Jedlnia-Letnisko ma stać się miastem od 1 stycznia przyszłego roku. To jedna z najpopularniejszych wśród mieszkańców regionu radomskiego miejscowość wypoczynkowa. Starania o nadanie jej praw miejskich ruszyły pół roku temu. Wniosek został przyjęty, bo Jedlnia spełnia wszystkie kryteria.
- Efekt będzie taki, że są dużo większe możliwości rozwojowe takiej miejscowości, plus oczywiście niebywały prestiż związany z uzyskaniem statusu miasta - tłumaczył Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Zmiana administracyjna pozwoli Jedlni starać się na przykład o środki finansowe dla miast poniżej pięciu tysięcy mieszkańców i inwestowanie ich w turystykę. W gminie znajduje się zalew rekreacyjny, a obok rezerwat przyrody.
- Zalew jest przepiękny, ale niestety jakość wody i otoczenie wokół zalewu pozostawia wiele do życzenia. Też problemem w samej Jedlni jest brak obiektów turystycznych, brak hoteli, brak pensjonatów - powiedział Łukasz Mierzejewski, radny Jedlni-Letnisko, przewodniczący Społecznego Komitetu na rzecz Jedlni Letnisko.
Do uzyskania praw miejskich pozostały już tylko formalności. Jeszcze w lipcu uchwałę w tej sprawie przyjąć ma rząd. Będzie to czwarte miasto w powiecie radomskim. - Jedlni to się po prostu należy - miejscowość o kilkusetletniej historii nigdy praw miejskich nie miała, teraz kiedy jest rząd Prawa i Sprawiedliwości staramy się po prostu służyć obywatelom - stwierdził poseł PiS Marek Suski.
- Ja bym sobie życzył, ja jako mieszkaniec powiatu, żeby kiedyś tam doszło jeszcze jedno słowo zdrój – Jedlnia Letnisko Zdrój, bo to przecież niezwykłe urokliwe miejsce położone w bardzo pięknym lesie, przy uliczkach, przy mikroklimacie - mówił z kolei starosta powiatu radomskiego Waldemar Trelka.
Jedlnia-Letnisko liczy cztery tysiące mieszkańców. Jest wsią od blisko pięciu dekad – choć nigdy nie było tam gospodarstw rolnych. Wcześniej miejscowość była osiedlem letniskowo – wypoczynkowym.