Sobota 23 listopada
Adeli, Klemensa, Orestesa
RADOM aktualna pogoda

Co musi się stać, by w Radomiu została ogłoszona czerwona strefa?

dm 2020-10-14 10:05:00

Radom i powiat radomski znajdzie się w czerwonej strefie? Jest to bardzo możliwe. Przybywa bowiem zakażonych koronawirusem - we wtorek w samym mieście mieliśmy blisko sto nowych zarażeń wirusem SARS-CoV-2. Aby Radom został zaliczony do czerwonej strefy, musi w nim dojść do 252 nowych zakażeń w ciągu 14 dni.

Sanepid w Radomiu odnotował 13 października aż 98 nowych zakażeń koronawirusem. To dobowy rekord - wcześniej były to 62 zakażenia, ale w kwietniu, gdy ognisko epidemii wybuchło w szpitalu na Józefowie. Wzrost zarażeń odnotowano również w powiecie radomskim, co oznacza, że już od najbliższej soboty Radom i powiat radomski mogą zostać ogłoszone czerwoną strefą.

Co musi się stać, aby dany region został ogłoszony czerwoną strefą?

Przypomnijmy, od ostatniej soboty cały kraj znajduje się w strefie żółtej. Ma to związek z tym, że na terenie całego kraju odnotowane są rekordy zakażeń, sięgające nawet ponad 5 tysięcy na dobę.

O przynależności danego powiatu lub miasta do strefy czerwonej decyduje liczba zakażonych. Ministerstwo Zdrowia, który na bieżąco analizuje przyrosty zachorowań, swoje decyzje o podejmuje na podstawie wskaźnika ECDC (z ang. European Centre for Disease Prevention and Control, czyli Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób - to niezależna agencja Unii Europejskiej, odpowiedzialna za rozpoznawanie, ocenę i powiadamianie o zagrożeniach związanych z chorobami zakaźnymi).

Wskaźnik ten określa skalę zachorowań w ciągu ostatnich 14 dni na 10 tys. mieszkańców. Resort zdrowia przyjmuje, że jeżeli wskaźnik ECDC jest wyższy niż 12 nowych przypadków zarażenia koronawirusem na 10 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni, to wprowadza się w danym mieście czy powiecie strefę czerwoną. W przypadku Radomia (210 532 mieszkańców w czerwcu 2020 wg GUS) potrzeba 252 nowych zakażeń, by miasto było uznane za strefę czerwoną. Patrząc na liczbę zakażeń z ostatnich dni, jest to bardzo prawdopodobne. Z kolei w powiecie radomskim (152 291 mieszkańców w maju 2020) potrzeba 181 nowych zakażeń.

Jakie obostrzenia w strefie czerwonej?

Podstawowe zasady obowiązujące wszystkich to: zachowanie dystansu, dezynfekcja rąk oraz zakrywanie nosa i ust, także w przestrzeni otwartej. Zakrywanie nosa i ust jest już obowiązkowe, również w strefie czerwonej.

Zakwalifikowanie powiatu do strefy czerwonej zwiększa reżim. Kluczowe są obostrzenia, które dotkną przede wszystkim branże gastronomiczną i wystawową.

Bez konferencji, restauracje tylko do 22:00

W czerwonych strefach bowiem restauracje i bary mogą działać maksymalnie do godziny 22:00. Do tego muszą przestrzegać zasady z "żółtej strefy", czyli ograniczenia liczby gości do 1 na każde 4 m2 oraz zapewniać, że klienci będą stosować maseczki. Hotele w strefie czerwonej mogą funkcjonować, choć muszą dostosować się do ogólnych zasad ws. imprez czy kongresów - w powiatach, które uznano za czerwoną strefę funkcjonuje zakaz organizacji kongresów i targów. W strefie żółtej są one dopuszczone pod warunkiem zakrywania nosa i ust przez uczestników, których nie może być więcej niż 150 (z wyłączeniem obsługi), ale każdy musi mieć do dyspozycji 4 m2 powierzchni. Zakaz obejmuje także funkcjonowanie wesołych miasteczek i parków rozrywki.

Ograniczenia dotkną także branżę kulturalną, która podobnie jak w strefie żółtej może organizować wydarzenia dla maksymalnie 25 proc. stanu widowni, ale odległość między widzami musi wzrosnąć z 1,5 do 4 metrów. W obu strefach liczba widzów nie może być większa niż 100 osób.

Czerwona strefa na terenie powiatu oznacza także spadek dopuszczalnej liczby osób ćwiczących w siłowniach i salonach fitness - z 1 osoby na 7 m2 spada on do 1 osoby na 10 m2 przy równoczesnym obowiązku zachowania 1,5-metrowego dystansu.

Kościoły i imprezy rodzinne z mniejszą liczbą uczestników

Wprowadzenie na danym terenie strefy czerwonej pociągnie za sobą także zmiany w funkcjonowania kościołów - dopuszczalna liczba osób przebywających wewnątrz takiego budynku nie będzie mogła przekroczyć 50 proc., a w razie organizacji uroczystości religijnej na zewnątrz uczestnicy muszą przestrzegać obowiązku zachowania dystansu 1,5 m i obowiązek zakrywania ust i nosa.

Mieszkańcy powiatów, które trafiły do czerwonych stref muszą liczyć się także z obostrzeniami przy organizacji uroczystości rodzinnych - w strefie żółtej do 16 października limitem jest 100 osób, od 17 października 75 osób, a w strefach czerwonych cały czas wynosi on 50 osób. W obu strefach obowiązkowe będzie także zakrywanie nosa i ust.

Ostatnią zmianą, którą wprowadzają dla mieszkańców czerwone strefy, są zmiany w komunikacji publicznej. Dopuszczalna liczby pasażerów w razie zaostrzenia rygoru spada ze 100 proc. liczby miejsc siedzących lub 50 proc. liczby wszystkich miejsc do 50 proc. liczby miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich dostępnych. W obu strefach pasażerowie muszą zasłaniać nos i usta oraz zachować połowę niezajętych miejsc siedzących.

Wydarzenia sportowe

W strefie żółtej wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy udziale 25 proc. publiczności. W strefie czerwonej – wyłącznie bez publiczności.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w każdy piątek będzie wysyłało wiadomości SMS do mieszkańców powiatów, które weszły do strefy czerwonej.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych