Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Ruch ''Wojewódzki Radom'': Niepokoi przedłużająca się sprawa podziału administracyjnego woj. mazowieckiego

Radom on-line / 2021-02-14 12:12:00, aktualizacja: 2021-02-14 12:37:00

- Niepokoi przedłużająca się sprawa podziału administracyjnego województwa mazowieckiego. Mimo licznych zapowiedzi, do dziś nie zostały przedstawione szczegóły reformy, projekt ustawy, konkretne terminy wejścia w życie. Jesteśmy gotowi do wsparcia tych działań, opiniowania, współpracy przy wypracowaniu rozwiązań jak najlepszych dla Radomia i całego regionu - mówią przedstawiciele ruchu "Wojewódzki Radom".

Poniżej pełny komunikat, przesłany do naszej redakcji przez ruch "Wojewódzki Radom": "

1) Niepokoi przedłużająca się sprawa podziału administracyjnego województwa mazowieckiego. Mimo licznych zapowiedzi, do dziś nie zostały przedstawione szczegóły reformy, projekt ustawy, konkretne terminy wejścia w życie.

Jesteśmy gotowi do wsparcia tych działań, opiniowania, współpracy przy wypracowaniu rozwiązań jak najlepszych dla Radomia i całego regionu.

2) Nieuczciwa propaganda ze strony przeciwników zmian

Wykorzystują przewagę instytucjonalną i finansową, kupują media, opłacają „ekspertów”. Tworzą nieprawdziwe wrażenie, jakoby „wszyscy” byli przeciwko podziałowi.

W materiałach prasowych dokonują licznych manipulacji danymi. Główną manipulacją jest porównywanie dwóch nowych województw: warszawskiego i „mazowiecko-staropolskiego” – prowadzące do wniosku, że nasze województwo będzie „słabe”. Tymczasem tak wypada każde województwo zestawione z regionem Warszawy.

Przykłady:

- „Nowe województwo zachowa tylko 13% wpływów z podatku CIT” – jednak to oznacza kwotę 300 mln zł rocznie, która stawia nowe województwo na 8. miejscu wśród 17 województw nowego układu;

- „Ogólne dochody podatkowe nowego województwa spadną do 80% średniej krajowej” – jednak to oznacza kwotę 440 mln zł rocznie, która również stawia nowe województwo w połowie stawki województw.

Ponadto przeciwnicy zmian pomijają fakt, iż dochody województw opierają się głównie na mechanizmach wyrównawczych, tj. subwencjach. W roku 2019 najwyższe dochody w przeliczeniu na mieszkańca miało peryferyjne województwo podlaskie.

Głosy polemiczne, wykazujące powyższe manipulacje, pozostają poza obiegiem medialnym, np. https://sobieski.org.pl/krokodyle-lzy-warszawy-czyli-kto-rzeczywiscie-skorzysta-na-podziale-wojewodztwa-w- odpowiedzi-na-artykul-profesora-pawla-swianiewicza/

Koleje – kto i jak zorganizuje transport kolejowy w regionie po podziale administracyjnym województwa?

- Po podziale województwa połączenia pomiędzy głównymi miastami regionu a Warszawą będą połączeniami międzywojewódzkimi, a ich organizacja będzie w gestii Ministra Infrastruktury;

- Połączenia regionalne będą odrębnym tematem, nad którym pochylą się władze nowego województwa – zorganizują to na wzór innych województw: podkarpackiego czy lubelskiego, czy świętokrzyskiego (ceny biletów lokalnych w woj. świętokrzyskim są dużo niższe niż w mazowieckim na porównywalnych dystansach!)

3) Sprawa dostępu do środków unijnych w nowej perspektywie (2021-2027)

Obecna batalia władz województwa o dodatkowe środki dla Warszawy (1 mld Euro!) potwierdza doświadczenia z ostatnich 20 lat. Celem istnienia wielkiego województwa mazowieckiego był dostęp Warszawy do wsparcia dla biednych regionów.

Tymczasem właśnie brak środków dla Warszawy jest bodźcem do deglomeracji instytucji publicznych (np. uczelnie, instytuty naukowe) nadmiernie skupionych w Warszawie. Niech się rozwijają poprzez tworzenie oddziałów w innych miastach. Jest to wypełnienie postulatu Radomskiego Towarzystwa Naukowego z roku 2014, który wówczas spotkał się z z dezaprobatą władz województwa. http://rtn.radom.pl/kontrakt-terytorialny-koncepcja-dekoncentracji-inwestycji/kontrakt-terytor%E2%80%A6racja- inwestycji

W latach 2014-2020 z funduszy unijnych uczelnie publiczne w Kielcach otrzymały 220 mln zł., radomskie – 16 mln zł., to jest 7% kwoty dla Kielc

4) Wieloletnie niedoinwestowanie i zaniedbania ochrony zdrowia w regionie radomskim

Przykład z ostatnich dni: brak pieniędzy na nowy SOR na Józefowie w Radomiu (koszt ok. 70mln zł), a w tym samym czasie samorząd województwa przeznacza 637 mln zł na inwestycje w dwóch szpitalach warszawskich!

Liczba lekarzy i liczba łóżek, liczba placówek szpitalnych w Radomiu jest znacząco poniżej nie tylko średniej dla porównywalnych miast wojewódzkich (Kielce, Rzeszów, Olsztyn) ale i innych miast województwa mazowieckiego – niesprawiedliwe traktowanie Radomia i całego regionu (700.000 mieszkańców!) przez władze wojewódzkie.

Liczba łóżek na 10.000 mieszkańców: Radom – 62, Kielce – 89, Płock – 87 (przeszło 25% więcej!)

1 działający SOR dla regionu 700.000 mieszkańców!

Wydział medyczny UTH – w ogóle nie jest przedmiotem zainteresowania władz wojewódzkich, mógłby być źródłem kadry medycznej, badań, wsparcia na wielu polach ochrony zdrowia.

5) Zaniedbania w obszarze akademickim z powodu braku statusu wojewódzkiego

W latach 90. Radomski środek akademicki, aczkolwiek wymagał doinwestowania, to nie odstawał znacząco od innych ośrodków w miastach porównywalnej wielkości. Mało tego, w latach 1993-98 zrealizowano dwie duże inwestycje bez precedensu w polskiej nauce: budowa kompleksu budynków dla Wydziału Ekonomicznego oraz nowego budynku dla Wydziału Chemicznego (wówczas najnowocześniejszy w Polsce).

Po utracie statusu wojewódzkiego Radom przestaje przykuwać jakąkolwiek uwagę władz – zarówno centralnych jak i wojewódzkich. W rezultacie ośrodki akademickie w Radomiu od innych porównywalnych miast dzieli przepaść.

Rażąca dysproporcja środków unijnych trafiających na inwestycje do uczelni warszawskich i radomskich: 1,5 mld (!!) złotych dla Warszawy vs. 65 mln zł dla Radomia (4%!!!). Dystans ten się pogłębia!

6) Propozycja nowego podziału administracyjnego jest korzystna nie tylko Radomia ale dla wszystkich miast województwa mazowieckiego!

Koncepcja ustroju policentrycznego (autorstwa dr. Łukasza Zaborowskiego, eksperta Instytutu Sobieskiego, opublikowana na stronach Instytutu) – opiera się na zasadzie województwa dwubiegunowego z dwiema stolicami (Płock i Radom) jak również rozmieszczeniu różnych urzędów rangi wojewódzkiej we wszystkich głównych miastach województwa.

Jest to propozycja sprawiedliwa i racjonalna, poprawiająca w maksymalnym stopniu obecny, nieefektywny podział administracyjny, przy minimalnym koszcie zmian.

Jest to szansa na prawdziwą deglomerację, przybliżenie urzędów do obywateli i postawienie w centrum uwagi spraw ważnych dla miast regionu, które to cele dzisiaj są całkowicie pominięte i zdominowane przez interes Warszawy.

Proponowana reforma jest korzystna nie tylko dla Radomia, ale i Płocka, Siedlec, Ostrołęki czy Ciechanowa.

Szczegółowy opis koncepcji: https://sobieski.org.pl/koncepcja-ustroju-policentrycznego-dla-wojewodztwa- mazowiecko-staropolskiego-jako-proponowany-wzorzec-planistyczny/

7) Poparcie społeczne w Radomiu i regionie Idea odzyskania przez Radom rangi wojewódzkiej ma szerokie i rosnące poparcie w Radomiu i Regionie. Od kilku lat prowadzimy stronę www.wojewodzkiradom.pl , która zawiera wszystkie najważniejsze informacje na temat aktualnego podziału administracyjnego, jego wad i propozycji poprawy. Zachęcamy wszystkich do zaglądania na naszą stronę, zapoznania się z materiałami, dlaczego status miasta wojewódzkiego ma znaczenie – i jak powinien wyglądać optymalny podział administracyjny kraju.

Prowadzimy profil na FB „Radom – Miasto Wojewódzkie” https://www.facebook.com/WojewodzkiRadom Zachęcamy do jego polubienia, do czytania naszych postów, komentowania i udostępniania. Przy ogromnej dysproporcji sił i środków (naszych i wojewódzkich) to jest dla nas jeden z najważniejszych kanałów komunikacji.

Osoby chętne do poparcia idei Wojewódzkiego Radomia – zachęcamy do kontaktu, można otrzymać materiały promocyjne (flagi, koszulki, naklejki)."

autor: dm, Wojewódzki Radom

Wasze komentarze (27)

podatnik
2021-02-18 16:57:00

Lotnisko od pisu? Przecież to lotnisko jest od radomskich podatników, którzy zostali bezczelnie ograbieni przez lokalne władze do spółki z wiadomą spółką. Żadna władza nie ma innych pieniędzy oprócz tych, które uprzednio zabierze obywatelom. Tyle, to nawet mózgi wyprane ***** są w stanie zrozumieć.

eryk
2021-02-18 14:10:00

P i S albo przeprowadzicie zmianę albo jesteście neptkami i przegracie wybory !!!

kolo
2021-02-18 08:56:00

ten, który podpisuje się @mieszkaniec' to po prostu jakiś zagorzały aparatczyk PO-PSLowski czyli twardy łeb, który pewnie w obecnym układzie ma synekurę i potępia w czambuł każdą próbę zmiany choćby na lepsze. Natomiast jeżeli wierzycie, że Suski załatwi coś dla Radomia, to zdziwicie się tak, że jeszcze wasze wnuki będą miały okrągłe oczy.

Złodziej z Płocka.
2021-02-16 08:34:00

Struzik.Podoba ci się radomskie lotnisko od PISu?

Radomianin
2021-02-16 00:31:00

Drażnią mnie ludzie, którzy na Radomiu chcą się wylansować. Do budy lewica ze zdjęcia.

RADOM to PIS.
2021-02-15 15:48:00

Nie przenoście nam rajkowskiego (PO) do Radomia.

Radomianin
2021-02-15 13:00:00

Cała sprawa jest testem na wiarygodność Prawa i Sprawiedliwości. Zobaczymy czy nas oszukają czy dotrzymają słowa?

Do mieszkańca
2021-02-15 12:35:00

I tu masz racje. Ja też się dziwię jak to w ogóle możliwe. Ale cóż. To pewnie obnaża słabości wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju. Co do koryta także masz racje. PSL - Praca Swoim Ludziom. Czyż nie?

RADOM to PIS.
2021-02-15 11:52:00

Czy Struzik już siedzi za jego prywatne ,,lotnisko,, w Modlinie?

Złodzieje z PO/PSL
2021-02-15 11:45:00

Struzik.Gdzie nasze tramwaje.

mieszkaniec
2021-02-15 11:34:00

Skoro Struzik taki przestępca, to czemu jeszcze nie siedzi? Zdaje się, że nawet żadnych prawnych zarzutów nikt mu nie zamierza stawiać. A co z nadzorem wojewody nad działalnością samorządu wojewódzkiego? Gdzie są jakieś wnioski do prokuratury w sprawie przekroczenia kompetencji przez Struzika lub działania niezgodnie z prawem? Przecież można było zablokować każdą szkodliwą i łamiąca prawo uchwałę sejmiku, np. w sprawie strategii wojewódzkiej. I co PiS w tej sprawie zrobił? Zamiast pociągnąć go do odpowiedzialności woli utworzenie bezsensownego tworu administracyjnego, w którym żadna część nie będzie miała żadnych wspólnych interesów z pozostałymi, a wszystkie razem będą powiązane tylko z wydzieloną Warszawą. Durnota jakich na świecie mało. Ale liczy się tylko koryto i nic więcej. Tylko pożytecznym idiotom wydaje się, że chodzi o cokolwiek innego.

Do mieszkańca
2021-02-15 10:25:00

Uprawiasz Pan tu politykę. Mówisz PiS chce zniszczyć samorządy. Pańscy koledzy dodaliby jeszcze, że chce zniszczyć media, sprzedać Polskę, itp. Statusu miasta wojewódzkiego dla Radomia to powinien być temat apolityczny. Tu chodzi o realną korzyść dla Radomia i Ziemi Radomskiej. W Radomiu poza PiSem, idęe powrotu Radomia do Ekstraklasy najważniejszych miast w Polsce popierają m.in. Wiesław Wędzonka (PO) i Konrad Frysztak (PO). Wielkie ukłony dla niech. W tej kwestii mniej polityki służy sprawie.

Do mieszkańca
2021-02-15 10:00:00

Zobacz Pan, jak Marszałek "Tramwajarz" Struzik wraz z kolegami z PO zawłaszczają samorządność dla swoich, czyniąc z niego swój własny folwark. Krytykujesz Pan wszystkich dookoła, a w tym samym czasie Pan Marszałek Struzik załatwia posadkę dla swojej żony w Urzędzie Powiatowym w Płocku. Zachęcam do lektury artykułu na zyciestolicy.com.pl. https://zyciestolicy.com.pl/o-wiceprezesie-psl-co-zarabia-w-tramwajach-warszawskich/ Dość tej obłudy i krokodylich łez Pana Marszałka Struzika!

Do mieszkańca
2021-02-15 09:48:00

A Ty mieszkańcu, mieszkańcem jakiego miasta jesteś? Warszawy?

RADOM to PIS.
2021-02-15 09:09:00

POpaprańce ze struzikiem (księciem mazowsza-wielkim łbem) z Płocka i rajkowskim (PO),dbają o swoje koryta i rodzinek a nie o Radom.

mieszkaniec
2021-02-15 08:55:00

Długofalowa, to jest polityka niszczenia niezależności samorządów i podporządkowania ich władzy PiS. Docelowo ma być jeden wódz i jedna partia rozdająca synekury od góry w rządzie aż do samego dołu w poszczególnych podmiotach gospodarczych, uzależnionych od partyjnego parasola ochronnego. Podział Mazowsza to tylko etap na tej drodze. Ale i ja też mam nadzieję, że pożyteczni idioci, którzy to poprą, stanowią w Radomiu mniejszość.

UWAGA! Hejter PiSowski komentuje
2021-02-15 07:23:00

Komentarz zablokowany.

Do mieszkańca
2021-02-15 05:27:00

Mieszkańcy Radomia nie są takimi idiotami jak Ci się wydaje. Nawet jeśli PiS przejmie władzę w nowym województwie to nie będzie rządził wiecznie (chociaż kto wie, bo Marszałek Struzik z PSL jest już tutaj ponad 20 lat). Przypomina mi się sytuacja z Kielcami, gdzie w 1998r. podczas ostatniej reformy administracyjnej kraju dyskutowano nad sensownością powoływania do życia województwa świętokrzyskiego. Mówiono wtedy, że jest to pomysł absurdalny, nieekonomiczny, a jedyną motywacją jest chęć utrzymania stanowisk dla działaczy SLD w regionie. Dziś mało kto pamięta tych działaczy, a województwo świętokrzyskie ma się dobrze. Co więcej jeśli porównamy Kielce z Radomiem, czy to na płaszczyźnie służby zdrowia czy szkolnictwa wyższego, to aż można oślepnąć. W tym porównaniu wypadamy wręcz tragicznie. W obecnym województwie zawsze będziemy marginesem przy Warszawie. Na ten pisowski projekt, popierany nawet przez przeciwników tej partii, trzeba spojrzeć długofalowo. Tkwienie w aktualnym stanie oznacza kontynuację degradacji miasta, niestety.

mieszkaniec
2021-02-14 21:37:00

Mieszkańcy Radomia nie chcą, żeby rządził nimi PiS, a taki właśnie jest cel podziału Mazowsza: umożliwić PiSowi dostęp do koryta w nowym województwie, bo w obecnym nie ma na to żadnych szans. Reszta to pobekiwania pożytecznych idiotów.

RADOM to PIS.
2021-02-14 21:30:00

Komentarz zablokowany.

 1 2 > 

Dodaj komentarz:

3 + 3 * 3 =

Ostatnie artykuły:

copyright © 2011 www.radom24.pl

obsługa techniczna: www.zaginionestudio.pl

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

ll

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej