Piątek 19 kwietnia
Adolfa, Tymona, Pafnucego
RADOM aktualna pogoda

Prezentacja sztuki kubańskiej w Łaźni

dm 2021-07-28 12:12:00

Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria "Łaźnia" zaprasza na prezentację sztuki kubańskiej ze zbiorów Marcina Wiosny, która odbędzie się w piątek (30 lipca) o godz. 17:00 przy ul. Żeromskiego 56.

Wystawa prezentuje twórczość trzech współczesnych artystów kubańskich: Eduardo González – Expósito, Carlos César, Adonis Mui?o.

Eduardo González – Expósito

Dojrzały i doświadczony artysta, urodził się w Hawanie, na Kubie w 1964 r. Jakkolwiek Exposito jest profesjonalnym aktorem i fotografem to jednak swoje życie związał z malarstewm podobnie jak Jego dziadek. Należy od do grona znanych artystów kubańskich i od 15 lat jest członkiem Unión Nacional de Pintores y Artistas de Cuba. Bardzo znanymi pracami Expósito jest kolekcja „Estados del Tiempo”, która była wystawiona na Universidad de Colima, Cuba w styczniu 2004 i przyniosła mu międzynarodowy rozgłos. Artysta wykorzystuje proste formy aby stworzyć w widzu impresje, które ostatecznie skutkują intymnym, jeszcze bardziej intensywnym przekazem między sztuką a widzem. Za jego sztuką stoją nie tylko odczucia, ale również idee. Niektóre ulubione techniki w malarstwie jak monotyp czy kolaż, Expósito eksperymentując, rozwija sam. Rozpoznawalny w jego obrazach jest wpływ różnych twórców ekspresjonizmu, w tym Goya, Ensuart, Sander, Muller, jednak on nie podąża tradycyjną drogą, jest raczej w swoich pracach „agresownym” indywidualistą.

Prace Expósito można znaleźć w galeriach i prywatnych kolekcjach po całym świecie min. w USA, Szwajcarii, Hiszpanii, Włoszech, w Emiratach Arabskich, Japonii i oczywiście w Ameryce Łacińskiej.

Carlos César

Urodził się w Remedios, Villa Clara,na Kubie w 1972 r., Ukończył studia: Escuela de Arte „Olga Alonso” Santa Clara na Kubie. Na Jego obrazach widoczny jest wpływ współczesnych mistrzów kubańskich, takich jak Pedro Pablo Oliva, jego własny, wysoce ekspresjonistyczny styl mocno nawiązuje do stylu Marca Chagalla. Podobnie jak Chagall, Carlos stosuje często surrealistyczne podejście do przedstawania ludzkiej kondycji, a także relacji między człowiekiem a światem przyrody. Robiąc to, Carlos wykorzystuje swoje głębokie zrozumienie koloru i światła, a także innowacyjne techniki nakładania warstw, tekstury i ścierania powierzchni, które tworzą dzieła, które są natychmiast rozpoznawalne jako wyjątkowo kubańskie.

Adonis Mui?o

Urodził się w 1987 r. na Kubie, pochodzi z Hawany. W wieku trzech lub czterech lat używał już kredek i kredek jako środka uspokajającego, a w wieku pięciu lat uczęszczał już na warsztaty malarskie w stołecznej gminie. Jest uczniem Lázaro Saavedry, Nelsona Domíngueza i innych kubańskich artystów. Jego malarstwo wyróżnia się na tle współczesnych kubańskich artystów. Jego obrazy są odzwierciedleniem Kuby zarówno tej współczesnej jak tej z dawnych czasów. Są tajemnicze i intrygujące. Jego tematy, styl i forma nie są powszechne wśród twórców zamieszkujących wyspę. Mając zaledwie 32 lata ma na swoim koncie już kilkanaście wystaw i kilka nagród. Jego sztuka, obecnie jest w fazie figuratywnej. Młody człowiek nie toleruje sztuki obłudnej.

Mili Morena & Fortet - koncert oryginalnej muzyki kubańskiej
godz. 19.00, muszla koncertowa w parku im.T.Kościuszki

Mili Morena

Urodziła się w Hawanie na Kubie. Była wokalistką w wielu kubańskich grupach muzycznych m.in. Grupo Tiempo. Jest założycielką prestiżowej grupy baletowej Rueda de Casino. W karierze zawodowej - jako piosenkarka i tancerka - ma na koncie współpracę ze znanymi na całym świecie autorytetami kubańskiej muzyki, takimi jak: Los Van Van, Grupo Moncada, Paulo FG, Dan Den czy Pachito Alonzo. Brała również udział w międzynarodowych trasach koncertowych, występując na scenach m.in. we Włoszech, Jamajce, Hiszpanii, Meksyku, Kanadzie. Była jedną z solistek kobiecej orkiestry salsowej Salsa Morena, oraz grupy Havana Cafe. Śpiewała również z Omarą Portuondo, znaną w Polsce z projektu Buena Vista Social Club. W obszernym repertuarze artystki znajdziemy jazzowe i latin jazzowe klasyki, nastrojowe ballady ale także największe przeboje taneczne muzyki latynoskiej i nie tylko.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych