Piątek 29 marca
Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
RADOM aktualna pogoda

ZUS organizuje zajęcia w szkołach. ''By uczniowie byli bardziej świadomi''

dm, ZUS 2020-09-19 10:59:00

"A może chciałby pan popracować u nas na czarno? Zarobi pan więcej" - takimi zachętami nieuczciwi pracodawcy kuszą młodych kandydatów. Czy faktycznie to się opłaca? ZUS organizuje zajęcia w szkołach, by uczniowie wchodzili na rynek pracy bardziej świadomi.

Z usług ZUS korzysta 24,5 mln klientów – to ponad połowa polskiego społeczeństwa. Tymczasem Polacy niewiele wiedzą na temat systemu ubezpieczeń społecznych, bo tylko 7 proc. prezentuje zadowalający poziom wiedzy. Jak to zmienić? ZUS organizuje zajęcia dla młodzieży, których celem jest budowanie świadomości młodego pokolenia Polaków w zakresie obowiązującego w naszym kraju systemu ubezpieczeń społecznych i przekazywanie praktycznych informacji przyszłym pracownikom i przedsiębiorcom.

Uczyć o ubezpieczeniach można młodzież w każdym wieku, ale najważniejsze jest przekazanie wiedzy osobom, które już niedługo wejdą na rynek pracy. „Lekcje z ZUS” to projekt edukacyjny przeznaczony właśnie dla nich, tzn. uczniów szkół ponadpodstawowych. Zawiera treści z podstawy programowej przedmiotu wiedza o społeczeństwie oraz podstawy programowej kształcenia w zawodach, m.in. technik rachunkowości, technik administracji, technik handlowiec oraz technik ekonomista. Z roku na rok projekt cieszy się coraz większą popularnością. Do tej pory wzięło w nim udział blisko 323 tysiące uczniów z ponad 1370 szkół.

Zgłoszenia do 20 listopada

Zwieńczeniem „Lekcji z ZUS” jest Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Od 2014 r. wzięło w niej udział ponad 153 tys. uczniów z ponad 1300 szkół. Laureaci (I–IV miejsce) otrzymują od współpracujących z nami uczelni – takich jak Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Gdański, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie – indeksy na kierunki studiów, które są związane z tematyką Olimpiady (czyli prawo, polityka społeczna, organizowanie rynku pracy, finanse i rachunkowość), lub dodatkowe punkty w rekrutacji. Dodatkowo laureaci otrzymują atrakcyjne nagrody rzeczowe, takie jak laptopy, tablety, czytniki e-booków. Nagradzamy także zwycięskie szkoły oraz nauczycieli prowadzących. Zgłoszenia przyjmujemy do 20 listopada.

Zwolnienie z części pisemnej egzaminu zawodowego

Tytuł laureata Olimpiady w roku szkolnym 2021/2022 będzie uprawniał do zwolnienia z części pisemnej egzaminu zawodowego technika ekonomisty i technika rachunkowości. Zwolnienie będzie obejmowało zakres, który dotyczy kwalifikacji EKA.05. „Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych”. Z wpisu do wykazu olimpiad tematycznych skorzystają także szkoły olimpijczyków. Sukcesy uczniów w olimpiadach, które zwalniają z części pisemnej egzaminu zawodowego składają się na aż 25% punktacji w prestiżowym rankingu szkół ponadpodstawowych „Perspektywy”.

„Bez przesady można powiedzieć, że wiedza młodych ludzi zdobyta podczas przygotowań do olimpiady będzie przez nich wykorzystywana przez całe dorosłe życie. Dlatego cieszę się, że Olimpiada organizowana przez ZUS zyskała rangę olimpiady MEN. To z pewnością zachęci kolejne szkoły i uczniów do wzięcia w niej udziału” – powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych