Wtorek 23 kwietnia
Jerzego, Wojciecha, Adalberta
RADOM aktualna pogoda

Innowacyjna terapia autyzmu w kombinezonach Neures w Chwałowicach

dm, radompowiat.pl 2021-04-06 09:19:00

Od 1 września 2021 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Chwałowicach rozpocznie się innowacyjna terapia autyzmu z wykorzystaniem kombinezonu ciśnieniowego Neures. W Starostwie Powiatowym w Radomiu podpisano pierwsze w Polsce porozumienie o współpracy z firmą Neures, którego celem jest wyposażenie Ośrodka w kombinezony oraz przeszkolenie fizjoterapeutów.

Starostwo Powiatowe w Radomiu oraz firma Neures podpisały porozumienie o współpracy, w ramach którego w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Chwałowicach koło Iłży od 1 września 2021 roku będzie prowadzona innowacyjna terapia oraz prowadzone badania naukowe nad metodą terapii w kombinezonach ciśnieniowych Neures.

- Aby osiągnąć sukces trzeba spełnić dwa warunki: być pierwszym i być innym. Myślę, że firma Neures i Powiat Radomski pokazują nową jakość w pomocy, rehabilitacji i wsparciu osób niepełnosprawnych. Cieszymy się z faktu, że nasz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy może brać udział w tak innowacyjnym w skali kraju projekcie badawczym – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Wynalazek z technologii lotniczych

Firma Neures opracowuje innowacyjne metody terapii osób z autyzmem, schorzeniem Parkinsona oraz stwardnieniem rozsianym. Podczas spotkania w radomskim starostwie o kombinezonach Neures mówił ich pomysłodawca i konstruktor Maciej Abakumow, fizjoterapeuta, który jest również autorem terapii z ich wykorzystaniem.

- Kombinezon Neures jest modyfikacją tak zwanego Wysokościowego Ubioru Kompensacyjnego, używanego przez pilotów samolotów wojskowych, który chroni ich przed skutkami dużych przeciążeń w manewrach bojowych. Podczas testów odkryto, że kombinezon ma wpływ na procesy neurochemiczne ciałach pilotów, co miało zwiększać możliwości regeneracyjne mózgu i uruchamiać mechanizmy kompensacyjne w przypadku urazów – tłumaczył Maciej Abakumow. – Tak narodził się pomysł wykorzystania mechanizmów oddziaływania kombinezonu ciśnieniowego w fizjoterapii osób ze schorzeniami neurologicznymi. Dzięki zwiększeniu możliwości regeneracyjnych i kompensacyjnych mózgu, możliwa jest poprawa stanu osób ze schorzeniami neurologicznymi.

Rewolucja w terapii autyzmu

Terapia z wykorzystaniem kombinezonu Neures polega na poddaniu pacjenta precyzyjnie dobranym naciskom na tkanki miękkie. Nacisk ten powoduje reakcje organizmu, stymulujące procesy regeneracyjne i kompensacyjne w układzie nerwowym, a w szczególności w mózgu. Pierwszy, prototypowy kombinezon był przerobionym ubiorem wojskowego pilota odrzutowca. Kolejne, użytkowe kombinezony są uszyte na jego wzór, ale mają szereg udogodnień, jak na przykład możliwość oddzielnego przypinania rękawów czy nogawek, co w przypadku pacjentów autystycznych jest bardzo ważne. Siłą nacisku na poszczególne części ciała bardzo precyzyjnie steruje komputer, zintegrowany z kombinezonem Neures.

Według Macieja Abakumowa, zastosowanie kombinezonu w terapii osób z autyzmem jest prawdziwą rewolucją

- Na podstawie naszych doświadczeń i badań wiemy już, że autyzm, który jest uważany za nieuleczalną jednostkę chorobową, może być uleczalny – mówi twórca kombinezonu Neures.

Wspólny projekt badawczy

Ośrodek w Chwałowicach, którego organem prowadzącym jest Powiat Radomski, jest dedykowany uczniom z niepełnosprawnościami intelektualnymi, dużą część uczniów stanowią dzieci z autyzmem.

- Szukaliśmy niepowtarzalnych, nowoczesnych terapii w pracy z naszymi uczniami. Firma Neures proponuje bardzo nowoczesną terapię na podłożu naukowym, dlatego chcemy wdrożyć ten rodzaj terapii w naszej szkole – mówi Ewa Mąkosa, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Chwałowicach.

- Podpisane porozumienie zakłada, że Ośrodek w Chwałowicach stanie się jedynym w Polsce miejscem, gdzie na szerszą skalę będzie prowadzona terapia w kombinezonach Neures oraz prowadzone badania naukowe w tym zakresie. Odbędą się również szkolenia fizjoterapeutów, którzy będą prowadzili terapię z uczniami. Projekt ma ruszyć od 1 września 2021 roku – mówi Krzysztof Szewczyk, dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Radomiu.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych