Środa 8 maja
Stanisława, Lizy, Dezyderii
RADOM aktualna pogoda

Dzień dziecka - jak wybrać bezpieczny prezent?

ts, Ivetta Biały 2011-06-01 07:00:00

Zbliżający się Dzień Dziecka to okazja do przypomnienia najistotniejszych informacji dotyczących bezpiecznego kupowania upominków. W pośpiechu łatwo nabyć produkt, który może stwarzać zagrożenie dla dziecka. Warto więc zwrócić uwagę na najważniejsze elementy.

Wyroby, które najczęściej trafiają do rąk dzieci to oczywiście zabawki. W wyniku kontroli Inspekcji Handlowej na Mazowszu prowadzonych w 2010 roku, podczas których objęto badaniem 386 partii zabawek, ogółem zakwestionowano 32% partii z czego 13% nie spełniło zasadniczych wymagań. Nieprawidłowości w tym zakresie dotyczyły m.in.: pojawienia się w wyniku badania małych elementów, stwarzających zagrożenie udławienia bądź uduszenia dziecka, obecności ostrych krawędzi, zaniżonej grubości folii opakowania zabawki, stwarzającej ryzyko uduszenia.

Ponadto zakwestionowano 19% partii zabawek, z uwagi na niespełnienie wymagań innych niż zasadnicze, m.in.: brak wymaganego oznakowania, niezasadne umieszczanie ostrzeżeń o przeznaczeniu zabawki, brak informacji o celowości zachowania opakowania.

Należy pamiętać, że do obrotu mogą być wprowadzone zabawki, które podczas ich używania zgodnie z ich przeznaczeniem lub w sposób możliwy do przewidzenia, mając na uwadze prawidłowe zachowanie dzieci, nie będą stwarzały zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia użytkowników lub osób trzecich.

Zabawki oraz ich części muszą mieć niezbędną wytrzymałość mechaniczną oraz stabilność – nie mogą ulegać łamaniu oraz zniekształcaniu przy używaniu zgodnie z przeznaczeniem, a wszelkie krawędzie i części wystające muszą być zaprojektowane w taki sposób, by zminimalizować ryzyko zranienia. Zabawki, ich części, a także opakowania nie mogą powodować ryzyka uduszenia albo udławienia.

Zabawki przeznaczone dla najmłodszych dzieci (0-3 lat), jak i ich odłączalne części, muszą mieć takie wymiary, które uniemożliwiają ich połknięcie lub wchłonięcie przez drogi oddechowe dziecka.

Oprócz wymagań dotyczących konstrukcji zabawki, ważny jest sposób jej oznakowania. Prawidłowo oznakowana zabawka to taka, która posiada: widoczne, niedające się łatwo usunąć oznakowanie CE – znak ten stanowi deklarację producenta, że wyrób wprowadzany do obrotu spełnia zasadnicze wymagania określone w przepisach; dane identyfikujące producenta, upoważnionego przedstawiciela lub importera; informacje o przeznaczeniu zabawki; wyraźne i widoczne ostrzeżenia – w przypadku wybranych zabawek wraz z informacją o ryzyku związanym z ograniczeniem. Ponadto, producent jest zobowiązany do dołączenia dodatkowo, do niektórych zabawek, instrukcji używania, gdy wymagają tego względy bezpieczeństwa.

Wśród prezentów z okazji Dnia Dziecka często znajdują się rowery. Jeżeli maksymalna wysokość położenia siodełka wynosi poniżej 435mm, to taki rowerek jest zabawką i powinien spełniać wymagania przewidziane dla zabawek. Rowerki z napędem przenoszonym na tylne koło, których maksymalna wysokość siodełka jest większa niż 435mm i mniejsza niż 635mm, są rowerkami dziecięcymi.

Z prowadzonych w II kwartale 2011r. kontroli wynika, że na 17 sprawdzonych partii rowerków dziecięcych, zastrzeżenia budziły 3 partie rowerków, z uwagi na brak osłony obejmującej w pełni zewnętrzną boczną powierzchnię łańcucha oraz cały obwód koła zębatego tylnego koła roweru. Ponadto w przypadku 10 partii rowerków stwierdzono nieprawidłowości polegające na braku w instrukcjach obsługi informacji umożliwiających bezpieczne i prawidłowe korzystanie z produktu.

Kupując rower należy sprawdzić, czy jest on wykonany w sposób zapewniający bezpieczeństwo użytkowania m.in.: elementy wystające muszą być zaokrąglone, rower powinien posiadać co najmniej dwa niezależne układy hamulcowe, konstrukcja powinna umożliwić zamontowanie lub usunięcie kółek pomocniczych bez zwalniania zamocowania osi koła tylnego, rower powinien posiadać osłonę obejmującą w pełni zewnętrzną boczną powierzchnię łańcucha oraz cały obwód koła zębatego tylnego koła roweru, przewody elektryczne (jeśli rower jest w nie wyposażony) muszą mieć położenie zabezpieczające je przed jakimkolwiek uszkodzeniem spowodowanym zetknięciem z częściami ruchomymi lub ostrymi krawędziami.

Należy również sprawdzić, czy rower wyposażony jest w instrukcję sporządzoną w języku polskim zawierającą informacje niezbędne do bezpiecznego użytkowania, w tym dotyczące przygotowania roweru, regularnego sprawdzania hamulców i układu kierowniczego oraz wskazania do stosowania kasku ochronnego.

Kupując kask rowerowy należy sprawdzić, czy jest on oznaczony znakiem CE, dopasować rozmiar kasku do głowy rowerzysty, gdyż nawet najbezpieczniejszy kask jest bezużyteczny, jeżeli nie jest prawidłowo dopasowany.
 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych