Z inicjatywą zwróciła się do prezydenta Radomia społeczność szkolna uzasadniając, że placówka przy ul. Saskiej, jako pierwsza w Radomiu wprowadziła klasy mundurowe w liceum ogólnokształcącym oraz technikum. Od 2013 r. funkcjonuje tu także gimnazjum mundurowe. W programie nauczania szczególny nacisk jest położony na wychowanie patriotyczne i kształtowanie postaw obywatelskich, poprzez m.in. udział młodzieży w organizowanych przez Urząd Miejski uroczystościach historycznych. Objęcie patronatem Krzyża Wolności wpisuje się w cykl tych zadań. Dodatkowym argumentem jest bliskie sąsiedztwo siedziby szkoły i miejsca, które uczniowie i ich wychowawcy chcą otoczyć opieką.
Uroczystość rozpocznie się przedstawieniem krótkiej historii Krzyża Wolności i odczytaniem manifestu przejęcia pomnika pod opiekę patronacką przez uczniów ZDZ. Następnie wystąpi prezydent Radomia Radosław Witkowski oraz przedstawiciel ZDZ Katarzyna Kołodziejska.
Krzyż Wolności został wzniesiony w 1919 roku dzięki funduszom zebranym wśród robotników radomskich garbarni, głównie z Zamłynia. Wykonał go przedstawiciel znanej rodziny kamieniarskiej Józef Staniszewski. Pomnik upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
Nowe gałązki i liście wyrastające ze ściętego drzewa mają symbolizować odradzanie się kraju po niebycie. W przedniej ścianie cokołu wyryto napis: „Dzięki Ci Boże/ Za wskrzeszoną Polskę/ Pracownicy garbarscy/ 1919 r.” W 2014 r. na podstawie wytycznych wydanych przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie Delegatura w Radomiu, został wykonany program prac i projekt robót remontowo-konserwatorskich Krzyża Wolności. Remont rozpoczął się rok później, trwał od 4 lipca do 30 września. Prace wykonało wyłonione w przetargu Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe „Nowa Sztuka” z Kunowa. Koszt dokumentacji przekroczył 4 tys. zł., a koszt robót - 33 tys. zł.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>