Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Dr Artur Bartoszewicz: Dzisiaj jest ogromna okazja przed Radomiem

Miasto, Samorząd, Polityka / 2020-09-10 13:05:00, aktualizacja: 2020-09-10 18:40:00

O sytuacji na rynku lotniczym, szansie dla Radomia wynikającej z posiadania lotniska międzynarodowego czy współpracy pomiędzy PPL-em a miastem - rozmawiamy z dr Arturem Bartoszewiczem ze Szkoły Głównej Handlowej.

Dr Artur Bartoszewicz

Radom24.pl: Zacznijmy od tematu ogólnego, bowiem dobiega końca okres wakacyjny w branży turystycznej i lotniczej. Jak więc wygląda sytuacja na rynku po tej przerwie, nazwijmy to pandemicznej, i jakby Pan podsumował to, że zdecydowanie więcej osób wybrało wakacje w Polsce - myśli Pan, że to trwała zmiana czy tylko potrzeba wynikająca z okresowej obawy epidemicznej?

Artur Bartoszewicz: Po pierwsze, sytuacja na rynku jest trudna, ona szczególnie była trudna w drugim kwartale, ten trzeci kwartał, czyli wakacyjny okres, już zaczął odbudowywać troszeczkę rynek i te pozycje na poziomie 30% potencjału zostały osiągnięte, ale druga połowa roku może być trudniejsza, bo zawsze ten sezon jesienny jest trudniejszy dla lotnisk i dla linii lotniczych.

Co ważne, ludzie wrócili do latania, czyli jeżeli jest możliwość, są destynacje, to chcemy latać. To nie jest do końca tak, że Polacy wybrali wakacje w Polsce, tylko dlatego, że sami o tym zdecydowali, tylko dlatego też, że te destynacje, które były w ich zainteresowaniach, były odcięte. 40 ponad krajów, które są z zakazem lotów i taki przekaz, że zagranicą jest niebezpiecznie, dawało konretne podstawy do decyzji.

Ja sam latałem za granicę i wiem, że w wielu miejscach czułem się bardziej bezpiecznie, a na pewno już bardziej bezpiecznie niż na stłoczonych miejscach, w których Polacy spędzali wakacje, więc to nie jest tak, że na trwale. Wydaję mi się, że takie przekonanie, bliżej domu, z punktu widzenia psychiki, było dla ludzi bezpieczniejsze, czyli pod względem nawet medycznym, że mogę zachorować, więc mam tutaj służbę zdrowia na miejscu, ludzie nie do końca rozumieją np. że jest coś takiego jak karta EKUZ, że mogę jeździć po Europie i mogą korzystać z systemu służby zdrowia europejskiej, na tych samych zasadach jak na poziomie krajowym.

To są lęki i obawy, ale myślę, że one z czasem zostaną rozwiane, a Polacy wrócą, jeszcze bardziej chętnie, bo nawet rozmawiając ze swoimi znajomymi, cały czas zastanawiamy się, jak dotrzeć do jakiegoś fajnego miejsca, bo widzimy, że dziś tam turystów nie ma, a chcielibyśmy zwiedzić jakieś miasto bądź też zwiedzić jakieś muzeum. Dziś to można zrobić bez kolejki. Gdyby nie funkcja władcza, która mi zabrania lotów w dane destynacje, to ja bym dziś poleciał, tylko ja nie mogę, więc osobiście mi to utrudnia funkcjonowanie.

Przechodząc do tematów dotyczących lotniska w Radomiu, w tym tygodniu przekazano kolejną bardzo dobrą informację, bowiem podpisano umowę na budowę obiektów kubaturowych, ponadto trwają zaawansowane prace przy budowie drogi startowej czy terminala. Do dziś PPL podpisało 7 umów z wykonawcami prac na lotnisku w Radomiu, na łączną kwotę około 435 mln zł, więc chyba można już stwierdzić, że tej inwestycji już nic nie zatrzyma i na pewno w 2022 roku będziemy cieszyć się z wielkiego lotniska w naszym mieście.

Myślę, że nie tylko się cieszyć, bo będzie wielkie i ładne, ale cieszyć się przede wszystkim, bo będzie obsługiwało konkretne loty, więc będzie tworzyło atmosferę miasta, które odżyło, atmosferę miasta, do którego warto zajechać i przylecieć, będzie dawało miejsca pracy.

Jestem przekonany, że tak będzie, a rynek lotniczy odbuduje się na przełomie 2022/2023 i to co dziś wydaje nam się nieosiągalne, będzie realizowane, a głosy, które mówią - przerywać, bo rynku nie ma, są nieodpowiedzialne, bo jak rynek się odbuduje, to będą głosy: dlaczego przerwaliście, nie jesteśmy gotowi na rynek i tracimy ten rynek, więc jestem przekonany, że to wszystko zadziała.

Wielokrotnie była mowa o ogromnej szansie, przed którą stoi miasto. Jak więc zbudować spójną wizję rozwoju miasta, aby wykorzystać szanse, jaką niewątpliwie jest lotnisko?

Współpracować, współpracować i jeszcze raz współpracować, szczególnie z tymi, którzy mają doświadczenie. Doświadczenie i wiedzę ma PPL, tj. korzystanie z ich wiedzy, podpowiedzi, otwartości, która jest, ze wspólnej realizacji inwestycji, z otwartości na nowe technologie, na pomysły, które się pojawią, wyjście z takiego uznania, że wiemy wszystko, czyli taka funkcja władcza, samorządowa. To, że zostałem wybrany, to nie znaczy, że nadano mi automatycznie kompetencje i wiedzę - przeciwnie, dobry samorządowiec, to jest ten, który tworzy samo-rząd, czyli ludzie sami rządzą, tworzą pewne warunki do działania i korzystają z wiedzy i kompetencji zasobów wewnętrznych.

Dzisiaj jest ogromna okazja przed Radomiem: jest nowa perspektywa finansowa 2020-2027, jest Fundusz Odbudowy Europy, jest za chwilę pomysł i wdrażanie na to, żeby podzielić woj. mazowieckie i urząd wojewódzki sprowadzić do Radomia, to są nowe miejsca pracy, to jest ściągnięcie ludzi, to jest zatrudnienie, ale jest też mniejszy drenaż kapitału ludzkiego z Radomia, to jest też możliwość ściągnięcia ludzi do Radomia. To wszystko musi funkcjonować i będzie funkcjonować, jeżeli ośrodkiem władzy będzie Radom.

W co miasto powinno zainwestować/wykonać, żeby odpowiednio przyjąć i wykorzystać inwestycje?

Trzy elementy: na pewno infrastruktura łącząca lotnisko z miastem, drugi element to jest samo miasto i rewitalizacja miasta, szczególnie tych obszarów, które są historyczne, ale robić to w sposób nowoczesny, polegający na tym, żeby odrzucić model zabudów czy też takiego wypełniania przestrzeni, która jest nieprzyjazna dla człowieka, czyli chodzi o to, żeby to nie były kostki i utwardzenia, ale chodzi o to, żeby to była zieleń, chodzi o to, żeby ludzie chcieli przebywać w określonej przestrzeni.

Covid bardzo ujawnił te potrzeby dla ludzi i ludzie dzisiaj chcą, ludzie też boją się, że zmiany klimatyczne, to są podwyższenia temperatur, a szczególnie w wakacje, lato, sami czuliśmy, jak się ciężko w mieście przebywa, dlatego też zazielenienie miasta, na co będą pieniądze, zarówno w nowej perspektywie, jak i z Funduszu Odbudowy Europy. To są pieniądze na zazielenienie, na zielone dachy, na zazielenienie terenów, na to, żeby fajne parki zbudować, tam musi się chcieć żyć i tylko tyle.

Bardzo dużo w ostatnim czasie mówi się o podziale woj. mazowieckiego, o czym Pan też we wcześniejszej wypowiedzi wspominał, i o tym, że to Radom, jako największe miasto po Warszawie, byłby stolicą tego nowo powstałego województwa. Jak Pan się na to zapatruje, bo stolica Radom z międzynarodowym lotniskiem, kierowanym przez operatora branżowego, to brzmi jak ogromna szansa, na którą nasze miasto czeka ponad 40 lat.

Uważam, że potencjał z takiego powiązania jest ogromny i to, że Radom na to czekał, to jest naprawdę zaskakujące, że jest możliwość, bo faktycznie wiele miast straciło taki status, mieliśmy kiedyś 49 miast wojewódzkich i wiem, jak cierpią te miasta, które wcześniej były miastami wojewódzkimi, a dziś, przez 20 lat przeżywały ból, a wreszcie otrząsnęły się, zaczęły normalnie funkcjonować. Radom cały czas cierpi na taki ból odrzucenia i myślę, że szczególnie tutaj będzie ważny proces związany z uzyskaniem statusu miasta istotnego na poziomie województwa.

Na koniec chciałbym zapytać o lotnisko w Modlinie, czy ono upadnie, a kryzys epidemiczny tylko przyspieszy to, co przez wielu ekspertów, i tak było nieuniknione? Bo Marszałek Struzik proponuje kolejne kredyty, a jak wiemy - już w sierpniu Spółka spełniała przesłanki do ogłoszenia upadłości, więc jakie jest stanowisko PPL, jednego z właścicieli lotniska Modlin?

Stanowisko, z tego co czytamy, jest racjonalne. Jeżeli, po pierwsze, tego typu transakcje są ryzykowane z punktu widzenia pomocy publicznej, po drugie lotnisko nie może w nieskończoność tworzyć straty, w sytuacji, kiedy pieniądze nie są wykorzystywane na rozwój lotniska, tylko na konsumpcje bieżące, przejadanie de facto tego, za to, co miało być przeznaczone na budowę.

Przypomnijmy, 50 mln, które samorząd zakładał w poprzednich mechanizmach finansowania, miały służyć rozwojowi lotniska, rozbudowie, nie mamy z tym do czynienia, będzie to przejedzone, teraz kolejne pieniądze, które będą brane w formie zobowiązań, przy 130 mln stracie, wyraźnie pokazują, że nie ma to nic wspólnego z biznesem, więc jak coś nie ma wspólnego z biznesem, to z punktu widzenia PPL-u, nie podlega zainteresowaniu.

autor: Damian Markowski

Wasze komentarze (53)

RADOM to PIS.
2020-09-17 09:55:00

Podatnik to RADOSŁAWa MAŁYSAą vel LUCJANna vel tęczowa ci-PO-sława vel ZAKUTY ŁEB od RYCERZA.Co od lat,wyzywa radomian od Qew i .weli

Do Maks
2020-09-16 18:31:00

Daj spokój troll podatnik jest najmundrzejszy. Szkoda słów przecież jego zdanie zawsze musi być na wierzchu ot taka dyskusja bez sensu

podatnik
2020-09-16 15:44:00

Urojenie, że możesz mi dawać jakieś bany, to chyba jednak twój objaw:)

Maks
2020-09-16 15:09:00

Kiedy byłeś naburmuszony i starałeś się być groźny nawet czasami to bywało zabawne i śmieszne. Niestety kiedy w grę może wchodzić poważna choroba żarty się kończą. Masz bana to koniec dyskusji z tobą, bo widzę że pogłębia ona twoje poważne objawy chorobowe. Szczerze życzę dużo zdrowia. Bez odbioru https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,26297595,schizofrenia-choroba-oswojona.html

podatnik
2020-09-16 14:35:00

Maksiu, postanowiłeś teraz uderzyć w ton wysoki i (jak to sam pięknie określiłeś) wydalić z siebie parę insynuacji i dyskredytujących porównań ("styl frysztakowy", "jak Michał Sz.", "płaczesz", "wydalasz", itp.), oczywiście w pełnej zgodzie z naukami Chrystusa. OK, tak też możesz. Może i nie ty używasz obelg pod moim adresem ale nie wiemy tego w 100%. W każdym razie nie starasz się odciąć od tego rodzaju zachowań, a raczej wchodzisz w dialog i koalicję z używającymi prymitywnych obelg, podchwytujesz ich utożsamienia mnie z jakimś Małysą (nie znam, nie kojarzę), sam sugerujesz, że jestem Frysztakiem, itp. Trolling klasyczny, jakby na to nie spojrzeć. I nie, nie płaczę z tego powodu. Jestem zadowolony, że jak na dłoni pokazujesz swoją hipokryzję i piramidalne zakłamanie. Merytoryczna dyskusja powiadasz? Błagam! - dawno rozwaliłem w pył wszystkie twoje dyletanckie wypociny i kłamstwa, które nazywasz merytorycznymi argumentami na rzecz finasowania lotniska za pieniądze z budżetu miasta, a ty nadal uważasz, że jesteś zdolny powiedzieć na ten temat coś sensownego, a ja tylko ze złej woli tego nie przyjmuję do wiadomości. Pocieszny jesteś:) A! I nigdy się nie twierdziłem, że jestem trollem, tylko zaproponowałem tobie, politycznemu trollowi, taki troll-challenge: za każdym razem kiedy użyjesz wysoce merytorycznego i chyba ulubionego przez ciebie argumentu o popieraniu Niemiec i Berlina, ja będę kończył swoją odpowiedź metodą Katona: "a poza tym pis należy na kopach wynieść jak najdalej od władzy w mieście". Jak widać poskutkowało. Przynajmniej tego cię oduczyłem. Teraz oduczę cię powoływania się na nauki Chrystusa w przy załatwianiu tu brudnych interesów. Masz moje słowo!:)

Maks
2020-09-16 11:18:00

Nie znam a przynajmniej nie identyfikuje żadnej z osób piszących na tym forum, więc nie wiem o jakich trolach piszesz. Styl masz frysztakowy stąd to skojarzenie, trochę dystansu to pomaga zrozumieć żart. Nie wiem kto pisze inne posty, nie moja sprawa, jako obywatel mam prawo napisać swoja opinię jak mam ochotę. Żyjesz w jakimś mrocznym świecie i przenosisz negatywne projekcje ze swojej głowy na innych przy okazji pieszcząc swoje niedowartościowane ego. Trolik-tak jesteś nim, do czego się przyznałeś kilka miesięcy temu. Pisowskie obelgi, hejt?? Podaj przykład, którego jestem autorem. Przypominam ci, że to ja proponowałem konstruktywną dyskusję, którą ty odrzucasz bo logiczne argumentowanie jest za trudne, a może za mało daje fejmu. To co wydalasz z siebie najlepiej oceniają odbiorcy. Teraz płaczesz jaki jesteś biedny i prześladowany. Z ciebie taki podatnik i aniołek jak z Michała Sz kobieta. Pozdrawiam

Do pseudopodatnika
2020-09-15 20:51:00

Wyraźnie i bez wątpliwości widać kim jesteś i czyje interesy reprezentujesz POwski malkontencie

podatnk
2020-09-15 15:58:00

Ależ ja absolutnie nie mam takiej intencji, żeby uczyć takich jak ty kultury:) Przeciwnie: jestem zachwycony kiedy wam się ulewa, bo wasze zachowanie świadczy tylko i wyłącznie o was, pisowskich trollach. A dobrze jest, jeśli wyraźnie i bez wątpliwości widać kim jest ten, kto prezentuje określone poglądy i broni interesów władzy. Poza tym, nie istnieje taka możliwość, żebyś był w stanie mnie obrazić, maksiu, więc wiesz... Używaj sobie dalej, - mnie to pasuje:)

Sratnik nie podatnik
2020-09-14 19:58:00

ty jako lucjanna dopiero pokazujesz elegancję i szyk marny podatniku. Więc nie ucz innych kultury

RADOM to PIS.
2020-09-14 19:09:00

Niejaki BOLEK z BOLKOWA (Gdańska),był ,,internowany,, w rządowym (Kiszczakowym) ośrodku wczasowym w Arłamowie.

podatnik
2020-09-14 19:00:00

Dzięki, maksiu, takiej augmentacji oczekiwałem:) Jest pisowsko elegancka w każdym calu!:) Więcej proszę!:)

Do Podatnik sratnik
2020-09-14 18:39:00

Do podatnik ,mniej niż zero,lucjanna i wiele innych ty możesz paść paziu na kolana przed swoim panem Boryskiem pięknym niczym szympans , a i tak bedziesz tylko marnym POwskim trollem,któremu wszystko wadzi i przeszkadza. Idź na imprezę napij się z trzaskiem to może ci przejdzie i posłuchajcie funku

podatnik
2020-09-14 18:30:00

Do maksia, pisowskiego trolla: Wałęsa też jest doktorem (honoriscausa) i to wielokrotnym - padniesz na kolana pod wpływem jego argumentacji?

Do podatnik z Bożej łaski
2020-09-14 18:02:00

Pan Artur jest doktorem ,a podatnik trollem

podatnik
2020-09-14 17:41:00

Okradanie w białych rękawiczkach, pod przykrywką "dobra miasta" i "wielopoziomowych korzyści" finasowania działalności komercyjnej spółki skarbu państwa z budżetu samorządu gminnego, to coś innego niż tradycyjne złodziejstwo. To jest specyfika partyjnej polityki mafijnej. W pojęciu i środkach działania takiej polityki mieści się np. uchwalenie sobie ustawy "Bezkarność +", po czym każda prokuratura będzie zobowiązana umorzyć postępowanie w sprawie politycznie uprawomocnionego złodziejstwa. Tutaj lekarstwem jest tylko odsunięcie mafii od koryta przez wyborców.

Marny podatnik
2020-09-14 17:20:00

Skoro wiesz coś o okradaniu to zgłoś to do odpowiednich służb,bo pisać każdy może. O kulturze to nic nie mów tam u was w PO ciężko jej szukać hahahahahah

podatnik
2020-09-14 16:23:00

Działaniem na szkodę miasta jest okradanie budżetu miasta przez polityczne mafie czy mówienie, że takie okradanie ma miejsce? Oto jest pytanie! Oczywiście nie do pisowskich trolli, bo tam nie ma co szukać logiki ani uczciwości. O kulturze dyskusji nie wspomnę:)

Do szkodnika zwanego podatnikiem
2020-09-14 15:54:00

Podatnik,mniej niż zero,lucjanna czy jak cię tam zwał jesteś i będziesz szkodnikiem,działasz na szkodę miasta opłacany trollu z grodu POwskiego

0
2020-09-14 15:10:00

Do maksia: no przecież się zająłem, pisowski intelektualisto (zakładam, że chodzi ci o inwestycje Witkowskiego) i napisałem o 2 zielonych przystankach chroniących gród nad Mleczną przez suszą i powodziami oraz o drodze budowanej dla gminy Gózd. Czytać ze zrozumieniem nie nauczyli w zreformowanej podstawówce?

ZAROŚNIĘTYa.
2020-09-14 08:00:00

Podatnik (Lucjan) to RADOSŁAWa MAŁYSAą z Radomia.Ale wczoraj miała zarośniętą.

 1 2 3 > 

Dodaj komentarz:

3 + 3 * 3 =

Ostatnie artykuły:

copyright © 2011 www.radom24.pl

obsługa techniczna: www.zaginionestudio.pl

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

ll

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej