Czwartek 25 kwietnia
Jarosława, Marka, Elwiry
RADOM aktualna pogoda

Dwie świetne wystawy w Elektrowni [ZDJĘCIA]

dm 2021-03-08 16:15:00

Zapraszamy do Elektrowni z rodziną czy przyjaciółmi, gdzie można obejrzeć świetne prace Ryszarda Waśki i Sławomira Marca.

Foto: Marcin Kucewicz

Wystawa pierwszego artysty, o tytule „Piękno idei” zajmuje cały parter budynku i jest największą prezentacją jego twórczości w Polsce. Na ekspozycji zaprezentowany został zestaw obrazów liczący około 80 dzieł i są to najważniejsze prace malarskie, jakie stworzył autor przez niemal 40 lat. Ekspozycję otwierają minimalistyczne obrazy kontemplacyjne lat 1980-1992, w których nietrudno dopatrzyć się strukturalno-analitycznego wątku, jaki cechował prace filmowe, fotograficzne i video z lat 70. Właśnie te prace medialne sprawiły, że Ryszard Waśko jest reprezentantem pionierskiej grupy artystów medialnych światowej awangardy.

Kolejna grupa obrazów to przeniesione na płótno pikselowe „obrazy telewizyjne”, które przedstawione są z niezwykłą precyzją przy użyciu bardzo małych pędzli. „Telewizyjność” tych obrazów odnosi się również do krótkich komentujących zdań, będących esencją. Istotnym elementem wystawy są też wielkie obrazy 3-, 4- i 6-metrowe, skupione na ekspresji malarskiej z jednoczesną krytyką przemocy i okrucieństwa naszego świata.

Druga ekspozycja zajmuje w Elektrowni sale na pierwszym piętrze, a są to prace Sławomira Marca, tytuł wystawy „Otchłanie i labirynty”. Na wystawie zaprezentowane zostały najnowsze cykle artysty, inspirowane horyzontem oraz cykl obrazów użytkowych, wykorzystujących magiczne moce koloru. Przedstawiony został również wybór filmów, których materię wyjściową stanowi pulsacja widzialności powstała przez złożenie kilkudziesięciu przygodnych zapisów filmowych, a także dokumentacja kilku performance’ów.

Interesuje mnie coś takiego jak sztuka obrazu. Przy czym obrazu rozumianego jako sytuacja gry z widzialnością (prefigurującą naszą przytomność), jako forma myślenia widzialności. Obraz zatem niekonkluzywny, antyredukcyjny, wychodzący z reaktywności i bezpośrednich zaangażowań. Obraz deliberujący, rozważający, nie/możliwy, stymulujący poszerzoną refleksję i pogłębione doświadczenie w postaci określonej, sprecyzowanej oscylacji czy może raczej labiryntu. Obraz, który konfiguruje naszą obecność - nasze myśli, emocje, zmysły, wyobraźnię etc. Który posiada „rozwiązanie”, lecz zatopione w wieloznacznościach i mojej subiektywności” – Sławomir Marzec.

Wystawy będą czynne do 25 kwietnia.

Godziny otwarcia ekspozycji: wtorek – piątek: 10.00 – 18.00, sobota – niedziela, 12.00 – 18.00.

Bilet wstępu na dwie wystawy - 8 zł, w piątki wstęp bezpłatny, dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.

Pełna informacja o wystawach na www.mcswelektrownia.pl.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych