Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Radomska spółka miejska oszukana metodą ''na policjanta''. Straty miały wynieść 1,8 mln zł

Miasto, Samorząd, Polityka / 2021-03-26 20:49:00

Prokuratura w Radomiu przyjęła zawiadomienie o oszustwie metodą "na policjanta", którego ofiarą padła radomska spółka miejska "Rewitalizacja" - potwierdziła w piątek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu, Beata Galas. Według pierwszych informacji, księgowa miejskiej spółki wczoraj między godz. 13 a 16 dokonała prawie dwudziestu przelewów nieuzgodnionych z prezesem.

Spółka "Rewitalizacja" to niewielka spółka miejska w Radomiu, pracuje w niej około dwudziestu osób. Uprawnienia do spraw finansowych mieli niezależnie od siebie prezes oraz księgowa spółki. Kobieta wczoraj między 13 a 16 dokonała prawie dwudziestu przelewów nieuzgodnionych z prezesem. Według jej relacji, zgłosili się do niej funkcjonariusze CBŚ, którzy prosili o przetestowanie "jakiegoś niejawnego systemu przelewów". Prezes miejskiej spółki złożył na nią doniesienie do prokuratury i zwolnił ze stanowiska.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski w rozmowie z Onetem mówi, że na razie nie wypowiada się w sprawie roli księgowej w całej sprawie i czeka na decyzje policji oraz prokuratury. Według nieg,o na razie nie da się wskazać, czy kobieta została ofiarą oszustów, czy też może z nimi współdziałała.

Później prezydent Radomia wydał oświadczenie w tej sprawie, które można przeczytać tutaj.

O całej sytuacji poinformował na Twitterze Wojciech Skurkiewicz, senator PiS i sekretarz stanu w MON. "Dziś dotarła do mnie wiadomość, która nie mieści się w głowie, że spółka Rewitalizacja w Radomiu została oszukana metodą na policjanta. Kierownictwo spółki przelało na konta przestępców 1,8 mln zł" - napisał.

W rozmowie z Onetem wiceminister wskazuje na możliwe duże nieprawidłowości w działaniu spółki. - To chyba dla wszystkich szokujące, że spółka została w ten sposób oszukana. To jest niebagatelna kwota - zaznacza. - To też dziwna sprawa, jeśli chodzi o funkcjonowanie samej spółki. Pierwszy raz słyszę, żeby w takich spółkach prawa handlowego ktoś mógł jednoosobowo podpisywać przelewy takiej dużej wartości - mówi.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Beata Galas poinformowała, że sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa Radom-Wschód. Na razie śledczy nie podają więcej informacji na ten temat.

Rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska powiedziała, że funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie o oszustwie na szkodę jednej ze spółek miejskich w Radomiu. - Sprawę prowadzą policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością – przekazała Kucharska.

autor: dm, onet.pl

Wasze komentarze (71)

RADOM to PIS.
2021-03-27 10:59:00

,,Prezesi spółdzielni,, w całej Polsce,to czerwona zaraza.Państwo w państwie.Dawno PO-winni być PO-zamiatani.CI POtologiczni ,,prezesi,, robią co chcą.Bez kija nie podchodź.

RADOM to PIS.
2021-03-27 10:52:00

Prezes naszego klubu (spółdzielni) oraz radosław i wspólnicy,na TACZKI.Dlaczego mamy spłacać,następne MILIONY za POtologię.

Nałkowska.
2021-03-27 10:50:00

LUDZIE LUDZIOM ZGOTOWALI TEN LOS ....

opinia
2021-03-27 10:40:00

Teraz afera w spółce rewitalizacja i zero reakcji policji, prokuratury, mediów, lokalnych polityków i sluzb. Hala i stadion maja po 3 lata opóźnienia i też zero reakcji służb.Szkoda słów na to co w Radomiu wyprawia się i szkoda miasta i jego mieszkańców.

kasii
2021-03-27 10:40:00

Mam nadzieje, że miasto odzyska te 1,8 mln pln.A osoba która odpowiada za zaniedbania poniesie konsekwencje !

0
2021-03-27 10:32:00

...czy odzyskali chociaż np .100 zł. , bo cisza w tym temacie , a sprawczyni wyprowadzenia tak ogromnej kasy została aresztowana ? Z czego i za teraz będzie Rewitalizacja płacić wykonawcom za usługi , czy remonty itd.Znówu podniesie się lament medialny , że ta podła pisowska rada nie daje na to , czy tamto .....

