Czwartek 25 kwietnia
Jarosława, Marka, Elwiry
RADOM aktualna pogoda

Leśnicy uratowali puszczyki

dm 2021-02-26 13:35:00

Do Nadleśnictwa Radom zadzwoniła osoba z prośbą o pomoc w uratowaniu zwierzęcia, które znalazło się w kominku wewnątrz domu. Leśnicy zainterweniowali, ratując sowę z opresji. Sytuacja powtórzyła się dzień później.

- W słuchawce wystraszony głos poinformował, że dziwne zwierzę siedzi za szybą w kominku w salonie, ma duże oczy i dziwnie patrzy. Początkowo pomyślałem, że ktoś robi sobie z żarty, jednak w dalszej rozmowie wynikło, że to może być sowa - relacjonuje Hubert Ogar z Nadleśnictwa Radom. - Interwencję podjęliśmy wspólnie z Tomaszem Sytą, leśniczym. Na miejscu okazało się, że w domku jednorodzinnym znajdującym się przy lesie wpadł przez komin puszczyk. Po wyciągnięciu i sprawdzeniu czy sowie nic się nie stało, wypuściliśmy ją do lasu - mówi Ogar.

Historia z puszczykiem nie skończyła się w dniu interwencji. Kolejnego dnia rano ponownie zadzwonił telefon od tej samej osoby z informacją, że w kominku siedzi znów sowa, ale tym razem jest większa. Okazało się, że to także puszczyk, ale tym razem była to samica (u sów samice są większe od samców). Na szczęście jej też się nic nie stało i została wypuszczona w lesie.

Para puszczyków o tej porze jak wiele sów odbywa gody i w poszukiwaniu miejsc na gniazdo wybrały sobie przewód kominowy. Pamiętajmy, że dzikie zwierzęta zwykle nie oczekują ludzkiej pomocy, stronią od człowieka i przed nim uciekają. Powinniśmy interweniować tylko w przypadku, gdy wyraźnie widać, że zwierzę potrzebuje pomocy, ma uraz utrudniający czy uniemożliwiający poruszanie się.

W tej sytuacji, gdyby nie pomoc, ludzi ptak mógłby paść z wycieńczenia. Leśnicy zwracają uwagę, by udzielając pomocy dzikim zwierzętom szczegółowo przeanalizować sytuację. Wykaz ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt, w których można otrzymać wsparcie merytoryczne oraz szukać pomocy dla rannych zwierząt, znajduje się na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska: https://www.gdos.gov.pl/osrodki-rehabilitacji-zwierzat.

Niestety nasze domostwa są coraz mniej przyjazne zwierzętom, mniej w nich zakamarków dla ptaków czy nietoperzy niż dawniej, a te, które są bywają dla nich pułapką. Pomyślmy o stworzeniu kryjówek dla sów i nietoperzy lub innych stworzeń w obrębie swojego domu - czytamy w komunikacie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych