Czwartek 28 marca
Anieli, Renaty, Kastora
RADOM aktualna pogoda

Ciąża z HIV. Dziecko może urodzić się zdrowe

kt, Ivetta Biały 2012-09-24 21:20:00

Aż 90% dzieci zakażonych HIV w Polsce zaraziło się od matki w czasie ciąży, porodu lub połogu. Głównie dlatego, że kobiety nie wiedziały o swojej chorobie lub nie poinformowały o niej lekarza. Tymczasem zakażenie matki nie musi się równać zakażeniu dziecka. Odpowiednia terapia lekami pozwala zmniejszyć ryzyko przekazania wirusa do 1 procenta – jednak tylko wtedy, gdy kobieta, najpóźniej w czasie ciąży, powiadomi o chorobie lekarza. Tymczasem przychodnie nie zawsze wykonują zalecane prawem testy na HIV.
 

sxc

Według wstępnych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego[1], w 2011 roku przebadano w kierunku HIV 13 736 ciężarnych kobiet (ok. 3 proc.). Zakażenie rozpoznano u sześciorga dzieci (w tym jednego na Mazowszu). Leki antyretrowirusowe zapobiegające zakażeniu HIV dziecka przez matkę stosuje się w Polsce od 1994 roku. Terapia przeciwwirusowa jest bezpłatna. Mimo to nie wszystkim kobietom proponowane jest wykonanie testu – powiedziała prof. Magdalena Marczyńska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym. Od 1 września 1994 r. do 31 sierpnia 2012 r. matki ze zdiagnozowanym HIV urodziły 479 dzieci. 311 z nich objęto profilaktyką, 47 uległo zakażeniu.

W czasie ciąży kobieta seropozytywna otrzymuje leki antyretrowirusowe. Dziecko natychmiast po urodzeniu jest myte, a jego drogi oddechowe są oczyszczane ze śluzu. Nie może być karmione piersią. W pierwszej dobie życia nie szczepi się go przeciw gruźlicy, ponieważ powikłania po podaniu preparatu u osób z obniżoną odpornością mogą zagrażać życiu. Dziecko urodzone z matki zarażonej wirusem, w ciągu 4 godzin po porodzie (najpóźniej w ciągu 48 godzin) otrzymuje leki antyretrowirusowe. Przed upływem 10 doby życia u noworodka przeprowadza się pierwsze badania w kierunku HIV. 

Dostęp kobiet ciężarnych i w połogu do świadczeń zdrowotnych skontrolował w tym roku Mazowiecki Urząd Wojewódzki. W 20 przychodniach, w grupie pacjentek do 10 tygodnia ciąży badanie w kierunku wirusa HIV przeprowadzono u 75 procent z nich. Po 10 tygodniu – u 53 procent. W dwóch placówkach w ogóle nie zlecano wykonania takich badań. Zobowiązujemy takie ośrodki  do wykonywania u kobiet ciężarnych wszystkich świadczeń, które są zalecane w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie standardów opieki okołoporodowej, w tym dwukrotnego testu na HIV – powiedziała Elżbieta Nawrocka, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. 

Gdyby badanie w kierunku HIV było rutynowe, łatwiej byłoby je zaakceptować. Tymczasem badają się głównie osoby z grupy podwyższonego ryzyka, a przecież warto oferować taki test wszystkim, także kobietom w wieku prokreacyjnym i w ciąży - powiedziała dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. W 2011 r. w województwie mazowieckim stwierdzono 238 nowych zakażeń mężczyzn i 27 u kobiet w wieku od 15 do 49 lat. W tej samej grupie AIDS rozpoznano u 10 mężczyzn i 3 kobiet.

W rzeczywistości liczby te są wyższe, ponieważ dane obejmują tylko osoby, u których przeprowadzono testy na obecność wirusa. Na Mazowszu istnieje sześć punktów konsultacyjno – diagnostycznych (jeden w Płocku, pięć w Warszawie). W wieku rozrodczym jest w województwie około 1,3 mln kobiet.

O sposobach bezpiecznego prowadzenia ciąż u matek z HIV i AIDS oraz o profilaktyce i badaniach, które dadzą większą szansę na rodzenie dzieci zdrowych z seropozytywnych matek, dyskutowano w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim na posiedzeniu Zespołu ds. Realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS
w województwie mazowieckim.

 ******

Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń HIV poprzez m.in.: zapewnienie odpowiedniego dostępu do informacji w zakresie profilaktyki, prowadzenie programów profilaktyczno-edukacyjnych, rozszerzanie sieci punktów wykonujących testy na obecność wirusa oraz promowanie projektów integracyjnych z chorymi. Obecna edycja Programu obejmuje lata 2012 – 2016. W skład mazowieckiego zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS weszli przedstawiciele m.in.: wydziałów zdrowia i polityki społecznej urzędu wojewódzkiego, konsultanci wojewódzcy (z dziedzin: diagnostyka laboratoryjna, choroby zakaźne, epidemiologia oraz zdrowie publiczne), izb lekarskich oraz izb pielęgniarek i położnych, marszałka województwa, sanepidu, policji, kuratorium oświaty, NFZ a także dziewięć organizacji pozarządowych.

--------------------------------------------------------------------------------

[1] dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, stan na 21września 2012 r.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych