Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Obchody Narodowego Dnia Pamięci ''Żołnierzy Wyklętych''

Kultura, Rozrywka, Historia / 2021-03-01 13:01:00, aktualizacja: 2021-03-01 16:07:00

W poniedziałek odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W kościele garnizonowym została odprawiona msza święta, po której uczestnicy uroczystości, w tym przedstawiciele władz miasta, złożyli kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - "Żołnierze Wyklęci".

Foto: UM Radom

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, obchodzony 1 marca, jest ustanowionym w 2011 roku polskim świętem państwowym. Przypomina o tych, którzy po 1945 r. nie złożyli broni i kontynuowali walkę o niepodległość Państwa, przeciwstawiając się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Bohaterowie tego okresu związani z ziemią radomską to m.in. porucznik Aleksander Młyński pseudonim „Drągal”, podporucznik Tadeusz Zieliński pseudonim ,,Igła” i major Franciszek Jerzy Jaskulski pseudonim ,,Zagończyk”.

autor: dm, UM Radom

Wasze komentarze (33)

RADOM to PIS.
2021-03-03 15:49:00

Komentarz zablokowany.

obserwator dojnej zmiany
2021-03-03 08:15:00

#Obajtek mając w 2012 183 440 zł dochodu, zaoszczędził 300 000 zł + spłacił 2 kredyty na sumę 354 600 zł + kupił 10 % udziałów w ERG Bieruń-folie sp. z o.o o wartości 260 000 zł. Wzorcowa gospodarność i oszczędność. Szacun, ja tak nie potrafię.

Wyborca
2021-03-02 19:54:00

Tak lepiej zrobiłem popierając PO. Posłowie w Brukseli nie donoszą na Polskę tylko w obronie Polski przeciw rozkradaniu i zawłaszczaniu przez PIS. Tak w Polsce było mniej korupcji spadamy we wszystkich rankingach korupcji średnio o 5 miejsc rocznie od czasów PIS. Za czasów PIS za to wzrósł czas oczekiwania na wizytę do lekarza dwu krotnie oraz średnia długość życia Polaków zmalała. Zadłużenie pod obecnymi rządami wzrosło z 900 miliardów do 1 biliona 500 miliardów czyli o 600 miliardów. Za PO dług wzrósł o 380 mil. przy gigantycznych inwestycjach w drogi, szkoły, stadiony itp. Jeśli chcecie składanie interpelacji w Brukseli rozliczać to rozliczcie również z tego PIS w tym obecnego prezydenta bo on również to robił.

RADOM to PIS.
2021-03-02 18:29:00

Komentarz zablokowany.

0
2021-03-02 12:36:00

Szanowny wyborco PO! Zawsze rano podczas makijażu czy też golenia spójrz śmiało w lustro i odpowiedz sobie: Czy ja dobrze zrobiłam,zrobiłem popierając totalnych? Czy to co powiedziała pewna pani komisarz w Brukseli o Polakach dotyczyło też mnie? Czy ciągłe donoszenia na Polskę i Polaków do Brukseli lub za Odrę służy mnie i Polsce? Czy w Polsce było mniej korupcji przy tym wyborze? Czy zapadały sprawiedliwe wyroki sądowe? Czy powodziło mi się lepiej i więcej zarabiałem? Czy wtedy odychałem całymi płucami i nie było mi duszno? Czy wtedy emigranci wracajli i podejmowali pracę w Polsce? Czy w tym czasie dzieci dostawały 500+? Czy w tym czasie emeryci dostawali 13 i 14 emeryturę? Czy partia,którą popieram rozliczyła się z afer czy zamiotła je pod dywan? Czy partia którą popieram spełniła obietnice wyborcze? Czy aborcja nienarodzonych dzieci główny punkt programowy tej partii jest moim wyborem? Pamiętaj odpowiadasz przed samym sobą a więc bądź szczery! Jak zobaczysz roześmiane oblicze to zrobiłeś dobrze! Jak zobaczysz ponurą, posępną twarz zastanów się dlaczego?

Nowa ramówka TVP historia 2 wg Kurskiego
2021-03-02 08:18:00

Wyklęty ludu powstań z ziemi. Bój to jest nasz ostatni. Jak nam nie pomoże Orban i jego Putin bratni. Bo my jesteśmy na fali pandemii w PiSu matni.

Nowa ramówka TVP historia 2 wg Kurskiego
2021-03-02 08:18:00

Wyklęty ludu powstań z ziemi. Bój to jest nasz ostatni. Jak nam nie pomoże Orban i jego Putin bratni. Bo my jesteśmy na fali pandemii w PiSu matni.

Nowa ramówka TVP historia 2 wg Kurskiego
2021-03-02 08:17:00

Wyklęty ludu powstań z ziemi. Bój to jest nasz ostatni. Jak nam nie pomoże Orban i jego Putin bratni. Bo my jesteśmy na fali pandemii w PiSu matni.

Nowa ramówka TVP historia 2 wg Kurskiego
2021-03-02 08:17:00

Komentarz zablokowany.

Nowa ramówka TVP historia 2 wg Kurskiego
2021-03-02 08:17:00

Wyklęty ludu powstań z ziemi. Bój to jest nasz ostatni. Jak nam nie pomoże Orban i jego Putin bratni. Bo my jesteśmy na fali pandemii w PiSu matni.

NIGDY WIĘCEJ PO !!!!!!!!!!!
2021-03-02 08:05:00

Komentarz zablokowany.

NIGDY WIĘCEJ PiS!!!!!!!!!!
2021-03-02 07:33:00

Komentarz zablokowany.

Jacek Kurski
2021-03-02 07:30:00

NIE PRZEJMOWAĆ SIĘ - KŁAMAĆ DALEJ.

RADOM to PIS.
2021-03-01 21:23:00

Komentarz zablokowany.

Raz sierpem......
2021-03-01 20:34:00

Weszła czerwona chołota i miejscowa chołota wespół zaczeła grabić gwałcić i mordować . Ja nie pochwalam niektorych zachowań wyklętych ale w ogólnej rzeżni są i niewinne ofiary. Jeden okupant zamienił się z drugim.

RADOM to PIS.
2021-03-01 19:44:00

Chwała POLSKIM bohaterom!!!

RADOM to PIS.
2021-03-01 19:36:00

RWE to tęczowa RADOSŁAWa MAŁYSAą,co wyzywa radomian od lat,od qew i .weli.Usunęła swój obrzydliwy zapijaczony czerwony ryj,na Facebooku.

RADOM to PIS.
2021-03-01 19:32:00

Chwała POLSKIM bohaterom!

RADOM to PIS.
2021-03-01 19:30:00

Do 18:41 DAMSKIE się nie liczy. .upa cię swędzi tęczowy śmieciu?

Twoja bolesna śmierć
2021-03-01 18:41:00