Poniedziałek 23 września
Bogusława, Tekli, Liberta
RADOM aktualna pogoda

Drugi tytuł doktora honoris causa UTH przyznany [ZDJĘCIA]

red. cr 2014-12-01 17:00:00
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny drugi raz w historii uczelni przyznał tytuł honoris causa. Uhonorowany został profesor Tadeusz Kaczorek, wybitny polski uczony o światowym autorytecie w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinach elektrotechnika i automatyka. Pierwsza uroczystość była w czerwcu tego roku. Tytuł wówczas otrzymał prof. Jerzy Merkisz. 

fot. UTH

Prof. dr hab. inż. Tadeusz Kaczorek jest. Urodził się 27 kwietnia 1932 roku w Elżbiecinie na Mazowszu. Studia wyższe ukończył na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej w 1956 roku. Na tym samym Wydziale uzyskał stopień doktora w 1962 roku oraz stopień doktora habilitowanego w 1964 roku za rozprawy z zakresu zastosowań nowych metod matematycznych w elektrotechnice. W 1971 roku Rada Państw nadała Mu tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego, a w 1974 roku profesora zwyczajnego. Był wówczas jednym z najmłodszych profesorów w Polsce. 

W latach 1954-2002 pracował na Politechnice Warszawskiej. Będąc jeszcze studentem rozpoczął pracę na Wydziale Elektrycznym jako asystent, a następnie przeszedł przez wszystkie stopnie awansu, aż do profesora zwyczajnego. Na Wydziale pełnił funkcje: kierownika Katedry Podstaw Elektroniki i Automatyki (1965-1970), kierownika Zakładu Sterowania (1970-1981), dyrektora Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej (1970-1981) oraz dziekana (1969-1970). W latach 1970-1973 pełnił funkcję Prorektora ds. Nauki Politechniki Warszawskiej. Aktywnie uczestnicząc w życiu akademickim Uczelni, między innymi zainicjował prowadzenie studiów dla wybitnie uzdolnionej młodzieży.

Działalność naukowa Profesora Tadeusza Kaczorka dotyczy zagadnień elektrotechniki i automatyki związanych z teorią sterowania oraz teorią systemów dynamicznych, a w szczególności układów singularnych i wielowymiarowych. Jest twórcą teorii singularnych układów dwuwymiarowych oraz dwuwymiarowych układów dodatnich. Jest pionierem badań w obszarze dyskretnych układów dynamicznych o wielu zmiennych niezależnych oraz układów osobliwych. Przedstawił oryginalne, jednolite ujęcie teoretyczne dodatnich układów dynamicznych.

W swoich pracach Profesor Tadeusz Kaczorek wykorzystuje zaawansowane metody matematyczne z zakresu macierzy liczbowych, wielowymiarowych i wymiernych.

Obecnie Profesor zajmuje się układami dodatnimi ułamkowego rzędu, umożliwiającymi precyzyjny opis złożonych procesów. Profesor opracował i przedstawił nowe metody analizy układów ułamkowych, pozwalające na rozwiązanie trudnych problemów matematycznych.

Profesor Tadeusz Kaczorek jest twórcą uznanej na świecie szkoły naukowej w zakresie teorii sterowania i układów dynamicznych. Jego działalność naukowa i dydaktyczna ma ponad pięćdziesięcioletnią historię, bardzo bogatą, wszechstronną i owocną.  Profesora wyszło ponad 20 profesorów, przy czym wielu z nich pracuje za granicą, szczególnie w USA i Wielkiej Brytanii.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych