Sobota 4 maja
Floriana, Moniki, Grzegorza
RADOM aktualna pogoda

Zaniepokojone Bractwo Rowerowe społecznie nadzoruje budowę ścieżki na Ustroniu

Roksana Chalabry 2015-11-13 09:00:00

Trwa budowa ścieżki rowerowej i chodnika na osiedlu Ustronie. Wykonawca rozpoczął prace pod koniec października, a na ich zakończenie ma 30 dni. Ich postępem zaniepokojone jest Bractwo Rowerowe, które prowadzi społeczny nadzór nad realizacją projektu. Ich raporty mamy poznawać co tydzień.

Foto: Bractwo Rowerowe

Chodzi o przedłużenie istniejącej już ścieżki rowerowej w Parku Ustronie o 250 metrów. Pomysł ten zgłosił do budżetu obywatelskiego 2015 jeden z mieszkańców Ustronia. Projekt radomianom przypadł do gustu, a dzięki punktom, które uzyskał, znalazł się na liście pomysłów do realizacji. Jak wyjaśnia Sebastian Pawłowski z Bractwa Rowerowego, wpisuje się ona w miejskie założenia rozbudowy ścieżek i ciągów pieszo-rowerowych w Radomiu. Docelowo, ścieżka na Ustroniu połączy Glinice razem z Południem.

Odpowiedzialny za realizację projektu jest Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji, który przetarg nieograniczony na jej budowę ogłosił dopiero 22 września. W ocenie Sebastiana Pawłowskiego, za późno. Wówczas budowę ścieżki przyrównał on do powstającej już od dawna Astrobazy w Radomiu, która także jest projektem z budżetu obywatelskiego na 2015 rok. - Jeśli tyle czasu powstaje tak krótki odcinek, to ile czasu będzie potrzeba, żeby w Radomiu wybudować całą sieć? – pytał wtedy Pawłowski. Więcej na ten temat tutaj.

Najtańszą ofertę w przetargu ogłoszonym przez Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji na budowę ścieżki rowerowej złożył Stagmar, który zażądał za wykonanie zamówienia 244 tysięcy 600 złotych. Wykonawca ma 30 dni na wykonanie ścieżki od dnia podpisania umowy. Przetarg obejmuje wykonanie ścieżki rowerowej o nawierzchni asfaltowej - 595 m2, - wykonanie ciągu pieszego z kostki betonowej - 817 m2, - wykonanie oznakowania poziomego - 75 m2, - wykonanie oznakowania pionowego oraz urządzeń BRD.

Prace ruszyły na przełomie października i listopada, a przygląda im się Bractwo Rowerowe, które jest zaniepokojone ich postępem. - Ponieważ martwi nas tempo prac ruszamy ze społecznym nadzorem budowy drogi dla rowerów na Ustroniu. Raporty co tydzień – zapowiedzieli członkowie stowarzyszenia na swoim facebookowym profilu 8 listopada. Jak ocenili, na dzień 7 listopada (ósmy dzień prac na 30 dni), pracownicy wykonali około 130 m. chodnika (korytowanie, ustawienie obrzeży) przy zerowym postępie prac przy samej ścieżce rowerowej.

Nowa droga dla rowerów powstaje na odcinku od ulicy Jana Pawła II do Cymerysa-Kwiatkowskiego i będzie biec po południowej stronie oczka wodnego koło pobliskiego kościoła, wzdłuż istniejącego tam chodnika, który też będzie gruntownie wyremontowany. Ścieżka rowerowa z nawierzchni asfaltowej będzie miała 2,5 metra, natomiast chodnik z kostki betonowej - 3 metry szerokości. Między wspomnianą drogą dla rowerzystów, a chodnikiem MZDiK urządzi zieleniec.

Na odcinku ulicy Jana Pawła II (pomiędzy Gagarina a Osiedlową) wyznaczone zostaną nowe przejście dla pieszych łącznie z przejazdem rowerowym, który będzie łączył planowaną drogę dla rowerzystów z tą, która już została zbudowana w parku Ustronie (na odcinku pomiędzy ulicami Orzechową a Jana Pawła II). Przejazd rowerowy powstanie również na ulicy Cymerysa-Kwiatkowskiego i będzie on wyniesiony. Docelowo zostanie on połączony ze ścieżką rowerową, która powstanie między ulicą Cymerysa-Kwiatkowskiego a aleją Grzecznarowskiego (w kierunku Centrum Handlowego M1).

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych