Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Adam Duszyk p.o. zastępcy dyrektora radomskiego muzeum

Kultura, Rozrywka, Historia / 2021-01-04 14:29:00

Dr Adam Duszyk został pełniącym obowiązki zastępcy dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Od lewej: Adam Duszyk, Leszek Ruszczyk

Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął uchwałę powierzającą pełnienie obowiązków zastępcy dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu Adamowi Duszykowi. Jednocześnie, w związku z deklaracją przejścia na emeryturę, odwołał z tej funkcji dotychczasowego zastępcę - Halinę Styczeń.

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować dyrektorowi Leszkowi Ruszczykowi za tak ogromny kredyt zaufania. Została mi powierzona bardzo odpowiedzialna funkcja. Muzeum im. Jacka Malczewskiego jest to instytucja, która zajmuje się kulturą, historią nie tylko naszego miasta, ale także dorobkiem narodowym, którym możemy się poszczycić – mówił p.o. zastępcy dyrektora Adam Duszyk.

W zakresie obowiązków zastępcy znajdą się m.in. kwestie merytoryczne. – W przyszłym roku rozpoczynamy budowę wystawy w Muzeum Historii Radomia, które będzie stałą częścią Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Zajmę się także innymi koncepcjami merytorycznymi, którymi będziemy się zajmować jeszcze w tym roku – mówił Adam Duszyk.

Dyrektor muzeum Leszek Ruszczyk podkreśla ogromne zaangażowanie nowego pełniącego obowiązku zastępcy dyrektora. – To bardzo dobrze rokuje. Mam nadzieję, że wspólnie będziemy realizować wszystkie zamierzone plany i inwestycje w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – powiedział dyrektor Ruszczyk.

dr Adam Benon Duszyk

Urodził się 6 listopada 1972 roku w Radzyniu Podlaskim. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie. W 1996 roku ukończył studia wyższe w Instytucie Historii UMCS. Jest także absolwentem Podyplomowego Studium Konstytucjonalizmu (Wydział Prawa i Administracji UMCS), Podyplomowego Studium Filozofii i Etyki (Uniwersytet Warszawski), Studiów Podyplomowych - Zarządzanie Kulturą (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytet Jagielloński). W 2005 roku doktoryzował się na Wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie.

Od 1996 roku mieszka w Radomiu. W latach 1996-2006 pracował na stanowisku nauczyciela historii, wiedzy o społeczeństwie oraz konstytucjonalizmu (program autorski) w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego; w latach 2006-2021 pracował w VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Był wykładowcą akademickim w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza oraz Wyższej Szkole Handlu i Finansów Międzynarodowych im. Fryderyka Skarbka. Pracował także jako edukator w Polskim Przedsiębiorstwie Wydawnictw Kartograficznych. Od roku 2019 jest pracownikiem Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu odpowiedzialnym za realizację budowy Muzeum Historii Radomia w zabytkowych kamienicach „Gąski” i „Esterki”.

Oprócz zaangażowania w pracę dydaktyczną i wychowawczą, jest także aktywny na polu działalności naukowo-badawczej (w swoim dorobku posiada ponad 50 publikacji naukowych w tym kilka książek. Jest współautorem pierwszego w Polsce multimedialnego podręcznika o historii Radomia). W bieżącym roku zakończył realizację grantu naukowego (2016-2021). „Kooperatyzm – między ideą a praktyką” na Uniwersytecie Warszawskim. Z każdą klasą, której był wychowawcą zrealizował projekt naukowy zakończony publikacją. (Np. „Radomskie marzenia”, „Plan B. Szkice z historii alternatywnej”, „Radomianie w Katyniu”).

W ramach rozszerzania historycznej oferty edukacyjnej zorganizował Szkolną Grupę Rekonstrukcji Historycznej w barwach 145. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych „Błękitnej Armii” gen. Józefa Hallera. Trzynastu uczniów w mundurach i wyposażeniu z epoki, pod jego kierunkiem, kultywowało polskie tradycje patriotyczne i wojskowe, związane przede wszystkim z historią naszego miasta. To z tego pułku powstał 72. pułk piechoty im. Dionizego Czachowskiego. Z jego inicjatywy powstała także grupa żeńska: Ochotnicza Legia Kobiet (Obrończynie Lwowa Aleksandry Zagórskiej).

Prowadzone przez Pana Duszyka grupy reprezentowały nasze miasto podczas uroczystości patriotycznych w Warszawie (Ogólnopolskie obchody 100-lecia powstania „Błękitnej Armii” oraz Dzień Zdobycia Bastylii w Ambasadzie Republiki Francuskiej). Jego podopieczni zagrali także w pełnometrażowym filmie o generale Józefie Hallerze.

Ze swoimi inicjatywami wychodzi szeroko poza Radom Kielce 2015, Tczew 2016. Warszawa 2017, Lesznowola 2017, Zbąszyń 2017, Biała Rawska 2017, Grudziądz 2019.

W formie spektakularnego Happeningu przypomniał radomianom, że pierwszy antykomunistyczny protest w Polsce Ludowej miał miejsce już 30 października 1945 roku w grodzie nad Mleczną. Co zostało opisane w redagowanym przez niego czwartym numerze „Nowego Filarety” (pismo wydawane przez VI LO, będące kontynuacją przedwojennego „Filarety”).

Od 15 lat rokrocznie organizuje „Marsz Wolności” z okazji kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada cała społeczność szkolna, władze Radomia oraz zaproszeni goście (łącznie około tysiąc osób) biorą udział w inscenizacjach historycznych związanych z odzyskaniem przez nasze miasto niepodległości. Pan Adam Duszyk stara się przy tej okazji wypromować termin „Republiki Radomskiej”. Dzięki jego staraniom radomianie na żywo poznają najważniejsze wątki z historii Polski i Radomia.

Był pomysłodawcą, redagował i doprowadził do wydania książki „Szkice z dziejów radomskiej oświaty”. Była to pierwsza w Radomiu publikacja inaugurująca obchody Jubileuszu 100-lecia Komisji Szkolnej Ziemi Radomskiej.

Bardzo często wygłasza prelekcje historyczne dla różnych środowisk w Radomiu oraz angażuje się w działania radomskich instytucji kultury. Od samego początku uczestniczył we wszystkich edycjach „Uliczki Tradycji” współorganizując sesje naukowe, wygłaszając wykłady i przygotowując grupy rekonstrukcyjne. W podobnym zakresie współpracuje z „Łaźnią” i Biblioteką Miejską.

W latach 2007-2010 pełnił funkcję Prezesa Radomskiego Towarzystwa Naukowego. W tym czasie RTN wydał 30 publikacji naukowych i zorganizował 10 konferencji naukowych w tym międzynarodowe. Z jego publikacji popularno-naukowych 25 dotyczy historii regionu radomskiego i Radomia.

Działania dr. Adama Duszyka stały się zauważalne przez takie periodyki jak „Newsweek Polska”, „Głos Niedzielny”, „Wiadomości Historyczne”, „Nowy Obywatel”, „Mówią Wieki” oraz prasę lokalną.

Ponadto nagrał kilka audycji historycznych, które dotyczyły historii Radomia dla Radia Plus, Radia Mazowsze, Radia Rekord. Dla Radia Radom nagrywa stały cykl audycji: „Radomskie portrety”. Uczestniczył w wielu filmowych produkcjach historycznych „Resursy Obywatelskiej” (Katyń, Tadeusz Brzęk – Osiński, Cichociemni, Ksiądz Józef Rokoszny, Historia banków radomskich, My chcemy światła…).

Wielokrotnie nagradzany za swoją pracę (Brązowy Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Nagroda Ministra Edukacji, wielokrotnie otrzymał nagrody Prezydenta Miasta Radomia oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty). W 2018 roku został laureatem prestiżowej Nagrody im. Świętego Kazimierza.

autor: dm

Wasze komentarze (30)

RADOM to PIS.
2021-01-06 07:29:00

Ruszczyk.Ładne wdzianko.Pewnie od wielkiego łba z Płocka.Jeden ,,marszałek,, drugi ,,marszand,, Boże błogosław Polskę.

Frysz***
2021-01-05 11:13:00

Ruszcyk zawsze był inteligentniejszy niż Duszyk. Teraz to zostało potwierdzone

do Ścibora pod różnymi nazwami
2021-01-05 07:25:00

Żyłka ci pęknie i oczy wypadną a uszy odpadną, nie obrażaj dziennikarzy, bo się już tobą interesują......

RADOM to PIS.
2021-01-04 23:59:00

tALAREK z kieleckiego POd-ległego cOZADZIEŃ.Zmień PrOfesję.Weź się za węgiel.Bo do dziennikarstwa się nie nadajesz.Wchodzisz w .... ,,radomskim,, POlszewikom.Że aż obrzydzenie bierze.Ciekawe ile CI płacą,z radomskich pieniędzy.kieleckie Dami i ,,Radio,, Rekord też twoje.I też takie PrawdOmówne.To forum jest radomskie,więc mają ..ja.A kicaje kieleckie to wiadomo.Chorągiewki.Gdzie wiatr zawieje.

Stach Balach
2021-01-04 22:37:00

Marek, zmień to równanie, bo już kady dowiedział się jak go rozwiązać i piszą bzdury!

Stach Balach
2021-01-04 22:36:00

Jeden bardzo niekompetentny, drugi tylko niekompetentny!

Stach Balach
2021-01-04 22:33:00

A to w Radzyminiu Podlaskim nie ma Muzeum historii stosowanej?

0
2021-01-04 21:28:00

To bardzo dobry kandydat, merytoryczny człowiek

Partia Oszustów
2021-01-04 21:00:00

cywilny zarząd szpitala PO-PSL już zaszczepiony. A Ty?

Lucjan .
2021-01-04 20:50:00

Fakt.Gust raczej mało wyszukany.Jak to u gminu z PO.

antek
2021-01-04 19:32:00

Panie Ruszczyk będzie miał pan czas na kolejne rady nadzorcze. A tak przy okazji zapytam. Za kogo pan się przebrał? Klaun?

RADOM to PIS.
2021-01-04 19:30:00

wicio i frycio mają smuteczek.Brakuje ... 70 banieczek.

RADOM to PIS.
2021-01-04 19:23:00

Sprawdzić ,,radomskie,, szpitale,czy POpaprańce byli szczepieni.P.S.POlszewicy do Polaków:MOJE ZDROWIE JEST WAŻNIEJSZE niż twoje.

Lucjan z Krzychnowic
2021-01-04 19:19:00

A co na to ścierwo wymiotne z łysym i paskudnymi babami na czele? Główna naczelniczką-ateistką przyjaciółką koniny ze stadniny Kowalanka.

RADOM to PIS.
2021-01-04 19:18:00

struzikowej patologi (książe mazowsza-wielki łeb) z Płocka ciąg dalszy.A gdzie jest państwo?

Janina
2021-01-04 18:40:00

dalszy ciąg synekur? ciekawe kto jeszcze, kto następny, gdzie i kiedy.

Były uczeń
2021-01-04 18:05:00

Panie Duszyk, czy warto było zejść tak nisko, zapisując się w szeregi potomka satelity PZPR aby zostać zastępcą Ruszczyka? Mimo wszystko oceniałem pana znacznie wyżej. Teraz widzę, że myliłem się jednak

Peło peesel .lewaki razem forever.
2021-01-04 17:52:00

Duszyk zajął mało zaszcytne przedostatnie miejsce , kiedy startował na prezydenta powiatowego RADOMIA , aby wypromować sobie nazwisko.Ciekawe , jakie to mądrości pePło ,selowskie będzie on wdrażał z postkomunistą z peło Ruszczykiem w Muzeum ? NIEDŁUGO DOWIEMY SIĘ OZAKONTRAKTOWANIU JEGO NA 7 LAT PRZEZ struzika też z peeselu.DEGLOMERACJI JUŻ NAJWYZSZY CZAS!

J23
2021-01-04 17:33:00

Ciekawe czy koledzy z Józefowa ich przypadkiem POza kolejką nie zaszczepili bo jakiś POpłoch na Józku z tymi szczepieniami.

Robert B
2021-01-04 17:15:00

Pan Ruszczyk w zmysłowej bieliźnie

 1 2 > 

Dodaj komentarz:

3 + 3 * 3 =

Ostatnie artykuły:

copyright © 2011 www.radom24.pl

obsługa techniczna: www.zaginionestudio.pl

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

ll

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej