Środa 17 kwietnia
Roberta, Rudolfa, Stefana
RADOM aktualna pogoda

Spotkanie z wybitną polsko-amerykańską artystką w Orońsku

dm 2021-08-02 09:01:00

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza w sobotę, 7 sierpnia na unikatowy performance oraz jedyne spotkanie z wybitną polsko-amerykańską artystką intermedialną - Moniką Weiss, mieszkająca na co dzień w Nowym Jorku.

Monika Weiss - Dafne dla Nirbhayi

Monika Weiss
Metamorphosis-Nirbhaya
Performans i spotkanie z Artystką

7 sierpnia 2021 (sobota), godz. 14.00
Park Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, ul. Topolowa 1, Orońsko
https://bit.ly/monikaweissperformance

Program:

14.00 Performans Metamorphosis-Nirbhaya

15.00 Konferencja prasowa i spotkanie z Moniką Weiss wokół premiery monografii poświęconej projektowi Nirbhaya

Prowadzenie: Weronika Elertowska

Metamorphosis-Nirbhaya (performans) to trzyczęściowa kompozycja wokalno-instrumentalna autorstwa wybitnej polsko-amerykańskiej artystki intermedialnej Moniki Weiss, na co dzień mieszkającej w Nowym Jorku. Kompozycja przeznaczona jest dla ok. 30–50 wykonawców, wokalistów i instrumentalistów, profesjonalistów i amatorów. Przeznaczona jest do wykonania w przestrzeni otwartej, a jej ostateczny kształt brzmieniowy rodzi się w wyniku oddziaływania na siebie różnych czynników: miejsca wykonania, ukształtowania terenu, rodzaju i wieku roślin, kompozycji architektonicznej krajobrazu, a także liczby uczestników i ich indywidualnej ekspresji.

Metamorphosis-Nirbhaya (performans) jest częścią projektu Nirbhaya i bezpośrednią kontynuacją wystawy Moniki Weiss pod tym tytułem, która gościła w Galerii „Kaplica” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (27.03-11.07.2021). Wystawa zorganizowana była jako wydarzenie kontekstowe dla powstającego pomnika Nirbhaya, który w przyszłości wejdzie do ekspozycji stałej w Parku Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Pomnik składać się będzie z multimedialnej rzeźby w kształcie sarkofagu wypełnionego wodą z projekcją video (planowane odsłonięcie: 2022) oraz instalacji dźwiękowej Nirbhaya-Metamorphosis (odsłonięcie: jesień 2021).

Jak mówi artystka, „jest to pomnik dedykowany nie dla zdobywców i bohaterów wojennych, ale dla zapomnianych ofiar codziennej przemocy. Przypominając starożytny sarkofag, Nirbhaya oddaje hołd kobietom wszystkich kultur i epok, a zwłaszcza tym, które nadal doświadczają traumy gwałtu, tortur i śmierci. To miejsce medytacji i bezruchu, pomnik|antypomnik, który ofiarowuje nowe formy rozumienia, czym jest pamięć zbiorowa w jej pełni, porzucając narrację o dominacji i monumentalizmie. Tworzy i celebruje wizję przyszłości ludzkości jako horyzontalność, opartą na pokoju”.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych