Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Remont kamienic Gąski i Esterki zakończony

Radom on-line / 2021-05-26 14:07:00, aktualizacja: 2021-05-26 15:33:00

Dobiegł końca remont kamienic Gąski i Esterki. Trwa procedura przetargowa na ekspozycję w planowanym tu Muzeum Historii Radomia. Dziś inwestycje realizowane dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz odrestaurowane meble z apteki "Pod Białym Orłem", wspólnie oglądali marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Rafał Rajkowski oraz prezydent Radosław Witkowski.

Foto: UM Radom

Remont i aranżacja w kamienicach Gąski i Esterki Muzeum Miasta Radomia pochłonie prawie 8 mln zł. Pieniądze na ten cel przekazał samorząd województwa. – Tak duże i historycznie ważne miasto, jakim jest Radom, zasługuje na muzeum poświęcone jego historii. Dlatego nie szczędzimy środków na ten cel. Chcemy, aby była to placówka nowoczesna i ciekawa – podkreśla marszałek Adam Struzik. – Proszę zauważyć, że to, co dziś oglądamy to nie tylko inwestycje w kulturę, ale i działania, dzięki którym kolejne radomskie zabytki odzyskają dawny blask.

Dotyczy to również mebli z apteki „Pod Białym Orłem”, które po renowacji wróciły do Radomia i zostały już umieszczone w tworzonym muzeum. Apteka „Pod Białym Orłem” działała w kamienicy przy ulicy Żeromskiego 5. Została zamknięta w 2013 roku. Była najdłużej działającą apteką w Radomiu. Elementy wyposażenia apteki będą eksponowane w tworzonym Muzeum Historii Radomia. Na ekspozycji będzie można oglądać całe wyposażenie apteki. Koszt prac renowacyjnych to 184 tys. zł. – Będziemy się starali o odzyskanie oryginalnych szkieł aptecznych, które się zachowały. Jeśli jednak nam się nie uda, zrobimy wierne kopie. Na tych szkłach są emblematy apteki. To wyjątkowe elementy, które warto, aby wróciły do Radomia. Obecnie są w Muzeum Farmacji w Krakowie – mówi Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Marszałkowie wspólnie z prezydentem przeszli także pod kamienicę Deskurów, która została zrewitalizowana dzięki wsparciu unijnemu przyznanemu przez samorząd województwa. Dotacja unijna na ten cel wyniosła aż 23 mln zł. – Miasto Kazimierzowskie z roku na rok coraz bardziej się zmienia. Cieszę, że w tym całym procesie mamy dobrego partnera, jakim jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, który nie tylko wsparł finansowo rewitalizację kamienicy Deskurów, ale też podjął się remontu Domu Gąski i Esterki i utworzenia w tym miejscu Muzeum Historii Radomia. To kolejny ważny krok przybliżający nas do celu, jakim jest przywrócenie radomianom Miasta Kazimierzowskiego. Jestem przekonany, że już niedługo ta część miasta będzie miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez samych radomian i naszych gości – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Dwór Zabiełły od kilkunastu lat nie mógł znaleźć nowego właściciela. Ostatecznie Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o przekazaniu dworku Muzeum im. Jacka Malczewskiego. – Procedura samego przekazania będzie trwała kilka tygodni, jednak decyzja została już podjęta – zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski. Dwór Zabiełły po rewitalizacji stanie się jednym z ważniejszych obiektów na radomskim szlaku turystycznym obok głównego popijarskiego gmachu Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Muzeum Historii Radomia w zabytkowych kamienicach Gąski i Esterki oraz kamienicy Deskurów. Jak budynek zostanie wykorzystany? Muzeum ma pomysł na urządzenie pałacyku, ale jest także otwarte na inne koncepcje. Jak podkreśla Adam Duszyk, zastępca dyrektora muzeum, zostanie zorganizowana debata publiczna dotycząca zagospodarowania dworku. – Czekamy na pomysły dotyczące zagospodarowania pałacyku. Prosimy o przesyłanie ich na adres malczewski@muzeum.edu.pl. Zależy nam, aby wysłuchać radomian i osób zainteresowanych. Być może któryś z nadesłanych pomysłów okaże się bezkonkurencyjny.

Podczas briefingu marszałkowie przekazali na ręce prezydenta Radosława Witkowskiego flagę Mazowsza. Podsumowali także wsparcie, jakie ze strony samorządu trafiło do Radomia na różnego typu inwestycje. – W sumie w ostatnich latach na inwestycje realizowane przez nas, jak i lokalne samorządy przekazaliśmy do samego Radomia ponad 1 mld zł. Z tej puli ponad 600 mln zł to środki unijne. Do całego regionu radomskiego przekazaliśmy aż 4 mld zł wsparcia. Dzięki tej pomocy zrealizowano tysiące potrzebnych mieszkańcom inwestycji – modernizowane były drogi, szpitale, instytucje kultury, a także placówki oświatowe. Powstawały boiska i hale sportowe, a te wymagające remontu były modernizowane – podsumowuje marszałek Adam Struzik.

Rozpoczęta 31 lat temu reforma samorządowa dała początek dynamicznemu rozwojowi społeczności lokalnych. Powierzenie poszczególnych zadań samorządom, na początku na szczeblu gminnym, a potem także powiatowym i wojewódzkim, otworzyło obywatelom drzwi do decydowania i współtworzenia najbliższego otoczenia. Tych 31 lat to był czas wielkich przemian w każdej dziedzinie życia, co widać na przykładzie województwa mazowieckiego. Reforma samorządowa, a później wejście Polski do Unii stworzyły podwaliny pod budowę silnych regionów.

– Radom to silne i ambitne miasto, tak jak jego mieszkańcy. Kwoty naszego wsparcia dobitnie pokazują, że dobra współpraca z samorządem województwa i wartościowe inicjatywy lokalnych samorządów przynoszą realne efekty – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski.

autor: dm, UM Radom

Wasze komentarze (20)

wracaj kuurrrwwwoo pisowska do szamba
2021-05-29 18:07:00

J×××Ć tęczowe PO = ××××× ×× i POpapranego BIDENA. 2021-05-27 16:32:00

wracaj kon donie do szamba
2021-05-29 18:06:00

Ilona 2021-05-26 16:27:00

wracaj kuurrrwwwoo do szamba
2021-05-29 18:04:00

J×××Ć tęczowe PO = ××××× ×× i POpapranego BIDENA. 2021-05-27 16:41:00

twój sąsiad
2021-05-29 11:58:00

Ścibor zabraniam ci używać moich sformułowań ratlerek radomskiego PiS to ty: niski, wytrzeszcz,odstające uszy i rogacz: wykapany pisowiec.

Nigdy nie zagłosuje już na PiS!!!
2021-05-29 11:56:00

Jeśli ktoś pokazuje nieudolność w rządzie i PiS oraz to nie jego bajka to trzeba go piętnować. Niestety w Polsce jest demokracja, a gdy ktoś mówi prawdę, to uważają go za oszusta i zwolennika opozycji. PiS = PZPR. Ty tego nie doświadczyłeś basenowy z Rynku herbu wytrzeszcz a ja tak, więc nie opluwaj i nie ubliżaj przeciwników. PiS to nie raj, moje przemyślenia są jasne, sztandarowym hasłem PiS jest: jeśli ciężko pracujesz i dobrze zarabiasz musisz się podzielić z tymi którym się nie chce. Oraz kupowanie głosów przez 500+, najlepiej jest kupić wolno myślących wyborców za ich pieniądze. Reasumując: świetnie reprezentujecie tych, którzy na Was głosowali. Proste tłumaczenie dla wyborców PiS (w tym dla 500+) - Polski Ład Nowa Nadzieja - Sowiecki Łagier Gorsza Bida.

OBALAMY PiS !!!!
2021-05-29 11:55:00

Rosjanie nie oddają nam wraku, Czesi zamykają nam elektrownię a Białorusini porwali nasz samolot. Jesteśmy pokłóceni ze wszystkimi sąsiadującymi państwami oprócz Bałtyku. WSTALIŚMY Z KOLAN. AŻ ZADUDNIŁO!!!

Nigdy więcej PiS !!!
2021-05-29 11:55:00

Drodzy Parlamentarzyści PiS. W 2015 roku podpisaliście wraz ze swoim prezesem, Jarosławem Kaczyńskim, listę obietnic, które określiliście mianem "Kontraktu dla Radomia i Ziemi Radomskiej". Najważniejszym dla miasta i regiony postulatem zawartym w tym kontrakcie było WYDZIELENIE WARSZAWY Z MAZOWSZA. W mediach przez lata dodawaliście zaś, że wiązałoby się to z przywróceniem Radomiowi statusu miasta wojewódzkiego. MIJA SZEŚĆ LAT. Nic się w tej kwestii nie zmieniło. Nic oprócz OCZEKIWAŃ SPOŁECZNYCH. Społeczeństwo Radomia i Regionu czeka na ten podział i nie wybaczy wam, jeśli do niego nie doprowadzicie. Pamiętajcie o tym. Dotrzymajcie słowa, a wasza passa w Radomskiem dopiero się zacznie. Złamcie je - a będziecie w Radomiu i Regionie SKOŃCZENI. Pozdrawiam - mieszkaniec Radomia i Regionu.

RADOM to PIS.
2021-05-27 17:28:00

Dzisiaj w Teleexpresie dowiedzieliśmy się,że w kielczykowie jest ..... parkomat.Cała Polska w ekstazie.I tak dzień dzień,o tych KICAJACH KIELECKICH.Komuś w radomskim PISie,chyba trzeba przywalić tęczową POłą.To wcale nie jest śmieszne.Wręcz przeciwnie.Dobrze że codziennie nie oglądam wiadomości.Bo bym was rozerwał.

RADOM to PIS.
2021-05-27 16:48:00

Komentarz zablokowany.

J×××Ć tęczowe PO = ××××× ×× i POpapranego BIDENA.
2021-05-27 16:41:00

JĆ tęczowe RURA-ciągi z PO I POpapranego ZDradzieckiego BIDONA.A taka RURA hołownia czy trzaskowska (rafalala) jeszcze się cieszą.Nie wsPOminając o BORYSIE PUPCE.

RADOM to PIS.
2021-05-27 16:40:00

struzik (książe mazowsza-wielki łeb) z Płocka.wy P ierd O laj razem z rajkowskim (rowek,przedziałek,grzywka),wiciem i fryciem czy wilki jakieś z watahą (rodzinką).

J×××Ć tęczowe PO = ××××× ×× i POpapranego BIDENA.
2021-05-27 16:35:00

JĆ tęczowe RURA-ciągi z PO I POpapranego ZDradzieckiego BIDONA.A taka RURA hołownia czy trzaskowska (rafalala) jeszcze się cieszą.Nie wsPOminając o BORYSIE PUPCE.

J×××Ć tęczowe PO = ××××× ×× i POpapranego BIDENA.
2021-05-27 16:32:00

JĆ tęczowe RURA-ciągi z PO I POpapranego ZDradzieckiego BIDONA.

do komentującego Ścibora pod wszystkimi nickami
2021-05-27 07:43:00

Tak właśnie przedstawia się chrześcijanin kończący studia medialne u Rydzyka w Toruniu. Czego tam uczą i jakie ma się nastawienie do ludzi którzy mają inne zdanie niż PiS. Mało tego Ścibor jest w radach społecznych naszego miasta w tym w szpitalu radomskim wyznaczony przez PiS. Również pod innymi artykułami związanymi ze szpitalem obrażał ludzi. Co to jest za człowiek który na swoim fb wskazuje siebie jako praktykującego chrześcijanina, a wychodzi z kościoła i wbija nóż w plecy każdemu kto sprzeciwia się PiSowi. Nie pozdrawiam sąsiad z Wałowej.

X
2021-05-26 18:43:00

DARMOZJADY.

Ilona
2021-05-26 16:27:00

Witkowski niech się ta flagą owinie i spier...la ze Struzikiem do Płocka

heniek
2021-05-26 15:57:00

"Podczas briefingu marszałkowie przekazali na ręce prezydenta Radosława Witkowskiego flagę Mazowsza" - mam nadzieję, że to zapowiedź przekazania władzy nad województwem z Płocka do Radomia ;)

heniek
2021-05-26 15:55:00

niezwykłe :) p. Struzik po 20 latach rządzenia województwem, przypomniał sobie o tym, że jest takie miasto jak Radom :) chyba rzeczywiście zaczęli się bać tego podziału województwa, skoro co chwilę coś się dzieje ostatnio

321
2021-05-26 15:14:00

Naprawdę sądzicie, że kilka mln złotych zastąpi nam status miasta wojewódzkiego?

www
2021-05-26 14:49:00

I nie zaprosili Qnia??? Musi tam zrobić kontrolę poselską:)

Dodaj komentarz:

3 + 3 * 3 =

Ostatnie artykuły:

copyright © 2011 www.radom24.pl

obsługa techniczna: www.zaginionestudio.pl

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

ll

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej