Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

''Nie ma możliwości przeniesienia szpitala covidowego poza Radom''

Miasto, Samorząd, Polityka / 2021-02-06 13:47:00, aktualizacja: 2021-02-06 14:00:00

Za mało realny uznał wojewoda mazowiecki pomysł zarządu województwa mazowieckiego, aby na placówkę covidową, zamiast lecznicy w Radomiu, przeznaczyć jeden ze szpitali powiatowych. Liczba pacjentów w tzw. szpitalu covidowym w Radomiu utrzymuje się bowiem na stałym poziomie ok. 150 osób.

- Nie ma możliwości fizycznej wydzielenia tylu miejsc izolacyjnych w innym szpitalu powiatowym i tym samym uwolnienia Radomskiego Szpitala Specjalistycznego (obecnie szpital covidowy) dla pacjentów z innymi chorobami - stwierdził w oświadczeniu prasowym wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Odniósł się w nim do propozycji przedstawionych w piątek przez Mazowiecki Szpital Specjalistyczny (MSS) w Radomiu i zarząd woj. mazowieckiego.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny (tzw. szpital na Józefowie) - jako jedyny w mieście - prowadzi Szpitalny Oddział Ratunkowy. Tutaj trafiają wszyscy pacjenci z innymi schorzeniami niż COVID-19. Zarząd szpitala i pracujący w nim lekarze określają sytuację na SOR jako dramatyczną. Szpital jest przepełniony, brakuje personelu, a pacjenci nie mają zapewnionej właściwej opieki.

Zdaniem zarządu woj. mazowieckiego, któremu podlega szpital, najlepszym rozwiązaniem byłoby przywrócenie Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, obecnie covidowego, do pierwotnej funkcji szpitala wieloprofilowego. Oznaczałoby to otwarcie drugiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w mieście i odciążenia SOR-u na Józefowie.

Wojewoda mazowiecki przypomniał jednak, że w miejskim szpitalu w Radomiu leczeni są pacjenci z dodatkowymi schorzeniami towarzyszącymi zakażeniu koronawirusem i szpitale powiatowe nie są do tego przygotowane. - Uruchomienie części SOR dla pacjentów niecovidowych wymagałoby jednocześnie wydzielenia łóżek na oddziale intensywnej terapii, wewnętrznym i chirurgicznym (w tym również na ortopedii), co automatycznie redukuje miejsca dla chorych na COVID-19, a także stwarzałoby dla nich zagrożenie zakażenia koronawirusem - stwierdził wojewoda.

W ocenie Elżbiety Lanc z zarządu woj. mazowieckiego, taka możliwość istnieje, chociażby w związku z tym, że Totalizator Sportowy organizuje właśnie w Radomiu szpital tymczasowy dla 100 chorych na COVID-19.

Zarząd woj. mazowieckiego ma nadzieję, że wojewoda mazowiecki, który zdecydował o tym, że RSS będzie szpitalem covidowym, sam rozwiąże problem. Ten z kolei podkreśla, że za złą sytuacje w MSS i organizację pracy w tym szpitalu odpowiada jego prezes, a odpowiedzialność za jego funkcjonowanie ponosi też organ założycielski, czyli marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

- Czy zarząd szpitala oraz województwa przedstawił jakikolwiek własny program naprawczy czy zamierzają scedować zarządzanie całkowicie na wojewodę? - zapytał Radziwiłł. Zauważył, że on sam może podejmować działania tylko w ramach przewidzianych prawem zadań, np. wydając decyzje nakładające na szpital obowiązek leczenia pacjentów z COVID -19. - Dlatego wyznaczyliśmy jeden szpital do tego celu - aby usprawnić organizację pracy między tymi placówkami- wyjaśnił.

Według niego "zdjęcie statusu covidowego z miejskiego szpitala (RSS) nie rozwiąże problemu z zarządzaniem SOR w wojewódzkim szpitalu". "Po za tym zarząd MSS przedstawia takie postulaty, jakby epidemia była już za nami, a wysokospecjalistyczna opieka dla mieszkańców Radomia z COVID-19 i chorobami towarzyszącymi - niepotrzebna" - powiedział Radziwiłł. Jak podkreślił, wyznaczenie RSS w Radomiu jako szpitala dedykowanego wyłącznie pacjentom z COVID-19 było poprzedzone analizami i doświadczeniami wielu miesięcy epidemii. "Decyzja o jednoprofilowości szpitala wynikała też z postulatu dyrekcji RSS, która zwracała uwagę, że w szpitalu nie ma możliwości oddzielenia pacjentów zakaźnych i niezakaźnych" - zauważył Radziwiłł.

Zaznaczył, że ostatnich tygodniach znacząco zredukowano liczbę łóżek covidowych w szpitalach powiatowych na obszarze dawnego województwa radomskiego, co pozwoliło na przywrócenie możliwości leczenia pacjentów mających inne choroby niż COVID-19.

Wojewoda zauważył również, że w ostatnim czasie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym MSS w Radomiu zostały odnotowane niepokojące incydenty. Już w grudniu ub. roku Mazowiecki Urząd Wojewódzki podjął szereg działań wyjaśniających, również kontrolnych. Chodziło m.in. o karetki z pacjentami oczekujące w długiej kolejce przed SOR na test w kierunku koronawirusa. Ze wstępnych wyników kontroli wynika, że organizacja pracy SOR wymaga poprawy. Szczegółowa informacja ma być przedstawiona w wystąpieniu pokontrolnym, które będzie sporządzone w najbliższych dniach.

Na wniosek wojewody NFZ ma przeprowadzić kontrolę dotycząca pijanego lekarza, który dwa tygodnie temu pełnił dyżur na SOR, mając 2,5 prom. alkoholu w organizmie. O sprawie wojewoda powiadomił również Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Na razie zarząd woj. mazowieckiego i wojewoda mazowiecki rozmawiają ze sobą głównie za pośrednictwem mediów, organizując briefingi i wydając oświadczenia.

autor: dm, mazowieckie.pl, portalsamorzadowy.pl

Wasze komentarze (37)

456
2021-02-09 17:40:00

Tym ludziom z zarzadu woj.mazowieckiego cos na glowe padlo. Opowiadaja takie bajki ze czytac sie nie chce.Spadnijcie na ziemie

RADOM to PIS.
2021-02-09 13:02:00

W ..... mamy kielce i struzika (książe mazowsza-wielki łeb) z Płocka

Irenka
2021-02-08 16:05:00

Może czas panie wojewodo wybudować następny szpital w Radomiu ponieważ miasto ponad 200 tyś a ma tylko dwa szpitale które ledwie zipią . Prosze porównać np. Kielce ile mają łożek na 1000 mieszkańców w szpitalach a ile Radom. Czas coś zmienić. Miasto chce podobne sprzedać budynek przychodni na 1905 roku może by tak województwo postarało się o ten budynek i umieścić tam np. szpital dziecięcy ?

0
2021-02-08 00:15:00

Kiedy epidemii nie było i dwa szpitale przyjmowały pacjentów było źle. Teraz jak jeden szpital przyjmuje pacjentów bezcovidowych też jest źle. Wszystko dlatego, że polityka rządzi w szpitalach. A Struzik mimo, że było fatalnie to jeszcze zlikwidował 200 łóżek dla pacjentów. Teraz ludzie na korytarzach muszą leżeć. Kiedy wyje.....cie tych politykierów, którzy tylko stołki zmieniają w szpitalu. I chyba dożywotnio będę na Józefowie pracować. To pasożyty, które pieniądze biorą, a nic nie robią. Zwolnić ich, a lekarzom , pielęgniarkom podnieść pensje. Wtedy nie będzie problemu z personelem.

Do podatnik
2021-02-07 17:19:00

Z dykty to ty masz posłanie pod mostem. Pretensje do króla mazowsza z PSL

RADOM to PIS.
2021-02-07 15:35:00

Nie przenoście nam POpaprańców do Radomia.

igor
2021-02-07 15:08:00

Przed pandemią w Radomiu działały 2 SOR-y i było zle....rozmawiałem z pracownikiem Rss , liczby pacjentów są tam zawyżane (chyba że liczą chorych na niecovidowej ginekologii i położnictwie, pediatrii??? Kardiologia też działa w ukryciu!!! Czy wojewoda jest w stanie to sprawdzić!!!

Jednak Można..
2021-02-07 12:57:00

Ponad 40 kolejnych pacjentów zakażonych koronawirusem trafiło w ciągu ostatniej doby do Szpitala Powiatowego w Starachowicach. Oznacza to, że w placówce przebywa już 125 osób chorych na COVID-19.MOŻNA?MOŻNA...ale w Kielcach a nie w Radomiu,bo tu nawet już w szpitalu politvka

podatnik
2021-02-07 12:17:00

Dziękujemy pisowskiemu wojewodzie za natychmiastową reakcję i rozwiązanie problemu organizacji sieci szpitali i SOR-ów. Od razu czujemy się bezpieczniejsi i prawidłowo zaopiekowani, od dziś nikomu już nie chce się umierać w poczekalniach. Niech żyje wojewoda i sprawne, pisowskie państwo z dykty!

Burdello bum bum na Józefowie.
2021-02-07 12:09:00

POtologia i złodzieje (Struzik) PSL.

Józefów zarządzany przez POPSL
2021-02-07 09:52:00

Czy Pan Struzik, Kosiniak Kamysz i Grodzki (lekarze) pełnili dyżury szpitalne w okresie COVID (jako lekarze POwinni POmagać)

Józefów zarządzany przez POPSL
2021-02-07 09:49:00

Co na to Prezydent Witkowski? Dlaczego milczy jak jego koledzy z koalicji POPSL wyprawiają take rzeczy w szpitalu na Józefowie, który podlega pod zarząd SEJMIKU.

stan
2021-02-07 09:46:00

A jedynym dictum Radziwiłła jest ''lekarz u was miał 2,5 promila alkoholu we krwi''. I to sprawę wg niego zamyka, a szpital w związku z tym trzeba notorycznie kontrolować. Niedobrze to wróży wojewodzie na przyszłość.

0
2021-02-07 00:14:00

@Radom to Pis ty to żyjesz z pieniędzy z lewych maseczek czy respiratorów?

0
2021-02-07 00:13:00

@Radom to Pis ty to żyjesz z pieniędzy z lewych maseczek czy respiratorów?

0
2021-02-07 00:12:00

Jak zmieniła się liczba szpitali, oddziałów szpitalnych i łóżek? https://ciekaweliczby.pl/szpitale_oddzialy_lozka/

0
2021-02-07 00:12:00

@Radom to Pis ty to żyjesz z pieniędzy z lewych maseczek czy respiratorów?

0
2021-02-07 00:11:00

Jak zmieniła się liczba szpitali, oddziałów szpitalnych i łóżek? https://ciekaweliczby.pl/szpitale_oddzialy_lozka/

0
2021-02-07 00:09:00

Dziękujemy pisie za upadek służby zdrowia, szkolnictwa, przerost administracji, upadek praworządności, finansów publicznych, korupcję, nepotyzm, skłócenie społeczeństwa, tysiące zgonów, miliardy dla kleru, upadek polskich firm kosztem zachodnich no i oczywiście za pożyczenie w niemieckich bankach 600 miliardów dla ,,swoich" którym się po prostu należy. Jednym z przykładów jest tu na forum Radom to Pis bo przecież charytatywnie od rana do nocy nie wpisuje tu tych swoich głupot. Tak właśnie wszyscy będziemy musieli spłacić długi żeby taki osobnik mógł żyć jak pączek w maśle w swojej willi pod Radomiem.

0
2021-02-07 00:08:00

@Radom to Pis ty to żyjesz z pieniędzy z lewych maseczek czy respiratorów?

 1 2 > 

Dodaj komentarz:

3 + 3 * 3 =

Ostatnie artykuły:

copyright © 2011 www.radom24.pl

obsługa techniczna: www.zaginionestudio.pl

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

ll

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej