przez bukmacherów reklamowana jako niezwykłe udogodnienie dla grających, pozwalające zarobić tu i teraz bez względu na dalsze losy zdarzeń na kuponie, ale w rzeczywistości działa głównie jako narzędzie służące do minimalizowania strat firm oferujących zakłady wzajemne i wykorzystujące do tego słabą odporność psychiczną większości typerów. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których skorzystanie z cash-outu może okazać się rozsądnym wyborem. Dlatego właśnie warto śledzić na bieżąco informacje o każdym obstawionym zdarzeniu, żeby w razie zaistnienia nieprzewidzianych okoliczności mieć jakieś wyjście awaryjne.
Obrót bonusem
Na pierwszy rzut oka wydawać się może, iż cash-out to fenomenalna opcja pozwalająca dość szybko wykonać obrót bonusem bukmacherskim przy niewielkim ryzyku jego utraty. Nic bardziej mylnego. Firmy oferujące zakłady wzajemne zawsze są o krok przed graczami, więc w swoich regulaminach wyraźnie zaznaczają, że zakłady rozliczone przy pomocy cash-outu nie wliczają się do obrotu, który należy wykonać na potrzeby zebrania plonów z bonusu.