Frysz***
2021-03-27 10:26:00

Bzdura w tytule. Jaka osoba odpowiedzialna została zwolniona? Nadzór nad spółkami miejskimi sprawuje prezydent miasta. To nie jest złoty osiemdziesiąt. Tu nie wystarczy zwolnić jakiegoś ciecia.

0
2021-03-27 10:24:00

to co dzieje się w tym mieście przestaje mnie śmieszyć Inwestycje które ciągną się latami i kosztują o kilkadziesiąt procent więcej niż zakładano. Jakość inwestycji to BUBEL. Czy jest w Polsce RONDO, ULICA LUB SCIĘŻKA która PO 30 dniach rozpada się (Wojska Polskiego), czy jest miasto w Polsce w którym remontuję się parking tylko po to żeby go ROZEBRAĆ? Czy jest w POLsce takie miasto, które buduje tak długo stadion za TAAAAAAK DUUUUUUZE pieniądze

0
2021-03-27 10:23:00

ak możliwe jest aby księgowa jednoosobowo mogła dokonać przelewu. To świadczy, że prezydent nie panuje nad niczym. Chyba są jakieś regulaminy wewnętrzne, instrukcje kancelaryjne w tych instytucjach itp. Nad tym powinien być nadzór ze strony prezydenta.

wojtek
2021-03-27 09:54:00

Dla Radomia dobrze ze za prezydentem jest tylko 12 a nie 28 radnych Rady Miejskiej Radomia !

robert
2021-03-27 09:49:00

w normalnym miescie od razu by była sesja rady miejskiej i odpowiednie sluzby np. prokuratura by przesłuchała wszystkich pracowników spółki miejskiej oraz przesłuchałaby 28 radnych Radomia i oczywiscie cale władze miasta. Oby tylko sprawa szybko się wyjaśniła !

do 0
2021-03-27 09:47:00

Bardzo dobrze ze mieszkancy co płacą podatki w Radomiu pytaja z jakiej partii jest urzednik z miejskiej spółki Rewitalizacja. Oczywiscie racje maja Ci co pisza ze w spółce są bardzo wysokie pensje pracowników. A z ta kwotą to miejmy nadzieje ze urzednik/urzednicy oddadza te srodki albo policja szybko wykryje sprawców tego wyłudzenia srodków z miejskiej spólki.

0
2021-03-27 09:43:00

Jest tylko jedno pytanie, kto sprawuje nadzór, a może raczej kto powinien sprawować ale go nie sprawuje nad spółkami miejskimi? Czy aby nie prezydent?

777
2021-03-27 09:30:00

Witkowski do natychmiastowej dymisjii!

0
2021-03-27 09:16:00

A najważniejsze w "Pytaniu nr 1" jest to, z jakiej partii jest ten urzędnik ? A gdyby był bezpartyjny to nie będzie się z kogo naśmiewać ?

marcin
2021-03-27 09:13:00

Niestety ale takie sa skutki jak w takich spółkach jak Rewitalizacja sa bardzo wysokie jak na warunki radomskie pensje oraz dodatkowo zadnej absolutnie zadnej kontroli przełożonych nad pracownikami na kazdym stanowisku w miejskiej spółce. Gdzie sa wladze spółki i radni Radomia?

gdzie kontrola
2021-03-27 08:53:00

Dlaczego w Radomiu od 2006 r. nie ma zadnej kontroli miejskich społke głównie takich własnie jak Rewitalizcja czy MOSIR? Gdzie jest CBA, NIK oraz prokuratura regionalna?

pytanie nr 1
2021-03-27 08:52:00

Czy miasto odzyska te srodki ?Te 1,8 mln pln to bardzo duza kwota w budzecie miasta ! Czy urzednik który przelał te srodki odda je z własnej kieszeni, skoro miał bardzo wysoką pensje w miejskiej spółkce w Radomiu? Z jakiej partii jest urzednik który dopuścił się przelania takich srodków finansowych?

RADOM to PIS.
2021-03-27 08:40:00

Czy PIS nie widzi,co się dzieje w tym mieście od lat? Bo to już przekracza ludzkie pojęcie.Wkrótce będziecie mieć w Radomiu,takie PO-parcie jak POpaprańce.KuŹwa.POrchy wszędzie kradną,niszczą i ... nie siedzą.To chociać ICH PO-usuwajcie.Ruszcie wreszcie .... Jak nie,to zatrudnijcie mnie.Bardzo ,,lubię,, POlszewików.

0
2021-03-27 06:55:00

Złodzieje z Przestępczej Organizacji wy...lać z tego pięknego miasta.

 < 1 2 3 4 >